четвер, 25 січня 2024 р.

"Триста зір спалахнуло у небі..."

Микола Луків
КРУТИ
А навкруги і смерть, і кров.
“На порох стерти, перебити!” —
Іде на Київ Муравйов.
Полків його не зупинити,
Та рано тішаться кати:
Коли стають до зброї діти,
Народ цей — не перемогти!


29 січня в Україні відзначають річницю бою під Крутами.
Наразі бібліотекарі підготували виставку - па’мять, на якій представлені документи та література що розповідають про героїчні та трагічні події бою під Крутами 1918 року.

Завдяки хоробрості та відвазі українських студентів-вояків наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів. У цей час відбувалися переговори між УНР та країнами Четверного союзу: 9 лютого 1919 року було підписано Брестський мирний договір. Це означало, що незалежна Українська Народна Республіка була визнана суб'єктом міжнародних відносин.

У січні 1918 року більшовики зайняли більшість міст Лівобережної України і встановили контроль над ними, а 24-27 січня розгорнулися запеклі бої між українськими та окупаційними російськими військами за станцію Бахмач. Кількома днями пізніше відбулися бої за станцію Крути.
Основні моменти.
  • Битва під Крутами була успішною оборонною операцією. Вона на кілька днів зупинила просування переважаючих сил противника. Це дозволило представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір з країнами Четверного союзу.
  • Брестський мирний договір означав визнання незалежної Української Народної Республіки як суб'єкта міжнародних відносин.
  • Незалежність Української Народної Республіки довелося спочатку захищати від російської військової агресії силами добровольчої армії.
  • Пізніше українська армія (завдяки Брестському договору) за підтримки німецьких та австро-угорських військ звільнила всю територію України від більшовиків.
  • Події Української революції показали, що становлення держави неможливе без армії.
  • Мужність і жертовність крутинців стали прикладом для майбутніх поколінь українських захисників. З ними порівнюють гарнізон Донецького аеропорту в нинішній російсько-українській війні. Саме тому героїв Крут часто називають у ЗМІ "першими кіборгами".

Книга "Крути 1918" Константина Тур-Коновалова  розповість драматичну історію про героїчний вчинок українських юнаків, заснована на реальних подіях.
Вони любили і хотіли жити, але взяли в руки зброю і стали на захист своєї Батьківщини.
Січень 1918 року був по-справжньому холодним місяцем. Більшовицькі війська збиралися йти на Київ, а Андрій та Олекса, сини генерала контррозвідки УНР, були серед гарнізону на станції Крути. Схожі, але різні, обидва брати були закохані в курсантку Софію, і без вагань пішли на війну захищати Україну. Раптом трапляється щось непередбачуване. На арсеналі спалахує бунт. На боротьбу з повстанцями відправляють елітний бойовий підрозділ. На станції Крути проти добре підготовлених військ Муравйова залишаються лише беззбройні студенти та курсанти. Ходять чутки, що в українському війську є більшовицькі агенти, які передають інформацію "червоним". Андрій ще не знає, що йому відоме обличчя зрадника. ...... У горнилі бою, борючись за незалежність і любов, не шкодуючи власного життя, 100 років тому, як і сьогодні, вони без страху і сумніву йшли на поле бою, щоб захистити те, що їм найдорожче...

Книга «Аскольдова могила» автора Миколи Куць
У поемі розповідається про героїчну боротьбу юнаків (юнкерів і студентів) у бою під Крутами. Читачі можуть дізнатися, як насправді відбувалися події, відтворити реальний образ того героїчного, безприкладного в історії бою. 


Ще юнаки, ще майже діти,
 Битва стала для українського народу символом героїзму та жертовності молодого покоління у боротьбі за незалежність.


Немає коментарів:

Дописати коментар

“Кожна людина — це особистість”

До Міжнародного дня боротьби за права людей з інвалідністю (відзначається щорічно 5 травня), бібліотекарі публічної бібліотеки №11 презентув...

Мітки

8 березня (4) Безпека дитини (8) безпечний Інтернет (9) Великдень (7) Винаходи (4) Виставка картин (4) Виставка робіт (4) виставка художніх робіт (5) Відомі люди (21) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (4) голодомор (5) Голокост (5) День Гідності та Свободи (5) День Державного Прапора України (5) День захисника України (7) День книги (11) День незалежності України (9) день пам'яті (9) день родини (7) День Соборності (7) День української мови та писемності (6) Екологія (16) Європа (7) здоровий спосіб життя (36) книги (41) книжкова виставка (24) літературна мандрівка (6) майстер-клас (17) Масляна (5) Математика (3) Мистецтво (18) Музика (7) Небесна Сотня (7) Новий рік (14) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) патріотичне виховання (5) Письменники (58) Письменники України (53) Подорожі (5) Різдво (6) Святий Миколай (6) свято (25) Сторінка історії (47) У світі права (9) Україна (117) українська мова (7) українська письменниця (12) українська поетеса (6) український письменник (12) Українські сучасні письменники (14) Урок історії (16) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) Цікавинки (111) Чорнобиль (3)