середа, 19 березня 2025 р.

"Лицар краси і добра"

До 130 річниці від дня народження Максима Тадейовича Рильського - письменника,перекладача, мовознавця - в нашій бібліотеці відбулося знайомство учнів середніх класів з біографією та творчістю письменника.
Прослухали вірш "Дощ", провели словесну гру "Я - поет", під час якої діти добирали епітети до запропонованих слів.
Максим Тадейович Рильський народився 19 березня 1895 року в Києві.

Його батько, етнограф, громадський діяч і публіцист Тадей Рильський, був сином багатого польського пана Розеслава Рильського і княжни Трубецької.
Тадей Рильський разом з Володимиром Антоновичем та групою інших польських студентів вирішили присвятити себе вивченню історії України й віддати своє життя народу, серед якого жили. В історії цей рух відомий як рух хлопоманів.
Дід був учнем базиліянської школи і під час взяття Умані гайдамаками у 1768 році ледве не був страчений.
Один з предків Рильських у XVII столітті був київським міським писарем.
Мати Максима Рильського, Меланія Федорівна, була простою селянкою з села Романівки (нині Попільнянського району Житомирської області).
1902 року помер батько Максима, і родина переїхала з Києва в Романівку.
Максим спершу навчався в домашніх умовах, потім у приватній гімназії в Києві. Змалку познайомився з композитором М. Лисенком, етнографом, дослідником і збирачем українських народних дум та пісень Д. Ревуцьким, актором і режисером П. Саксаганським, етнографом та фольклористом О. Русовим, які справили на нього великий вплив. Деякий час він жив і виховувався в родинах М. Лисенка та О. Русова.
Після приватної гімназії Рильський у 1915-1918 роках навчався на медичному факультеті Київського університету Св. Володимира, потім на історико-філологічному факультеті Народного університету в Києві, заснованому за гетьмана Павла Скоропадського, але жодного з них не закінчив. Займався самоосвітою, вивченням мов, музикою. З 1919 по 1929 рік вчителював у селі, зокрема й у Романівці, а також у київській залізничній школі, на робітфаці Київського університету та в Українському інституті лінгвістичної освіти. Як свідчать його колишні вихованці, викладачем і вихователем він був прекрасним. Діти любили його.
Максим Рильський був визначним мовознавцем, майстром української поезії й інтелігентом. Друзі називали його Максим Добре Серце.
«Десь у класі четвертому вдалося мені надрукувати свої вірші, а 1910 року вийшла у світ перша моя книжечка «На білих островах»… Відтоді почав я вважати себе справжнім літератором…», – згадував поет.
Протягом десятиріччя вийшло десять книжок поезій та декілька книжок поетичних перекладів, зокрема 1927 року — переклад поеми Адама Міцкевича «Пан Тадеуш».

1931 року Рильського заарештовує НКВД, й він майже рік просидів у київській Лук’янівській тюрмі. Його товариші-неокласики Д. Загул, М. Драй-Хмара, П. Филипович, М. Зеров були репресовані й загинули в концтаборах.
З 1931 року творчість Рильського зазнає змін, він, не в змозі виступити проти режиму, змушений поставити свою поезію на службу йому. Його творчість ділиться на офіційну та ліричну, в останній йому вдавалося створити незалежні від політики, суто мистецькі твори, які пережили його.
У радянську добу Рильський написав тридцять п’ять
книжок поезій, кращі серед яких:

«Знак терезів» (1932)
«Літо» (1936)
«Україна»
«Збір винограду» (1940)
«Слово про рідну матір»
«Троянди й виноград» (1957)
«Голосіївська осінь»
«Зимові записи» (1964).
У 1943 році його обрано академіком. У 1944-1964 роках був директором Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН України.
Максим Рильський мав неперевершений хист імпровізатора й чудово грав на роялі, навчившись цього у великого українського композитора Миколи Лисенка. Про себе Максим Рильський писав: «Мабуть я родився швидше музикантом, аніж поетом, тільки потім сталося так, що слово заступило музику».Коли Максимові було 13, він вступив до престижної у Києві гімназії Володимира Науменка і, навчаючись, кілька років жив у сім’ї Лисенка. Вважай, «родився музикантом»: часті відвідування камерних і симфонічних концертів, розмови про музику, спостерігання за процесом її творення (не пропускати ж можливість через стіну підслухати гру Лисенка, коли той працював над новим твором) не минули безслідно. Підлітком він почав вчитися грі на фортепіано і робив перші спроби у композиції. Особливо любив Рильський музику Шопена і Бетховена, обом улюбленим композиторам присвячував вірші.
Як педагога, Максима Тадейовича не могли не хвилювати негаразди з викладанням української мови та літератури. «Як слід викладати найблагородніший і найважливіший з усіх шкільних предметів?» – запитував він себе і відповідав: «Уміло, чесно й талановито. Два перших визначення – обов’язкові для викладання. Третє – бажане. А ще одне: з любов’ю, коли щось любиш, любов твоя не може не передатися іншим».
Помер Максим Тадейович Рильський 24 липня 1964 року. Похованій його у Києві, на Байковому кладовищі.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Пернаті герої

Сьогодні, 1 квітня, ми святкуємо Міжнародний день птахів! Цей день відзначається в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і приурочений...

Мітки

8 березня (4) Європа (9) Безпека дитини (8) Великдень (7) Винаходи (6) Виставка картин (5) Виставка робіт (5) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (6) Відомі люди (30) Війна (17) Вікторини (21) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) День Соборності (8) День захисника України (9) День знань (10) День книги (21) День незалежності України (10) День української мови та писемності (11) Екологія (19) Клуби (1) Масляна (5) Математика (5) Мистецтво (25) Музика (8) Небесна Сотня (7) Новий рік (19) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) Письменники (66) Письменники України (65) Подорожі (5) Різдво (11) Святий Миколай (6) Сторінка історії (63) У світі права (14) Україна (193) Українські сучасні письменники (15) Урок історії (20) Цікавинки (164) Чорнобиль (3) Шахи (11) безпечний Інтернет (18) виставка художніх робіт (8) голодомор (6) день Європи (5) день пам'яті (11) день родини (7) здоровий спосіб життя (43) книги (78) книжкова виставка (25) літературна мандрівка (9) майстер-клас (29) патріотичне виховання (6) свято (37) українська мова (22) українська письменниця (17) українська поетеса (7) український письменник (15) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) ігрове навчання (35)