Демократія належить до універсальних і засадничих загальнолюдських цінностей і принципів Організації Об’єднаних Націй. Хоча у демократій і є загальні риси, але єдиної моделі у світі не існує.
Ця форма правління відома в історії чи не раніше, ніж інші
форми політичної організації суспільства. Державні форми демократії були досить
добре відомі античному світу. У Стародавній Греції вони упродовж тривалого часу
чергувалися з різноманітними формами монократії (тираніями, деспотіями), в
Стародавньому Римі республіканська демократія протягом декількох сторіч
передувала правлінню монархічного імперського типу. Потім було європейське
Середньовіччя з його демократичними містами-державами (Венеція, Женева, Лукка).
Про демократію писали Арістотель і Платон, Монтеск’є і Джон Лок, Руссо і
Робесп’єр.
|
|
|
Зараз демократію відносять до основних і універсальних
суспільних загальнолюдських цінностей. Вона є фундаментом для побудови
принципів всіх провідних держав, співтовариств, союзів і федерацій, а також
лежить в основі Організації Об’єднаних Націй.
Прикметно, що демократія, на відміну від недемократичних типів правління (тоталітарних, авторитарних), не спрощує відносин суспільства і держави, народу і влади сильними і примітивними засобами тиску, а навпаки – ускладнює їх. Динамізм політичних процесів, механізмів соціальної та політичної стабілізації відповідає динаміці розвитку сучасного суспільства – гнучка, активно і швидко реагуюча на внутрішні й зовнішні впливи політична організація демократичного суспільства забезпечує його стабільність, єдність держави, вирішення нагальних задач суспільства ефективніше, ніж жорстокі, малорухомі структури інших режимів.
Але від влади і суспільства демократичне правління вимагає більшого, ніж авторитарні чи тоталітарні – не простого вміння наказувати й підкорятися, а навчанню, особливої культури політичної поведінки і такому знанню політичного життя суспільства, котре робить людину спроможною формувати демократію й жити в її умовах. Ще більш високі вимоги демократія висуває до організації постколоніального або посттоталітарного розвитку суспільства, як бачимо, з цими викликами стикається нині Україна.
У 2007 році Генеральна Асамблея ООН на своєму 46-му пленарному засіданні ухвалила рішення щодо щорічного відзначення Міжнародного дня демократії 15 вересня, що було виражено у відповідній резолюції № 62/7, та запропонувала державам-членам, системі ООН та іншим регіональним, міжурядовим і неурядовим організаціям відзначати цей день. Святкування Міжнародного дня демократії – хороший привід звернути увагу на стан демократії у світі та сприяти підвищенню поінформованості громадськості.
У Міжнародний день демократії зазвичай проводяться різного роду просвітницькі заходи – лекції, семінари, круглі столи. Крім того, до цієї дати готуються інформаційні матеріали на тему демократії – газети, листівки, брошури.
У нашій бібліотеці проводиться тематична виставка до Міжнародного дня демократії:
Немає коментарів:
Дописати коментар