четвер, 13 березня 2025 р.

"Сон – це мандрівка, де здійснюються всі мрії"

Щороку в березні світ відзначає Всесвітній день сну, нагадуючи про важливість якісного відпочинку. У сучасному ритмі життя ми часто нехтуємо сном, працюючи допізна, зависаючи в гаджетах чи переглядаючи «ще одну серію» улюбленого серіалу. Але сон – це не розкіш, а необхідність!

13 березня наша бібліотека стала порталом у світ фантазій на заході "Сон – це мандрівка, де здійснюються всі мрії". Тут зібралися любителі снів та підсвідомості, для тих хто не встиг долучитися до нашого заходу бібліотекарі провели інформаційні хвилинки. 
учасники разом з бібліотекарями занурилися у світ сновидінь, нагадали:
Чому якісний сон важливий?
  •  Покращує пам’ять та концентрацію – допомагає мозку впорядкувати інформацію та легше засвоювати нові знання.
  •  Зміцнює імунітет – люди, які сплять достатньо, рідше хворіють.
  •  Допомагає боротися зі стресом – недосипання підвищує рівень тривожності та дратівливості.
  •  Підтримує здорову вагу – нестача сну провокує підвищений апетит.
  • Захищає серце – нормалізує тиск та знижує ризик серцево-судинних захворювань.
У проведених дослідженнях без сну людина здатна прожити 10 днів, тоді як без їжі вона може витримати 14 днів.

Бібліотекарі розповіли про Йогічний сон. Ця унікальна практика, відома як "Йога-нідра", поєднує в собі глибоке розслаблення та усвідомленість. 

Що таке Йога-нідра?
Це метод, що дозволяє вам зануритися у світ несвідомого, відкриваючи величезний потік енергії. Термін "йога-нідра" був введений її творцем Сатьянанда Сарасваті (Satyananda Saraswati, 24 грудня 1923 - 5 грудня 2009) - йогін, майстер йоги та тантри, широко визнаний як в Індії так і на Заході, один із учнів Свамі Шиваванди)
 і означає "йога для сну".

Як це працює?
В процесі практики ваш розум фокусується на певних точках тіла, що веде до досягнення прикордонного стану між сном і неспанням. Витоки цієї техніки сягають давніх ведичних практик, описаних у «Рігвідхані».

Що заважає висипатись?

На якість сну впливає багато різних факторів. Нездоровий спосіб життя позначається не лише на загальному самопочутті, а й на повноцінності нічного відпочинку. До основних причин порушення сну належать:
  1.  Хронічний стрес – підвищений рівень тривожності заважає розслабитися та заснути.
  2.  Незбалансоване харчування – надмірне вживання важкої їжі, кофеїну або цукру перед сном може погіршити якість відпочинку.
  3.  Нестача фізичної активності – недостатній рух протягом дня призводить до порушень циркадних ритмів.
  4.  Яскраве світло у приміщенні та на вулиці (екрани телевізорів, смартфонів, ліхтарі, фари авто) – перешкоджає виробленню мелатоніну, гормону, який регулює сон.
  5.  Збій режиму дня – якщо лягати спати в різний час (одного дня о 23:00, а наступного – о 3:00 ночі), це може спричинити безсоння та труднощі з засинанням.
  6.  Шум – гучні розмови, звуки телевізора або шум з вулиці заважають спокійному засинанню та провокують часті пробудження вночі.
  7.  Незручне спальне місце – матрац, який не забезпечує правильну підтримку тіла, може викликати дискомфорт, втому та біль у м’язах зранку.
Для покращення сну важливо створити комфортні умови для відпочинку. Практика йоги перед сном допоможе стабілізувати емоційний стан. 

А також, дослідили, чому ми бачимо сни, як їх тлумачити та чи можуть вони передбачати майбутнє.
 
 Ми уявляли, як би ми могли управляти своїми снами та які світи могли б створити.
Бібліотекарі розповіли цікаві факти про сни відомих людей та спробували розгадати, кому який сон наснився. Наприклад:
  • Герберт Веллс - письменник бачив уві сні сюжет про велетенських машин, що знищують людей. Сон надихнув його на створення роману "Війна світів".
  • Уві сні Мері Шеллі привиділося чудовисько Франкенштайна, яке ожило після електричного удару. Так з’явився роман "Франкенштайн".
  • Фрідріх Кекуле - побачив візерунок, що нагадував змію, яка кусає свій хвіст. Це допомогло йому розгадати структуру бензолу.
На прикінці зустрічі, всі присутні  отримали додому цікаве завдання: зобразити найяскравіші свої сни.

Сон – це ваше здоров’я, гарний настрій та енергія на весь день! Бережіть його та дозвольте собі якісний відпочинок. 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Скарбниця черепахових мудрощів

Напередодні Всесвітнього дня черепах, який щорічно відзначається 23 травня, бібліотека №11 запросила маленьких читачів на пізнавальний та за...

Мітки

8 березня (4) Європа (9) Безпека дитини (8) Великдень (9) Винаходи (6) Виставка картин (6) Виставка робіт (6) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (6) Відомі люди (31) Війна (17) Вікторини (21) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) День Соборності (8) День захисника України (9) День знань (10) День книги (22) День незалежності України (10) День української мови та писемності (11) Екологія (20) Клуби (1) Масляна (5) Математика (5) Мистецтво (26) Музика (9) Небесна Сотня (7) Новий рік (19) Обереги (8) Пам'ятки культури (4) Письменники (68) Письменники України (68) Подорожі (5) Різдво (11) Святий Миколай (6) Сторінка історії (68) У світі права (14) Україна (202) Українські сучасні письменники (15) Урок історії (24) Цікавинки (177) Чорнобиль (4) Шахи (17) безпечний Інтернет (20) виставка художніх робіт (8) голодомор (6) день Європи (5) день пам'яті (11) день родини (7) здоровий спосіб життя (45) книги (86) книжкова виставка (25) літературна мандрівка (10) майстер-клас (34) патріотичне виховання (6) свято (42) українська мова (26) українська письменниця (17) українська поетеса (7) український письменник (15) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) ігрове навчання (46)