Святи́й ве́чір (Святве́чір, Багата кутя, ) — одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначається ввечері напередодні Різдва Христового.
Зі Святвечором пов'язаний обряд приготування першої куті. Її називали багатою, оскільки, крім куті, готували ще одинадцять пісних страв, серед яких обов'язково мали бути борщ, риба, гриби, вареники з квасолею та капустою, картопля, узвар. Страви мають бути пісними, тому що Святвечір припадає на останній день Пилипівського посту.Кутю традиційно готували з пшеничних або ячмінних зерен. Кутя вважалася основною обрядовою їжею, а тому з нею пов'язано чимало обрядодій. Вийнявши горщик зі звареною кутею, дивилися: якщо зерна піднялися через вінця — на добробут, а запали — то лихе передвістя. До звареного зерна додавали мед, мак, волоські горіхи, родзинки й інші приправи.
Першим, як і годилося, займав місце за столом господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу, розмовляти тихцем. Уставши, глава сімейства пропонував пом'янути покійників і запросити їх до Святої вечері.
Після вечері діти відвідували своїх хрещених, а ті в свою чергу обдаровували дітей ласощами.Різдво́ Христо́ве ( Різдво́ Госпо́днє ) — у християнстві день народження Ісуса Христа від Діви Марії у Вифлеємі. Одна з найбільших урочистостей, що відзначається усіма християнськими церквами.
Кульмінація свята — урочиста літургія, що правиться на Святий Вечір. Після служби християни збираються родиною на святу вечерю. Атрибути свята — вертеп, вистави, ярмарок, пісні, колядки, різдвяні вінки та ялинки тощо. Відтак по полудню старші люди збиралися в гурти, а молодь починала колядувати. Парубки на святкування Різдва збирались ватагою і вирушали колядувати. Одному з них надавали роль міхоноші, іншими словами — кози або ж пастуха. Такого колядувальника одягали у вивернутий назовні кожух, надягали солом'яні роги і вішали невеликий дзвіночок на шию.Ватаги ходили з двору до двору і питали дозволу колядувати. Під час колядування колядники хвалили господаря, господиню, їхніх дітей і бажали, щоб хата була багатою, «щоб і в полі буйно, і в оборі плідно, на пасіці рійно».
Дівчата починали ворожити на заміжжя,старші люди - на довголіття.
Тему Різдва та традицію колядувати описують у своїх творах різні письменники та поети як для дітей так і для дорослих.Чого вартує знаменита "Ніч перед Різдвом" М.Гоголя.
Ніч проти Різдва. ТОВ "Видавнича група "КМ - БУКС" - Київ,2016
Різдвяні колядочки / упорядн. С. Крупчан; - Київ: РІДНА МОВА, 2017
Різдвяна пісня в прозі:святвечірнє оповідання з привидами / Чарльз Діккенс; пер з англ. М.Філоненко - Київ: Форс Україна,2019
Немає коментарів:
Дописати коментар