Розвиток українського кіно розпочався ще 1893 року, коли інженер Йосип Тимченко за два роки до братів Люм'єр розробив апарат «кінескоп». З 7 листопада до 20 грудня 1893 року в готелі «Франція» (Одеса) демонструвалися перші стрічки.
9 січня 1894 винахід демонструвався на 6 - му засіданні секції фізики IX з'їзду російських натуралістів та лікарів у Москві. У 1920 – 30 - х в період ВУФКУ в Українській РСР було створено низку німих стрічок, найвідоміша з яких — «Земля» Олександра Довженка, яку кінокритики вважають культовою для свого часу.
Йосип Темченко |
Олександр Довженко |
Українські режисери - новатори Олександр Довженко, Арнольд Кордюм, Петро Чардинін, Марк Донськой та інші, здобули українському кіно світову славу.
Арнольд Кордюм |
Петро Чардинін |
Марк Донськой |
У вересні 1896 року в Харкові фотограф А.Федецький зняв кілька хронікальних сюжетів. А вже в грудні Альфред Федецький влаштував кіносеанс у Харківському оперному театрі. У Львові 13 вересня 1896 розпочались перші регулярні кіносеанси.
Одним з піонерів українського кінематографа був катеринославський кінооператор і кінорежисер Данило Сахненко. 1911 року, в передмісті Катеринослава (в селищі Лоцманська Кам'янка), він зняв повнометражний німий фільм «Запорізька Січ», що в Україні вважається першим ігровим фільмом національного виробництва.
Піонери українського кінематографа початку 1900 - х років віддавали перевагу екранізації популярних українських вистав, таких, як: «Наталка Полтавка», «Москаль - чарівник», «Наймичка» та ін. Тоді ж робилася спроба створити фільми на українську історичну тематику, теж на театральній основі («Богдан Хмельницький» - за п'єсою Михайла Старицького). З дореволюційним кіно в Україні пов'язана творчість багатьох популярних акторів. Королевою екрану тих часів була Віра Холодна, яка народилася в Полтаві й багато знімалася в Одесі.
Немає коментарів:
Дописати коментар