Всесвітній день боротьби проти раку.
Бібліотекарі провели годину корисних порад, сьогодні у Всесвітній день боротьби проти раку, який відзначається щорічно 4 лютого за ініціативою «Міжнародного союзу проти раку» (UICC), з метою підвищення обізнаності людей про рак, як одного з найбільш важких захворювань сучасності.
Обговорили з присутніми, що таке рак; причини, що викликають рак; на що звертати увагу; види діагностики цієї хвороби, куди звертатися.
Рак - одна з основних причин смертності в світі. Щороку, за даними ВООЗ, понад 8 мільйонів людей помирають від цього захворювання.
В Україні рак – на 2-му місці в структурі смертності населення. Разом із серцево-судинними захворюваннями він визначає рівень здоров'я нації.
Рак – це хвороба, викликана неконтрольованим поділом. Він викликаний мутаціями – змінами в ДНК, що безпосередньо впливають на гени, а ті спричиняють нестримний приріст клітин. У здоровому організмі потужні генетичні механізми регулюють поділ клітин та їхню загибель.
Пухлина - це патологічне розростання клітин, які розмножуються без харчування та місця розташування пухлини. Злоякісні клітини змінюють форму, не реагують на сигнали організму, не виконують свою функцію, швидко поширюються по організму і утворюють патологічні новоутворення.
Причини, що викликають рак:
- Ожиріння
- Шкідливі звички (куріння, вживання наркотиків та алкоголю).
- Ультрафіолет
- Вплив навколишнього середовища - вдихання хімічних речовин, вихлопних газів, погана екологія, наявність токсичних домішок у питній воді.
- Генетична схильність - деякі з видів раку та патологічних генетичних змін передаються у спадок.
- Віруси - вірусні захворювання, такі як вірус папіломи людини (ВПЛ) та вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), часто викликають зміни в клітинах, які переростають у пухлини.
- Відмова від куріння
- Раціональне харчування
- Фізична активність
- Захист від сонця
- Вакцинація
- Зважені рішення та обдумані дії
- Регулярні медичні огляди
- Безпечний секс і медичні процедури. Віруси, які можуть підвищити ризик розвитку певних видів раку, передаються через кров, наприклад, під час статевого контакту або спільного використання голок чи медичного обладнання багаторазового використання.
Приводи для занепокоєння:
- Зміни родимок;
- Зміни у стані шкіри: потемніння шкіри (жовтий колір шкіри та очей, почервоніння, свербіж, збільшення росту волосся.)
- Виразки на слизовій оболонці рота та язика, які не загоюються протягом тривалого часу;
- Постійний кашель або хрипкий голос;
- Кров у мокроті (харкотинні);
- Будь-які ущільнення та утворення у молочних залозах, лімфовузлах, м'яких тканинах, яєчках;
- Незрозуміла втрата ваги;
- Біль;
- Біль у кістках, якщо злоякісні новоутворення виникають у кістковій тканині.
РАК — НЕ ВИРОК, ВІН ВИЛІКОВНИЙ ПРИ ДІАГНОСТИЦІ НА РАННІХ СТАДІЯХ
Немає коментарів:
Дописати коментар