Про що розповість українська писанка: що означають знаки та символи на писанках.
Згідно вірувань наших далеких предків, писанка мала магічну добру силу – вона несла щастя, достаток, благополуччя, захищала свого власника від сил зла. Писанку іноді закопували під землю, щоб яйце зробило урожай багатим і щедрим. Писанки розкладалися по могилах предків, їх укладали в середину могил маленьких дітей, а закохані за допомогою писанок висловлювали свої почуття.
Хранителька домашнього вогнища повинна була з року в рік «оновлювати світ». Для цієї святої справи їй, окрім яєць, потрібні були: непочата вода, непочатий вогонь, нові горщики, нова полотняна серветка, бджолиний віск, свічка, фарби, розламана надвоє кісточка-вилка, узята з півнячих грудок.
Непочатий вогонь добував господар сім'ї, непочату воду господиня брала опівночі з семи джерел. Фарби добували з пелюсток квітів, кори, коріння і листя дерев. Узор майстрині не вигадували, а списували з торішніх писанок - з року в рік, від бабусь-прабабусь. А до предметів, причетних до приготування писанок, ніхто, окрім самої господині, не смів навіть торкатися. Так писали писанки наші далекі предкині, наші прабабусі. Ця традиція нараховує вже близько 8 тисяч років
Для українців писанки та крашанки завжди посідали особливе місце в святкових ритуалах, адже наші предки вкладали в це мистецтво всю душу. Традиційні орнаменти-візерунки та краса писанок відомі на весь світ!
Дарування писанок було наповнене своїм глибоким сенсом, робилося з бажанням привнести благо, допомогти або навіть зачарувати. Писанки, які дарували маленьким дітям, були світлих кольорів, хлопцям і дівчатам дарували писанки з солярними символами, тригверами, виконані в радісних кольорах. Господарі, зазвичай, отримували писанки з сорока клинами, зигзагами, а літні люди – з поясами, в червоних тонах.
Існує чотири основних види: крапанки, дряпанки, крашанки та писанки. Кожен вид має свої особливості та правила виготовлення.
Писанки - це сирі яйця з нанесеними візерунками. Історія писанок, як символу весняного відродження природи сягає в далеке минуле і пов'язана з ритуалом весняного відродження на землі. "У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки".
Жовтий - небесне світло, урожай.
Зелений - життя, воскресіння природи.
Блакитний - чистоту, здоров'я.
Найпопулярніші мотиви орнаментів в писанці (яких раніше було більше ста):
- Кривулька, або безкінечник – означає вічність руху Сонця, нитку життя.
- Роза, Тригвер, зірка, квадратний хрест – це символи сонця, що знаменують чотири сторони світу. Тригвер (інакше трінінг, існує в культурі ще з часів трипілля) – значить символи життя: землю, небо і повітря, або вогонь, повітря і воду.
- Сорок клинів – це сорок точок в житті, достаток і успіх в господарстві, достаток і порядність людини.
- Павучок, або ж круторогими, розетки, млини, павутина – найдавніший солярний знак.
- Точки позначають сльози Божої Матері, небесні світила.
- Рослини, ялинові гілки – юність в її вічності, здоров'я, буйство природи, краса.
- Колоски пшениці – урожай.
- Спіраль- знак зародження нового життя, родючості.
- Дерево життя- символ світобудови, поєднує в собі верх і низ, землю й небо, минуле й майбутнє.
Дряпанки — одна з найстаровинніших технік по роботі з писанками. Видряпувати узор краще по готовому пофарбованому яйцю. Традиційно використовуються червоні яйця, пофарбовані цибуляним лушпинням. Майстри кажуть, що для дряпанок краще підійдуть гусячі чи качині яйця — вони мають міцнішу шкаралупу.
До вашої уваги пропонуємо перегляд віртуальної книжкової виставки "Розмалюю писанку, розмалюю..."
Пориньте у магічний світ української народної писанки!
Немає коментарів:
Дописати коментар