Щорічно у третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. Вишиванка є предметом гордості для українців і свідчить про їхню прихильність до своєї країни.
Вишиванка - символ здоров'я, краси та щасливої долі для українця, який її носить. Традиційно вишита сорочка передавалася з покоління до покоління як родинна реліквія.
За свідченням Геродота, ще скіфи прикрашали свій одяг вишивкою. Було досліджено знайдену на Черкащині срібну медаль VI століття із чоловічою фігурою, яка показала ідентичну вишивку до українського народного вбрання ХVІІІ-ХІХ ст.
Сорочки (особливо чоловічі) вважаються символом любові та вірності. Кожна дівчина повинна вишити сорочку для свого майбутнього чоловіка, нашіптуючи старовинне заклинання. Якщо після чергового прання сорочка втратила конопляну якість, то в народі кажуть: «скочив чоловік у гречку». Тільки одній дівчині Чумак довіряв прання сорочок. Інші жінки не мали права брати участь у таких священних ритуалах. Так Чумак підтверджував свою вірність коханій.
Вишиванки мають своє різноманіття орнаментів, візерунків, тканин і кроїв залежно від регіону. Наприклад, на Півдні популярна проста вишивка, а на Заході для прикраси візерунків використовують різнокольорові нитки та бісер.
Бібліотекарі підготували підбірку книг з фонду нашої Бібліотеки №11, щоб читачі могли дізнатися більше про історію вишивки та національного одягу.
Немає коментарів:
Дописати коментар