Києво-Печерська лавра — православний монастирський комплекс Української православної церкви Московського патріархату в Києві, Україна. Один із найбільших християнських центрів-святинь країни. Визначна пам'ятка історії та архітектури.
Києво-Печерська лавра належить державі, а релігійні організації користуються нею на правах оренди.
Заснований 1051 року як печерний монастир за межами Києва. Свою назву він отримав від печер, де оселилися перші його мешканці.
У середньовіччі був оплотом православ'я на Русі.
Засновником Києво-Печерського монастиря був монах із Любеча (нині містечко на Чернігівщині) Антоній, пізніше названий Печерським. Прийнявши чернечий постриг на горі Афон, Антоній прийшов у Київ і викопав собі печеру в лесовій товщі над Дніпром. Аскетичний спосіб життя монаха та його мудрість, притягували до нього масу учнів, послідовників та людей, які просто хотіли поради та настанови. Згодом печера Антонія стала досить людним місцем і він викопав нову, на сусідній горі… У 1051 році Антоній отримує дозвіл від тодішнього Великого князя Ярослава Володимировича, й засновує печерний монастир. Через деякий час печери вже не вміщають монастирську братію, якої прибуває все більше, тому починають з’являтися наземні дерев’яні церкви і Антоній звертається до нового князя Ізяслава Ярославича, із проханням про надання монастирю землі. Ізяслав дарує обителі 22 гектара, які й нині є в основі лаври.
В ХІІ столітті монастир отримує статус лаври – найвищий статус православного монастиря. Обитель відкриває значну кількість підпорядкованих монастирів та скитів, отримує великі землі та значну кількість кріпаків, поступово перетворюючись на один з найбагатших монастирів Європи.
1994 року разом із Софійським собором внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Немає коментарів:
Дописати коментар