понеділок, 27 вересня 2021 р.

Моя любов - Україна і математика.

 27 вересня Пам'яті видатного математика, академіка Михайла Кравчука. 

Великий вчений-математик стає майже легендарною постаттю. Син Неба, Поет німого числа, лицар математики, учений з обличчям Христа, творець музики чисел, титан математичної думки, корифей математики, гордість української математики - ось неповний перелік тих епітетів, якими його нагороджують і науковці, і письменники, і журналісти...

Він жив і горів безмірною любов'ю до України і до Математики і увесь свій короткий вік працював невпинно й творчо на благо Науки, Освіти рідного народу. Мозок його працював так напружено, що здавалося, не витримає, ось - ось вибухне; увесь він був у постійному науковому пошукові й творчому неспокої. „Моя любов - Україна і математика” - таким було його кредо.

Михайло Пилипович Кравчук народився 27 вересня 1892 р. в селі Човниця Ківерцівського повіту на Волині в сім'ї землеміра. 

Після закінчення із золотою медаллю гімназії в Луцьку в 1910 році. Михайло Кравчук вступає на математичне відділення фізико-математичного факультету імператорського Університету Святого Володимира в місті Києві.  Уже у студентські роки він опублікував перше самостійне дослідження з теорії комутативних матриць.

М.Кравчук був талановитим педагогом, серед його учнів були всесвітньо відомі у майбутньому конструктори ракетної та космічної техніки – академіки Архип Люлька, Сергій Корольов, Володимир Челомей.

 У 1929 році., у віці 37-ми років М.П.Кравчук став наймолодшим академіком Всеукраїнської академії наук. Наступні вісім років виявилися найпліднішими у творчості М.Кравчука.

Математичні праці Михайла Кравчука взяв за основу Джон Вінсент Атанасов під час створення першого у світі електронного комп'ютера.

Смілива патріотична позиція та любов до Батьківщини обернулися для Михайла Кравчука репресіями та засланням. 9 березня 1942 року видатний учений загинув у колимських таборах.

Ім’я Михайла Кравчука реабілітували лише 1956 року У 1990-х завдяки праці професора кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей ФМФ КПІ, доктора фізико-математичних наук Ніни Вірченко постать Михайла Кравчука отримала гідне вшанування. Його ім’я повернули у перелік дійсних членів Академії наук України. ЮНЕСКО визнала Михайла Пилиповича Кравчука видатним науковим діячем.

Меморіальна дошка Михайлові Кравчуку встановлена на фасаді корпусу №1 Національного авіаційного університету, в якому працював математик. Відкрита 10 жовтня 2011 року.

Пам'ятник Кравчуку Михайлу Пилиповичу встановлено на Музейній площі (перед 6 корпусом КПІ). Відкрито в травні 2003 року. Скульптор О.П. Скобліков.


У Дарницькому районі міста Києва, на честь математика названо вулицю. Пролягає від вулиці Ревуцького до Харківського шосе.


Немає коментарів:

Дописати коментар

“За долю України став Майдан”

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасн...

Мітки

8 березня (4) Безпека дитини (8) безпечний Інтернет (11) Великдень (7) Винаходи (5) Виставка картин (4) Виставка робіт (5) виставка художніх робіт (6) Відомі люди (27) Вікторини (21) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (4) голодомор (6) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) день Європи (5) День захисника України (9) День знань (9) День книги (18) День незалежності України (10) день пам'яті (11) день родини (7) День Соборності (7) День української мови та писемності (10) Екологія (17) Європа (9) здоровий спосіб життя (40) ігрове навчання (14) книги (63) книжкова виставка (24) літературна мандрівка (8) майстер-клас (23) Масляна (5) Математика (3) Мистецтво (22) Музика (8) Небесна Сотня (7) Новий рік (14) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) патріотичне виховання (6) Письменники (62) Письменники України (60) Подорожі (5) Різдво (6) Святий Миколай (6) свято (26) Сторінка історії (57) У світі права (10) Україна (156) українська мова (11) українська письменниця (15) українська поетеса (6) український письменник (12) Українські сучасні письменники (14) Урок історії (19) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) Цікавинки (133) Чорнобиль (3)