Микола Луків
КРУТИ
А навкруги і смерть, і кров.
“На порох стерти, перебити!” —
Іде на Київ Муравйов.
Полків його не зупинити,
Та рано тішаться кати:
Коли стають до зброї діти,
Народ цей — не перемогти!
29 січня в Україні відзначають річницю бою під Крутами.
Наразі бібліотекарі підготували виставку - па’мять, на якій представлені документи та література що розповідають про героїчні та трагічні події бою під Крутами 1918 року.
Завдяки хоробрості та відвазі українських студентів-вояків наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів. У цей час відбувалися переговори між УНР та країнами Четверного союзу: 9 лютого 1919 року було підписано Брестський мирний договір. Це означало, що незалежна Українська Народна Республіка була визнана суб'єктом міжнародних відносин.
У січні 1918 року більшовики зайняли більшість міст Лівобережної України і встановили контроль над ними, а 24-27 січня розгорнулися запеклі бої між українськими та окупаційними російськими військами за станцію Бахмач. Кількома днями пізніше відбулися бої за станцію Крути.
Основні моменти.
- Битва під Крутами була успішною оборонною операцією. Вона на кілька днів зупинила просування переважаючих сил противника. Це дозволило представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір з країнами Четверного союзу.
- Брестський мирний договір означав визнання незалежної Української Народної Республіки як суб'єкта міжнародних відносин.
- Незалежність Української Народної Республіки довелося спочатку захищати від російської військової агресії силами добровольчої армії.
- Пізніше українська армія (завдяки Брестському договору) за підтримки німецьких та австро-угорських військ звільнила всю територію України від більшовиків.
- Події Української революції показали, що становлення держави неможливе без армії.
- Мужність і жертовність крутинців стали прикладом для майбутніх поколінь українських захисників. З ними порівнюють гарнізон Донецького аеропорту в нинішній російсько-українській війні. Саме тому героїв Крут часто називають у ЗМІ "першими кіборгами".
Вони любили і хотіли жити, але взяли в руки зброю і стали на захист своєї Батьківщини.
Січень 1918 року був по-справжньому холодним місяцем. Більшовицькі війська збиралися йти на Київ, а Андрій та Олекса, сини генерала контррозвідки УНР, були серед гарнізону на станції Крути. Схожі, але різні, обидва брати були закохані в курсантку Софію, і без вагань пішли на війну захищати Україну. Раптом трапляється щось непередбачуване. На арсеналі спалахує бунт. На боротьбу з повстанцями відправляють елітний бойовий підрозділ. На станції Крути проти добре підготовлених військ Муравйова залишаються лише беззбройні студенти та курсанти. Ходять чутки, що в українському війську є більшовицькі агенти, які передають інформацію "червоним". Андрій ще не знає, що йому відоме обличчя зрадника. ...... У горнилі бою, борючись за незалежність і любов, не шкодуючи власного життя, 100 років тому, як і сьогодні, вони без страху і сумніву йшли на поле бою, щоб захистити те, що їм найдорожче...
У поемі розповідається про героїчну боротьбу юнаків (юнкерів і студентів) у бою під Крутами. Читачі можуть дізнатися, як насправді відбувалися події, відтворити реальний образ того героїчного, безприкладного в історії бою.
Ще юнаки, ще майже діти,
Битва стала для українського народу символом героїзму та жертовності молодого покоління у боротьбі за незалежність.
Немає коментарів:
Дописати коментар