четвер, 9 березня 2023 р.

"Твоє ім'я звучить і сяє"


   Тарас Шевченко — геній планетарного масштабу. Його праці перекладені на більшість мов світу. У багатьох державах за межами України встановлено пам’ятники Шевченка. На честь поета названі парки, виші, бульвари, театри і вулиці. В історії України ще не було людини, що зробила б такий велетенський вплив на серця своїх співвітчизників. Він не був політиком, та на його ідеях сформувались і зросли чимало громадських організацій і партій. Він не був полководцем, але його слово підняло до збройної боротьби мільйони українців, здобуло не одну визначну перемогу на полі бою. Він не був дипломатом, проте широта його поглядів, вклад у світову літературу та мистецтво, його світоглядні ідеї загальнолюдських братерства та любові, що базувались на християнських цінностях, здобули для України та українців належне визнання та пошану серед світової спільноти. Він не був проповідником, та своєю щирою вірою в Бога, дитячою відданістю Творцеві, гарячими віршами-молитвами вберіг Українську Церкву від безслідного розчинення в Церкві московській.
В нашій бібліотеці проходить виставка до дня народження Т.Г.Шевченка.

   Тарас Шевченко народився у 1814 році в селі Моринці Черкаської області, в сім’ї кріпосного селянина Григорія Івановича Шевченка. Хлопчик рано став сиротою — мати померла, коли йому було 9 років, батько — у 12 років. Дитинство Шевченко провів у селах Моринці та Кирилівка, які належали його поміщику Василю Васильовичу Енгельгардту.
   Інтерес до малювання і поезії у Тараса Шевченка проявився з самого дитинства. У 8-річному віці хлопчик поступає на службу до місцевого вчителя-дяка Павла Рубана, де і навчається грамоті. В 16 років він потрапляє в число прислуги поміщика Енгельгардта, спочатку в ролі кухарчука, потім козачка. Помітивши у Тараса пристрасть до живопису, поміщик вирішує зробити його придворним художником. Він віддає свого кріпака в навчання викладачеві Віленського університету — портретисту Яну Рустему.
У 1838 р. 22 квітня Жуковський і Брюллов викуповують у Енгельгардта Тараса Шевченка з кріпацтва за 2500 рублів, і в 24 роки він отримує свободу. Гроші на звільнення Тараса Григоровича були отримані від продажу на аукціоні портрета Жуковського, написаного Брюлловим.

 Тарас Шевченко залишився безмежно вдячний їм за звільнення. Відразу після викупу з кріпацтва Шевченко вступає до Академії мистецтв, де вивчає живопис, малюнок і творчість російських і українських письменників. Після закінчення в 1844 році Академії мистецтв письменник повертається в Україну працювати художником. В березні 1847 року поета заарештовують і відправляють на заслання до Орської фортеці, де він повинен служити солдатом. Крім того, Микола І своїм указом заборонив Тарасу Шевченку писати і малювати, що для нього було досить гнітюче. В 1857 році Тарас Шевченко повертається із заслання. Поет живе в Москві і Петербурзі, постійне проживання в Україні йому заборонене.

   Тарас Григорович помер 10 березня 1861 року в Петербурзі. Його ховають спочатку на Смоленському кладовищі, але, згідно з "Заповітом", 10 травня того ж року його прах перепохований в Україні над Дніпром на Тарасовій горі (м. Канів).
Незважаючи на короткий життєвий шлях, Тарас Шевченко залишив великий відбиток у літературі і художньому мистецтві. Шевченко писав, в основному, в жанрі поеми ("Гайдамаки", "Сон", "Катерина" та ін.), балади ("Причинна"), повісті ("Княгиня", "Музикант").       Загальновідомі збірки його віршів — "Кобзар" (рання творчість), "Три літа", "У казематі" (написані в ув’язненні). 
До циклу поезій «В казематі» належать такі ліричні шедеври, як «Ой три шляхи широкії...», «Мені однаково...» і той незабутній вірш, який ви, напевно, і досі пам’ятаєте, - «Садок вишневий коло хати». 
Тарас Шевченко — автор більше 1000 художніх робіт, в основному, це пейзажі, портрети, жанрові малюнки. Він досконало володів технікою написання картин олівцем, пером, аквареллю та олією. Шевченку було присвоєно ступінь академіка з гравірування. А також випущений альбом картин Тараса Григоровича Шевченка «Живописна Україна».
Пропонуємо вам вікторину по творах Т. Г. Шевченка.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Жива вода дає життя всьому живому в світі!

22 березня щорічно світова спільнота відзначає Всесвітній день водних ресурсів. Бібліотекарі завітали до дитячого садочку, де разом з дітьм...

Мітки