Микола Вікторич розповів про заповідник "Биківнянські могили", територія якого складає майже 239 гектарів, про Великий терор 1937-1938 років, про те як писалися накази, не на одну людину, а відразу на десятки людей.
5 серпня 1937 року вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП(б) від 2 липня «Про антирадянські елементи». Розпочалася наймасовіша за всю радянську епоху кампанія репресій проти громадян.
Особливо жорстокі репресії сталінський режим і його підручні здійснювали в Україні у 30-х роках. Зокрема у 1937-1938 роках. В Україні було засуджено 197 617 осіб, із них на смертну кару – 122 237 громадян.
Упродовж кількадесят років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: усі матеріали, що містили бодай якусь інформацію про справжні події "Великого терору", отримали гриф "Секретно", близьким і рідним людей, які вже були вбиті й поховані, в столах довідок НКВС повідомляли: "такий-то, засуджений на 8,10,25 років без права листування". На місцях поховань зводили режимні об’єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами і висаджували там дерева.
У 2001 році Папа Римський Іоанн Павло ІІ спеціально змінив офіційний маршрут і відвідав Биківнянські могили, щоб вклонитись праху похованих жерт політичних репресій.
Немає коментарів:
Дописати коментар