Що таке джаз? Це хвилюючі ритми, приємна жива музика, яка безперервно розвивається і рухається. З цим напрямком, мабуть, не зрівняється жодна інша, і переплутати його з яким-небудь іншим жанром неможливо навіть новачкові. Винахідливість, а також пристрасть, якою наповнені джазові композиції, не має меж. І ось в чому парадокс - почути і дізнатися цю неординарну музику, здатну виразити всю гаму людських почуттів: від безмежної радості до нестримного гніву, можна легко, а ось описати словами не так просто. Багатолика і різноманітна, вона безперервно удосконалюється.
Так що ж таке джаз?
Джаз - це напрямок в музиці, який виник в США на самому початку XX століття. У ньому тісно переплітаються ритми, обрядові співи і робочі пісні афроамериканців, а також гармонійна складова, притаманна музиці білих переселенців. Іншими словами, це імпровізаційний жанр, що з'явився в результаті змішування західноєвропейської і західноафриканській музики.
У чому особливості джазової музики?
Перша і найважливіша особливість - це імпровізація. Музиканти повинні вміти імпровізувати як в оркестрі, так і соло.
Ще одна не менш значуща риса - поліритмія. Ритмічна свобода, мабуть, це найголовніша ознака джазової музики. Саме така незалежність викликає у музикантів відчуття невагомості і безперервного руху вперед.
І звичайно ж біт, тобто регулярна пульсація.
Колискою джазової музики прийнято вважати Новий Орлеан. Саме в цьому американському місті на самому початку двадцятого століття дивовижний наближено-етнічний стиль став значно перетворюватися, стрімко набирати популярність і активно поширюватися по країні.
Яскравими представником «чиказького джазу» є незрівнянний Луї Армстронг і його композиція «Hello, Dolly!», Яка була удостоєна премії «Греммі» і визнана джазовим стандартом.
Джаз в Україні часів СРСР досить довго мав статус напівпідпільної субкультури. Він мусив бути «ідеологічно витриманим» і побутував переважно в ресторанах.
Настав час – і завершилася «епоха» вінілових платівок. У Києві сьогодні функціонують кілька джазових продюсерських агенцій. Лідером серед них справедливо вважається «Jazz In Kiev» на чолі з відомим радіожурналістом, джазовим фахівцем Олексієм Коганом. Агенція проводить осінні фестивалі з однойменною назвою.
Великі джазові фестивалі є також в Одесі («Джаз-Карнавал»), Львові («Jazz Bеz» та «Alfa Jazz Fest»), Харкові («Za Jazz»), проводилися у Донецьку (знаменитий «До#Дж»), Криму (поп-джазовий форум у Коктебелі). Є і менші за масштабами – київська «Єдність», фестивалі у Чернівцях, Вінниці, Кременчуку, Черкасах, Тернополі. Під час таких заходів, як правило, відбувається й чимало супутніх подій: майстер-класи, покази фільмів з історії джазу, виступи свінг-дансерів і степістів, невеличкі музичні пізнавальні заходи для дітей, фотоконкурси та виставки картин на джазові теми, демонстрації музичних інструментів західних виробників, концерти просто неба, зустрічі журналістів з артистами, популяризаторами джазу й організаторами проектів.
Нині джазові кадри готують спеціальні естрадно-джазові факультети й кафедри, зокрема Донецька музична академія імені Сергія Прокоф’єва, Харківський національний університет мистецтв імені Івана Котляревського, Київський національний університет культури і мистецтв, Київський інститут музики імені Рейнгольда Глієра. До слова, останній був «піонером» у цьому плані: факультет джазу в ньому відкрили ще 1980 року.
Перше знайомство з джазом проходить у мистецьких школах.
Цікаві факти
- Перший запис із джазовою музикою був зроблений в Нью-Йорку в 1917 році, проте не афроамериканськими,а білими музикантами.
- Походження терміна джаз досі не встановлено, але варіантів дуже багато : від французького слова - як балаканина, від англійського слова - як переслідування, на африканському діалекті - звучання барабанів.
- Епохою джазу називають двадцяті роки минулого століття, а її королем Пола Уайтмен.
- Типовими джазовими інструментами є барабани, гітара, піаніно, саксофон, труба, кларнет, тромбон і контрабас.
- Організація Об'єднаних Націй назвала 30 квітня офіційним Міжнародним днем джазу.
Підведемо підсумки цікавою вікториною 👇
Немає коментарів:
Дописати коментар