В останню неділю травня кияни святкують День міста.
482 рік — офіційно прийнята дата заснування Києва полянським князем Києм, його братами Щеком і Хоривом та сестрою Либідь, згідно з легендою про заснування Києва.
Назва Києва походить від імені Кия — найстаршого з трьох братів, яких вважають засновниками головного міста України-Русі. Одна із цих легенд дійшла до нас у літописі ХІІ ст. «Повість минулих літ».
У IV-VI сторіччях представники різних племен і народів прибували до столиці найбільшої і наймогутнішої держави світу — Візантії, укладаючи угоди з її володарями. Важливим епізодом із легендарного життя князя Кия стала його подорож до Константинополя, де він був прийнятий імператором, імовірно Зеноном.
Літопис "Повість минулих літ" повідомляє про наступне: " ...... Деякі ж, не знаючи, кажуть, що Кий був перевізником, нібито тоді біля Києва був перевіз з тієї сторони Дніпра, тому й говорили: "На перевіз на Київ". Проте коли б Кий був перевізником, то не ходив би до Царгорода. А втім, цей Кий княжив у роді своєму і ходив він до царя — не знаємо лишень до котрого, але знаємо, що великі почесті, як оповідають, віддав йому той цар, при якому він приходив" (Нестор Літописець).
День народження Києва вперше відсвяткували в 1982 році, коли місту виповнилося 1500 років. Офіційно свято відзначили 31 травня 1987 року. З 1984 року на Андріївському узвозі проводять традиційні вернісажі. З 1991 року Київ святкує день міста, як столиця незалежної України.
У Києві збереглося багато історичних визначних пам'яток, стародавніх культурних місць, музеїв, театрів, садів і
парків. Одним з надзвичайних місць є Собор Святої Софії, споруджений далекого 1037 року. У всі часи цей шедевр архітектури привертав увагу людей усього світу.
Перша бібліотека, що зібрана Ярославом Мудрим, була розташована саме тут.
В середині ХI століття було засновано Києво-Печерську лавру з Успенським собором (закладено у 1073 році, зруйновано у воєнне лихоліття 1941 року, відновлено у 2001 році) ) і Троїцькою надбрамною церквою.
Лавра стала великим духовним осередком Київської Русі – тут писали книжки, розвивалося малярство, церковний спів, медицина.
До речі, пальма першості по відвідуванню належить заповіднику "Києво-Печерська Лавра", на території якої розташовані печери з мощами святих і Музей мініатюр з підкованою блохою. Лавру відвідують близько мільйона туристів на рік.
Визначною пам'яткою є Андріївська церква, побудована в 1749-1754 роках видатним архітектором Бартоломео Растреллі в стилі бароко, характерним для архітектури ХVII-XVIII століття. Запозичений із західноєвропейської архітектури, цей стиль під впливом місцевих традицій набув унікальних національних ознак.
Серед інших пам'ятників архітектури знамениті Золоті Ворота (побудовані в 1037 році).
Маріїнський палац (ХVІІІ століття).
Національний театр опери і балету імені Тараса Шевченка (1901 рік) та багато інших.
У числі рекордів Києва - найстаріша підземка в Європі з найглибшої в світі станцією "Арсенальній" (105 метрів). За легендою, в тунелях поруч зі станцією побудовані таємні притулки для членів правлячої верхівки, а деякі підземні коридори ведуть до підвалів заводу "Арсенал".
Єдиний в світі музей тролейбусного талончика знаходиться в Києві на вулиці Прорізній. У музеї зібрана найбільша в світі колекція проїзних квитків.
Також на честь Києва назвали астероїд, який був відкритий в Кримській обсерваторії 28 серпня 1973 року - "2 171 Київ".
Немає коментарів:
Дописати коментар