24 липня проводять Міжнародний день турботи про себе. Мета заходів International Self-Care Day - дати людям зрозуміти, як дбати про себе для того, щоб бути здоровим.
Існує чотири основні чинники, які визначають стан здоров’я: спосіб та умови життя (50–55%), екологічний стан навколишнього середовища (20–25%), спадковість (15–20%) і рівень медичного обслуговування (7–15%).
Зауважте, спосіб життя має найбільший вплив на стан нашого здоров’я.
Людина, яка нехтує елементарними правилами збереження власного здоров’я, рано чи пізно змушена витрачати значні кошти на відновлення здоров’я, а його як відомо і за гроші не придбаєш.
Наше здоров’я і довголіття в першу чергу визначається способом життя, воно - наслідок щоденної роботи над собою.
Здоровий спосіб життя закладає фундамент гарного самопочуття, зміцнює захисні сили організму та розкриває його потенційні можливості.
Які основні елементи здорового способу життя:
Здоров’я та довголіття залежить від харчування.
«ЛЮДИНА РИЄ МОГИЛУ СВОЇМИ ЗУБАМИ» - писав Гіппократ. ХВОРОБИ ПРИХОДЯТЬ З НЕПРАВИЛЬНОЮ ЇЖЕЮ.
Правильне, збалансоване харчування — основа здорового способу життя. Натуральна їжа — джерело енергії, необхідної нам для життя.
Під час заняття розвантажуються міжхребетні диски, а м’язи хребта набувають тонусу.
На Сході кажуть, що причиною всіх хвороб є три отрути людської свідомості: гнів, незнання та пристрасть. Ці три отрути викликають дисбаланс в організмі, що й призводить до хвороб.
- живіть в злагоді з собою;
- вчіться радіти життю;
- вчіться долати стрес. Пам’ятайте: джерело стресу — не події самі по собі, а наше сприйняття цих подій;
- дотримуйтеся режиму дня;
- будьте більш терплячими до інших.
- консерванти (можуть викликати рак, руйнування печінки, харчову алергію, розлад травлення, кисневе голодування, порушення артеріального тиску) - Е 200-290 і Е 1125,
- стабілізатори та загусники (рак, захворювання шлунково-кишкового тракту, нирок і печінки) - Е 249-252, Е 400-476, Е 575-585 і Е 1404-1450,
- емульгатори (рак, розлад шлунку) - Е 322-442, Е 470 - 495,
- антиокислювачі (захворювання печінки і нирок, алергічні реакції) - E300-312 і E320-321,
- харчові барвники (захворювання ШКТ, печінки і нирок, нервові розлади і алергічні реакції) - Е 100 - 180, Е 579, Е 585,
- підсилювачі смаку (нервові розлади, пошкодження мозку) - Е 620-637.
Потрібно їсти до 6 разів в день. Це забезпечить нормальну роботу жовчного міхура і печінки, а значить - і судин. Якщо ви їсте рідко, але багато, це викликає різкі стрибки інсуліну в крові, а він руйнує судини.
Щоб правильний раціон поліпшив стан здоров’я, він повинен відповідати певним правилам:
💦їжа має бути збалансованою та різноманітною;
💦їжте більше овочів, злакових, фруктів;
💦замініть тваринні жири рибою;
💦вживайте молочні продукти низької жирності;
💦споживайте менше солі, цукру, відмовтеся від продуктів, що містять добавки;
💦щодня з’їдайте один зубок часнику;
💦почніть ранок зі склянки чистої води, випитої натщесерце;
💦не пропускайте прийоми їжі, особливо, сніданок.
Достатня рухова активність — одна з проблем сучасної цивілізації. Гіподинамія — одна з найбільших проблем на шляху до здорового способу життя.
Отже рух - одна із основних складових нашого здоров’я довголіття. Адже м’язи і кровоносна система при малорухливому способі життя не діють, що провокує розвиток багатьох захворювань.
Більше ходиш - менше хворієш.
Звичка багато ходити пішки зменшує ризик розвитку діабету 2-го типу на 60%. І на 20% зменшується ймовірність розвитку раку товстої кишки, молочної залози або матки. Регулярні піші прогулянки знижують ризик серцево-судинних захворювань. Ходьба зі швидкістю 2 км / год дозволяє спалити приблизно 75 калорій за 30 хвилин. Згідно з дослідженням американських вчених, жінки у віці від 50 до 75 років, які здійснювали ранкові прогулянки тривалістю в годину, менше скаржилися на безсоння, ніж ті, хто не займався ходьбою.
Користь бігу — не лише в струнких ногах!
Не варто встановлювати рекорди, ви – не марафонець. Починайте тренування з 10 хвилин, додаючи раз в два дні по 5 хвилин часу. Оптимальна схема тренувань - 4 тренування в тиждень. Вечірній біг допомагає худнути швидше.
Харукі Муракамі один з небагатьох письменників, якщо не єдиний, який регулярно бігає марафони. Книга написана у вигляді збірника деяких заміток, в яких автор розкриває своє ставлення до життя, свого письменницького ремесла через призму щоденних багатокілометрових пробіжок. Він не говорить, що біг-це здоров'я, не затверджує зворотне. Муракамі описує свої заняття бігом з філософської точки зору. Книгу можна розглядати, як невеликий автобіографічний нарис, або як не всеосяжне початкове керівництво до дії для початківця бігуна. Про Муракамі - письменника знають всі, але те, що саме завдяки своїм біговим заняттям він почав писати, напевно, мало хто знає.
Користь від занять плаванням в їх легкості і ефективності. За рахунок того, що у воді людське тіло втрачає вагу в прямому сенсі, плавання ідеальний варіант для людей із зайвою вагою, артритом і проблемами з хребтом.
Вплив плавання на організм людини:
💦Розвиває і зміцнює м’язи, тонізує та розслаблює одночасно. Це єдиний вид спорту, який задіює абсолютно всі м’язові групи тіла.
💦Зміцнює загальний стан здоров’я, загартовує, слугує профілактикою різноманітних захворювань. Під час тренування організм насичується киснем, прискорюються метаболічні процеси, клітини отримують достатню кількість кисню.
💦Покращує роботу респіраторного тракту. Коли людина пливе, вона затримує дихання, роблячи глибокі вдихи та видихи. Таким чином, відбувається вентиляція легенів. Вони очищуються від пилу і шкідливих речовин, збільшуються в обсязі. Такий вплив є найкращою профілактикою вірусних захворювань, застуд, ГРВІ.
💦Позитивно впливає на центральну нервову систему. Покращує психоемоційний стан людини, позбавляє від безсоння. Регулярне відвідування басейну – чудовий антидепресант. Плавання лікує дратівливість, сонливість, наповнює життєвою енергією.
💦Виправляє поставу й усуває проблеми з хребетним
💦Покращує стан і функціонування судинної системи. Знижує артеріальний тиск, збільшує витривалість серця, зменшує концентрацію шкідливого холестерину, очищуючи кровоносні судини від бляшок. Значно знижує ризик інсульту або інфарктів.
💦Також водні заняття допомагають тим, хто прагне вдосконалити свою фігуру, позбутися зайвої ваги, зменшити об’єм проблемних зон. Під час тренування активно спалюються калорії, підтягуються м’язи, дуже швидко зникає целюліт.
Катання на лижах - це також і позитивний вплив на фігуру. Тіло стає підтягнутим, зникають зайві жирові відкладення, розвиваються міцні і пружні м’язи.
Рухова активність зміцнює м’язи, зменшується навантаження на суглоби, це попереджує остеопороз, знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, діабету, допомагає впоратися із зайвою вагою, стресом і депресією.
Аква віта. Ще одна складова доброго самопочуття і відмінного здоров’я - споживання чистої, краще, джерельної води . Організм людини на 70% складається з води. Важливо на протязі дня випивати до двох літрів рідини, з яких чиста вода повинна складати дві третіх.
Сон — важлива складова здорового способу життя.
Найбільш сприятливий час для сну — з 22 години до 6 години ранку. В цей час відбувається очищення крові та перерозподіл енергії. В цей час організм виробляє мелатонін - гормон, який регулює роботу головного мозку, імунної та інших систем, працює як антиоксидант і сповільнює процеси старіння клітин.
Для здорового повноцінного сну відмовтеся від напоїв, що містять кофеїн або, принаймні, не вживайте їх у другій половині дня.
Внутрішня гармонія. Наше здоров’я й здоровий спосіб життя в цілому починаються з правильного внутрішнього настрою. Хвороби тіла є наслідками хвороб розуму — про це знали всі стародавні лікарі.
Людина, яка перебуває в гармонії з самою собою і навколишнім світом, не схильна до його впливу. Як досягти цього?
Тут не зайвим буде нагадати, під якими кодами на етикетці ховаються ті чи інші помічники виробників.
Варто відзначити: існує скромний список домішок, що вважаються нешкідливими і навіть корисними для здоров'я .
Приміром, харчовий барвник куркумін (Е 100) виготовляється з тропічної рослини Сurcuma longa L., і не лише не шкідливий для здоров'я, але й має лікувальний ефект, очищаючи кровоносні судини та покращуючи травлення.
Куркумін також бере участь у метаболізмі жирів та має здатність виводити з організму токсини. Барвник куркумін використовують у виробництві морозива, соусів, напоїв, хлібо-булочних виробів тощо.
Також корисні властивості має харчовий барвник хлорофіл (Е 140), який пригнічує злоякісні клітини, виводить з організму токсини та канцерогени. Використовують барвник хлорофіл зазвичай при виробництві соусів, морозива, йогуртів та молочних десертів.
Серед низки безпечних барвників також можна відзначити кармін (Е 120), речовину червоного кольору, яку зазвичай використовують при виробництві морозива та йогуртів і каротин (Е 160), жовтий пігмент, що використовується при виробництві безалкогольних напоїв, морозива, майонезів тощо.
Втім, часто-густо виробники, навіть додаючи до продуктів натуральні та корисні харчові добавки, наприклад, рибофлавін (Е 101), не маркують упаковку належним чином, зазначаючи, наприклад, у складі каші для дітей лише “вітамін В2”, при цьому навмисно уникаючи словосполучення барвник харчовий Е 101, що одне і теж. Бояться, що згадка на етикетці харчової добавки з кодом “Е” не сподобається покупцям.
Складено рейтинг країн за тривалістю життя до 2040 року. Дослідження підготував Інститут оцінювання стану здоров'я (IHME), пише The Guardian.
Лідером виявилася Іспанія, де середня тривалість життя до 2040 року досягне 85,8 років. На думку фахівців, серед причин довголіття – середземноморська дієта, що включає фрукти, рибу та овочі. Друге місце в рейтингу зайняла Японії (85,7 років), раніше вона багато років поспіль очолювала цей рейтинг. Фахівці стверджують, що причиною опускання на друге місце стало збільшення курців у країні. На третьому місці – Італія.
У топ-7 потрапили Ізраїль, Франція, Люксембург і Австралія.
США опустилися аж на 20 пунктів – з 43-го на 64-те місце, причина – зростання рівня смертності від передозування наркотиками.
У найнижчій частині рейтингу опинилися африканські країни Лесото, де середня тривалість життя складе лише 57,3 роки, Центральноафриканська Республіка – 58,4, Зімбабве – 61,3 і Сомалі – 63,6.
У найближчі роки найсерйознішими загрозами для нашого здоров'я і довголіття стануть ожиріння, високий кров'яний тиск, рівень цукру в крові, вживання тютюну і алкоголю, за даними Інституту IHME.
Нагадаємо, ООН назвала, в якій країні живуть найщасливіші люди - Фінляндія.
Перевірити і укріпити свої знання про здоров'я допоможе наша вікторина.
Немає коментарів:
Дописати коментар