11 квітня - Міжнародний день визволення в"язнів нацистських концтаборів.
11 квітня 1945 року американські війська звільнили один з головних нацистських таборів - Бухенвальд. Довідавшись про наближення військ, в"язні різних національностей з 18 країн світу підняли повстання.Також 11 квітня були звільнені в"язні фашистського концтабору "Дора", 22 квітня звільнені в"язні "Зексенхаузена, 29 квітня - "Дахау", 30 квітня - "Равенсбрюка", потім - "Освенцім" і " Майданек","Маутхаузен","Штутгоф".
У 1945 році вийшли на волю 530 тисяч чоловік. Близько 259 тисяч із них були колишні радянські громадяни. Загальне число загиблих у німецьких таборах перевищувало 6 мільйонів.
На території Німеччини діяло близько 14 тисяч таборів. На території колишнього Радянського Союзу налічувалося близько 817 нацистських таборів примусового утримання цивільного населення та військовополонених,три з яких були розташовані в Києві. Це концтабори "Сирецький", "Бабин яр" та Дарницький".
Розповідь колишнього в"язня Сирецького концтабору Л.Островського: "У таборі перебувало близько 1500 тис. чоловік. Підйом о 5 год. Були виділені сотники. За найменше порушення побиття 25 палиць, як система. Основні тортури: садили людину на дерево і спилювали. Якщо не вбився, його закопували живим або добивали палицею 200 - 300 разів."
"Побут в"язнів був влаштований так: вранці півлітра чаю - теплої рідини без кольору й запаху, вдень миска супу з крупами, гнилою картоплею та смердючим м"ясом. Дітям і того менше. Постійне відчуття голоду не полишало нас" - Сем Пивник, в"язень Освенціма.
Здається давно це було.Але не для тих хто пройшов крізь жахіття фашистських катівень.Біографії та свідчення цих людей - це справжні уроки мужності для наступних поколінь.
Немає коментарів:
Дописати коментар