середа, 19 березня 2025 р.

Летіть, жайворонки весну зустрічати

Не можна оминути народні традиції, що супроводжували свято весняного рівнодення! Весняне рівнодення – особливий день, коли природа прокидається, а тепло нарешті приходить!

В 2025 році день весняного рівнодення, або Сонцеворот припадає на 20 березня, об 11:01 (за східноєвропейським часом). Саме в цей момент Сонце перетне небесний екватор, вирівнюючи тривалість дня і ночі.
Дослідники вважають, що деякі традиції трансформувалися з язичницьких у християнські.
Цей день символізує початок астрономічної весни, коли дні стають довшими, а природа оживає.
На запрошення бібліотекарів, до бібліотеки завітали учні молодших класів 324 школи, щоб дізнатися про українські традиції на свято Рівнодення. Бібліотекарі розповіли про історію та звичаї святкування, а також виготовили з тканини жайворонків, щоб діти могли вийти на вулицю і співати веснянки, закликаючи весну. Вони також читали легенди та веснянки.
Наші предки відчували тісний зв'язок з природою і ще до появи календаря святкували весну за допомогою сонця. Вони використовували сонце як мірило для вимірювання найважливіших подій року. В українському народному календарі цей день також відомий під іншими назвами: весняне сонцестояння, Лазаря, сороки ("Сорочини", підмітивши, що сорока в цей день кладе на гніздо сорок гілочок), жайворонка. Цей день завжди асоціювався з відродженням природи та початком нового життя, тому не дивно, що він супроводжується багатьма прикметами та цікавими традиціями.

                         

Традиційно в цей день пекли булочки у формі птахів - жайворонків. Діти бігали селом з пташками на паличках, співаючи заклички, щоб "приблизити" їх до неба. Після ритуалу пташок споживали.
Також у булочки ховали різні дрібниці: ягідки, нитки, цибулини. За тим, що кому випадало, визначали подальшу долю.


Дівчата співали веснянки, а чоловіки розпалювали багаття, через які стрибали, щоб захистити худобу від хвороб.
Весняне рівнодення є важливим моментом у багатьох культурах, символізуючи відродження та початок нового року. У стародавніх вавилонян цей день відзначався як початок календарного року. У Японії весняне рівнодення є національним святом, а в юдейській традиції пов'язане зі святом Песах, що символізує вихід євреїв з Єгипту. У Китаї в цей день популярна гра з яйцями: потрібно поставити яйце вертикально. За легендою, тим, кому це вдасться, обіцяна удача.

Народні прикмети, пов’язані з днем весняного рівнодення:
Дме південний вітер – літо буде спекотне.
День похмурий – треба чекати на приморозки.
Горизонт синій – швидко прийде тепло.
З півдня вже повернулися жайворонки – також до швидкого потепління.
Бурульки капають – урожай льону буде рясним.

Нехай цей день принесе вам радість і нові починання!

Давайте зберігати ці традиції разом!



Немає коментарів:

Дописати коментар

Пернаті герої

Сьогодні, 1 квітня, ми святкуємо Міжнародний день птахів! Цей день відзначається в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і приурочений...

Мітки

8 березня (4) Європа (9) Безпека дитини (8) Великдень (7) Винаходи (6) Виставка картин (5) Виставка робіт (5) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (6) Відомі люди (30) Війна (17) Вікторини (21) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) День Соборності (8) День захисника України (9) День знань (10) День книги (21) День незалежності України (10) День української мови та писемності (11) Екологія (19) Клуби (1) Масляна (5) Математика (5) Мистецтво (25) Музика (8) Небесна Сотня (7) Новий рік (19) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) Письменники (66) Письменники України (65) Подорожі (5) Різдво (11) Святий Миколай (6) Сторінка історії (63) У світі права (14) Україна (193) Українські сучасні письменники (15) Урок історії (20) Цікавинки (164) Чорнобиль (3) Шахи (11) безпечний Інтернет (18) виставка художніх робіт (8) голодомор (6) день Європи (5) день пам'яті (11) день родини (7) здоровий спосіб життя (43) книги (78) книжкова виставка (25) літературна мандрівка (9) майстер-клас (29) патріотичне виховання (6) свято (37) українська мова (22) українська письменниця (17) українська поетеса (7) український письменник (15) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) ігрове навчання (35)