"Ми Україну мусим збререгтиЇї нащадкам нашим передатиТож переходь на українську ти"
Мова у житті кожного займає по-справжньому визначне місце. Без її знання вкрай складно порозумітися одне з одним, майже неможливо пізнати культуру та історію, непросто відшукати інформацію, яка вас цікавить. Мова супроводжує нас всюди, фактично від початку життя.
До Дня європейської мови, який відзначається 26 вересня кожного року з 2001 року, в нашій бібліотеці була проведена мовна вікторина.
Під час вікторини були представлені цікаві факти про європейські мови та підкреслено, як ми можемо дізнатися про інші культури через їхні мови.
«Знати багато мов – означає мати багато ключів від одного замка» Вольтер.
У Європі існує понад 225 корінних мов, не враховуючи навіть тих, що з'явилися на континенті завдяки імміграції.
Європейські дні мов дають нам можливість цінувати та популяризувати всі європейські мови та культури:
Збереження всіх мов, навіть рідкісних, дуже важливе як з точки зору збереження людського культурного розмаїття, так і з наукової точки зору - багато зникаючих мов залишається важко описати лінгвістами (а іноді навіть не описані)) і становлять великий інтерес для порівняльно-історичного мовознавства, , етнографією, етнологією, культурною антропологією.
Європейські дні мов дають нам можливість цінувати та популяризувати всі європейські мови та культури:
- Заохочує вивчення мови в будь-якому віці.
- Сприяти міжкультурному розумінню.
- Урізноманітнити діапазон мов, що вивчаються.
- Підвищення обізнаності про важливість вивчення мови для посилення багатомовності та міжкультурного розуміння;
Збереження всіх мов, навіть рідкісних, дуже важливе як з точки зору збереження людського культурного розмаїття, так і з наукової точки зору - багато зникаючих мов залишається важко описати лінгвістами (а іноді навіть не описані)) і становлять великий інтерес для порівняльно-історичного мовознавства, , етнографією, етнологією, культурною антропологією.
Дізнатися, яка мова зникає у вашій або будь-якій іншій країні, можна тут.
Зникаючі мови України:
Належить до ногайсько-кипчакської підгрупи північно-західної (кипчакської) групи тюркських мов.
Караїмська мова має три діалекти: кримський, який майже повністю збігається з середнім (orta yolaq) діалектом кримськотатарської мови, за винятком гебраїзмів, тракайський (діалект литовських караїмів), галицький.
Румейська мова - близька до новогрецької мови, але є самобутною та окремою мовою. Цими мовами розмовляють ще з кінця 18 століття.
Також тавро-румейська мова, кримсько-грецька мова — мова (іноді класифікується як діалект) приазовських греків (румеїв), що були переселені до Північного Приазов’я з Криму в 1778 році.
Урумська мова - мова греків приазов'я якою розмовляють на території Запорізької та Донецької області. Це тюркська мова, дуже близька до кримськотатарської, яка зараз переживає не найкращі часи.
Сьогодні урумська мова належить до низки найбільш загрожених мов народів України, офіційно не використовується у громадському житті.
Сучасна кримськотатарська, кримо-татарська, киримлицька мова, так само як і інші тюркські мови регіону веде своє походження від середньовічної тюркотатарської мови - однієї з основних мов діловодства центральної Євразії у ординську епоху - епоху існування багатонаціональної держави, царства Ординського, нарівні із середньовічною ойрат-монгольською і староруською.
У березні Міністерство реінтеграції на тимчасово окупованих територіях ухвалило рішення, що буде створена робоча група, яка зафіксує правопис кримськотатарської мови, що базується на латинському алфавіті. Бо зараз кримські татари послуговуються і кириличним алфавітом, і латинським.
Як ефективно вивчати мови:
- Займатися мовою необхідно щодня. При нестачі часу виділяй хоча б 10-15 хвилин для читання або повторення нових фраз. Особливо ефективно займатися вранці.
- Контекст – наше все. Ніколи не вивчай окремі слова, використовуй контекст по максимуму. Наприклад, якщо ти запам’ятав вислів «strong wind», то одне з слів автоматично викличе в пам’яті друге.
- Особливо корисно виписувати вже готові окремі фрази і намагатися використовувати їх якомога частіше в мові.
- Корисно заучувати невеликі тексти та діалоги.
- Не бійся помилок, бійся не виправлених помилок. Ніколи і нічого не залишайте неперевіреним. Краще уточнити двічі.
Ми часто забуваємо, наскільки нам пощастило жити в добу програм для вивчення мов. Найпростіший і доступний спосіб вивчити англійську мову — використати наявні ресурси в Інтернеті:
Англійська для буденних ситуацій.
"Без мови немає країни —. Мову, як матір, любіть!"
Немає коментарів:
Дописати коментар