четвер, 16 березня 2023 р.

«У світі вічних образів»

 

120 років тому на Полтавщині народився Юрій Дольд-Михайлик - український письменник, сценарист, член Спілки письменників України.

Юрій Петрович Михайлик народився 17 березня 1903 року в селі Бутенки, нині Кобеляцького району Полтавщини. Дольд – це літературний псевдонім. Закінчив Кобеляцьке комерційне училище і у місті Дніпрі інститут народної освіти (зараз національний університет імені Олеся Гончара). Працював журналістом, головним редактором Української студії кінохроніки та Київської студії художніх фільмів. 

Публікуватися Юрій Дольд-Михайлик почав із 1920-х років. Писав оповідання, повісті, романи, п’єси, кіносценарії. 

Славу йому принесла трилогія про розвідника-українця Григорія Гончаренка - "І один у полі воїн". Роман здобув широку популярність, багато разів перевидавався як на Україні, так і далеко за її межами. "У чорних лицарів" - друга книга роману. В ній розповідається про дальшу долю розвідника Григорія Гончаренка. 

Письменник отримував тисячі листів від читачів. Відповідаючи на один із них, автор писав, що головний герой твору — Григорій Гончаренко — був написаний ним за матеріалами біографій кількох людей, які в роки війни діяли і працювали у ворожому тилу. Але лише цих матеріалів було замало. Автору довелося використовувати архіви, щоденники, факти й документи з найрізноманітніших джерел.

У 1960 році на київській кіностудії ім. Довженка зняли художній фільм "Вдали от Родины" – абсолютний лідер кінопрокату, його переглянуло 42 млн. глядачів.

Існує версія, що романів про Григорія Гончаренко мало бути написано значно більше.  Дольд-Михайлик захворів на рак легені. Письменника оперував Микола Амосов, який зміг продовжити йому життя на кілька років. 

Письменник Дольд-Михайлик був єдиним пацієнтом, із яким подружився Амосов. 


У 1966 році Юрій Дольд-Михайлик, засновник сучасної української пригодницької літератури, помер. Похований на Байковому кладовищі. За два роки після смерті Юрія Петровича, на столичному будинку, де він мешкав, відкрили меморіальну дошку письменнику. 

Меморіальна дошка у Києві по Великій Васильківській, 6, де мешкав Юрій Дольд-Михайлик.Немає коментарів:

Дописати коментар

Жива вода дає життя всьому живому в світі!

22 березня щорічно світова спільнота відзначає Всесвітній день водних ресурсів. Бібліотекарі завітали до дитячого садочку, де разом з дітьм...

Мітки