Щорічно 24 березня в усьому світі проводиться День боротьби з туберкульозом.
У 1993 році ВООЗ об’явила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом і офіційно рекомендувала стратегію DOTS як нову стратегію боротьби з хворобою. DOTS – це стратегія проти епідемії туберкульозу, вона дозволяє виявляти і лікувати хворих, небезпечних для оточуючих.
Саме цього дня в 1882-му році в Берліні доктор Роберт Кох оголосив про відкриття цієї страшної хвороби, яка до цих пір загрожує кожному з нас.
Зараз туберкульоз на Україні являє собою досить суттєву, навіть глобальну, проблему, яка вимагає до себе уважного ставлення. Туберкульоз - це небезпечна інфекційна хвороба, яка в останні роки носить характер епідемії.
Збудником захворювання є мікобактерії туберкульозу, досить стійкий мікроорганізм із щільною оболонкою. Основний шлях передачі інфекції - повітряно-крапельний від хворих людей - через краплини слини та мокроти під час кашлю , розмови. Контактно - через предмети загального користування (посуд, білизна).
Туберкульозом хворіють не тільки люди, але й ссавці та птахи, які можуть передавати інфекцію людині. 1/3 населення Земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу (МВТ). Вони здатні змінюватися під впливом несприятливих умов: це медикаментозно нечутливі штами МВТ, L-форми абсолютно нечутливі до протитуберкульозних препаратів, вірусоподібні форми МВТ. Медикаментозна нечутливість МВТ більше ніж до 3 протитуберкульозних препаратів значно знижує шанс вилікування хворих.
Стійкість мікобактерії у навколишньому середовищі вражає. Вона легко переносить холод, спеку, не гине при висушуванні. При температурі –20 °С мікобактерія туберкульозу зберігає життєздатність протягом 7 років. Вона добре витримує нагрівання до +85 °С і охолодження до –200 °С. Особливо сприятливим для неї є вологе не провітрюване приміщення, де багато пилу. Але ультрафіолетові промені – частина сонячного світла – вбивають мікобактерію туберкульозу через 2-3 хвилини.
Тому туберкульозом можна заразитися де завгодно і необов'язково в результаті прямого контакту з хворим. На туберкульоз хворіють люди різного віку і статі. Паличка Коха не розрізняє соціального статусу, і з однаковою ефективністю заражає бідних і багатих.
Лікувати туберкульоз складно, тому що він "мутував" і пристосувався до тих препаратів, які на нього раніше впливали. З'явилися мікобактерії туберкульозу, стійкі до лікарських засобів. Це відбувається через несприятливу екологічного середовища і прийому медикаментозних засобів без призначення лікаря.
Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню.
Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:
- Відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму.
- Слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні і за його межами.
- Не допускати захаращення і скупчення пилу.
- Щодня проводити прибирання квартири і меблів вологим способом.
- Як можна частіше провітрювати приміщення.
- Не чистити в кімнаті одяг і взуття.
- Завжди мити руки перед їжею.
- Дотримуватися режим харчування.
- Не купувати м'ясо, молоко на стихійних ринках.
- У їжу вживати тільки кип'ячене молоко.
- Дотримуватися режим праці та відпочинку.
- Гартувати свій організм.
- Займатися фізкультурою і спортом.
- Частіше бувати на свіжому повітрі.
- Боротися зі стресом.
- Регулярно проходити флюорографічне обстеження.
- Бути непримиренним до санітарних недоліків. Чи не соромитися робити зауваження немудрим.
До інформаційного - дня "Туберкульоз - глобальна небезпека для людства", який відбувсь в нашій бібліотеці долучилися учні 6-Б класу 159 школи.
Історія наводить приклади, коли туберкульозом хворіли і навіть померли від цієї недуги такі видатні знаменитості, як:
відома українська поетеса Леся Українка,
відомий історик, український громадський діяч Михайло Драгоманов,
український поет, лікар Степан Руданський,
український письменник Архип Тесленко,
Михайло Коцюбинський, Степан Руданський,Максим Горький, Джордж Байрон, Шолом-Алейхем, Ілля Ільф, Олександр Грін, Борис Грінченко, Федір Достоєвський, Антон Чехов, Роберт Стівенсон, Шандор Петефі, Енн Бронте, Андре Жид, Анна Ахматова, Алан Сіллітоу, Франц Кафка, Олександр Бєляєв, Дмитро Мамін-Сибіряк, Альберто Моравіа, Фрідріх Шиллер, Олександр Купрін, Василь Гроссман; композитори і музиканти − Фредерік Шопен, Нікола Паганіні, Йозеф Гайдн, Карл фон Вебер; актори − Вів’єн Лі, Сара Бернар; філософи − Бенедикт Спіноза, Альбер Камю; художник Ісаак Левітан, вчений Володимир Вернадський та багато інших.
Ці великі особистості, хоча й страждали від туберкульозу, зробили неоціненний внесок в скарбницю світової культури і розвиток сучасної цивілізації.
ОПИТУВАННЯ ЩОДО РИЗИКУ ТУБЕРКУЛЬОЗУ
ПРОЙДИ АНОНІМНЕ ОПИТУВАННЯ ЩОДО ТУБЕРКУЛЬОЗУ. ДАЙ ВІДПОВІДІ НА 13 ПИТАНЬ ТА ДІЗНАЙСЯ ЧИ НЕОБХІДНО ТОБІ ДОДАТКОВО ОБСТЕЖИТИСЬ.
Немає коментарів:
Дописати коментар