НАТО (NATO – North Atlantic Treaty Organisation) – Організація Північноатлантичного договору – міжнародна організація, створена 4 квітня 1949 року для колективної оборони країн Західної Європи та Північної Америки.
Відповідно до Вашингтонського договору кожна держава-член Альянсу несе додаткову відповідальність та користується перевагами від участі у системі колективної безпеки.
Сьогодні членами НАТО є 30 країн: Албанія, Бельгія, Велика Британія, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Сполучені Штати Америки, Туреччина, Угорщина, Франція, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Румунія, Болгарія, Словаччина, Словенія, Хорватія, Чорногорія та Північна Македонія.
Ухвалення всіх рішень в Альянсі відбувається на засадах консенсусу. Кожна країна-член НАТО має право вето.
НАТО не має власних збройних сил, у розпорядженні Альянсу є збройні сили – країн-членів.
Будь-яка держава-член має право виходу з Альянсу.
Співробітництво НАТО з Україною має вагоме значення для гарантування миру і стабільності на євроатлантичному просторі. Географічно Україна посідає ключове місце на перетині Східної та Західної Європи, має спільний кордон з чотирма країнами НАТО - Польщею ,Румунією, Словаччиною, Угорщиною.
Відносини України з НАТО почали розвиватися невдовзі після здобуття нею незалежності у 1991 році. З того часу почалися активні контакти і співробітництво України з НАТО. Не зважаючи на те, що через власний позаблоковий статус Україна не може розраховувати на повноцінну політичну підтримку і військову допомогу з боку Альянсу, вона продовжує підтримувати тісні зв'язки з НАТО. Україна залишається єдиною країною-партнером, яка бере участь у чотирьох з п'яти операцій під проводом НАТО.
В нових умовах позаблоковості, Україна в повному обсязі продовжує виконувати взяті перед світовою спільнотою зобов'язання у питаннях підтримання миру, регіональної та загальносвітової безпеки. Щоб досягти повноцінного членства в НАТО Україні вкрай важливо наблизити свою філософію і стандарти Збройних сил України до стандартів НАТО.
12 червня 2020 року, Північноатлантична рада визнала Україну партнером з розширеними можливостями.
На жаль війна та пандемія ,з одного боку, сповільнюють рух України до повноцінного членства в НАТО,а з іншого - дають можливість доопрацювати низку важливих питань та зобов"язань.
Немає коментарів:
Дописати коментар