2 лютого 1901 року народився Підмогильний Валер'ян (Валеріян) Петро́вич — український письменник і перекладач, один з найвизначніших прозаїків українського "розстріляного відродження". Жертва Сталінських репресій.
- 1. Народився 2 лютого 1901 року в селі Писарівка Павлоградського повіту (зараз Синельниківський район) на Катеринославщині в бідній селянській родині.
- 2. Коли Валер’яну було близько 14 років, батьки переселились до панської економії в селі Чаплі.
- 3 .У 1910р. після початкової сільської школи Підмогильного віддають до Катеринославського реального училища, де він під псевдонімом Лорд Лістер друкує в шкільному журналі авантюрні оповідання.
- 4 .У 1917р. було написане оповідання «Важке питання». Реальне училище В. Підмогильний у 1918 р. закінчує з «відзнакою» і вступає на математичний факультет Катеринославського університету.
- 5. У 1919 р. через скрутне матеріальне становище він залишає навчання, працює вчителем.
- 6. У 1919р. Пише оповідання «Добрий Бог», «Гайдамака», «Пророк», «На селі», друкує оповідання «Ваня», «Старець».
- 7. У 1920р. з'являються Твори: «Собака» «Смерть» «В епідемічному бараці» «Остап Шаптала» «Повстанці» «Комуніст» «Минуле» «За день» «Колисанка» «Кохання».
- 8 .1920р. Подорож до Києва.
- 9. З 1921 р. він працює бібліографом Книжкової палати в Києві, виїжджає до містечка Ворзеля, там одружується з донькою місцевого священика Катериною Червінською, актрисою Театру юного глядача.
- 10. У 1922 р. книжка оповідань «В епідемічному бараці». 1923 р. в журналі «Нова Україна» з'являються новели з циклу «Повстанці», оповідання «Іван Босий».
- 11. Члени літературного об'єднання “Ланка” Зліва направо: Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Марія Галич, Євген Плужник, Валер’ян Підмогильний, Тодось Осьмачка. 1925р.
- 12. 24 травня 1925р. В. Підмогильний у великій залі Всенародної бібліотеки виступив перед представниками літературно- громадських організацій, вузівською молоддю, міською інтелігенцією на диспуті «Шляхи розвитку сучасної літератури»
- 13. У 1926 р. з'являється окреме видання повісті «Третя революція». Цього ж року В. Підмогильний бере участь у створенні МАРСу .
- 14. У 1927 р. Виходить збірка оповідань «Проблема хліба» та роман «Таїс» А. Франса у перекладі В. Підмогильного.
- 15. У Харкові у 1928р. виходить друком роман «Місто».
- 16. Своїм духовним наставником у відчутті слова Підмогильний вважав Михайла Коцюбинського, достойно продовжуючи розбудову української словесності.
- 17. Протягом 1930—1934 рр. В. Підмогильний організовує та редагує видання творів А. Франса та О. Бальзака . Перекладає романи Г. Мопасана, твори Д. Дідро та інших.
- 18. У 1933 р. у «Літературній газеті» друкується новела «З життя будинку», де яскраво звучить трагічне передчуття: «... Класовий ворог, це в нас на кожному заводі й у кожній установі ніби штатна посада, яку хтось та повинен займати...».
- 19. 8 грудня 1934 р. письменник був безпідставно заарештований у харківському будинку «Слово» у справі вбивства Кірова. Пройшов крізь закритий суд, вирок без оскарження, заслання до концтабору.
- 20. З листопада 1937 р. В. Підмогильного розстріляно на Соловках.




“Повість без назви” — найдивовижніший твір Валер’яна Підмогильного (1901—1937). Головний герой розшукує у величезному місті чарівну незнайомку, котру мимохідь побачив серед вуличного натовпу і в яку пристрасно закохався. Ця жінка стає його мрією, спонукає переосмислити все своє життя, переоцінити власні ідеали, заново осягнути себе і цінність людського існування. Читача вражає щирість роздумів і точність слова письменника. До збірки входять також ранні оповідання автора. Наведені твори зберігають свою цінність і сьогодні. Вони сповнені людяності, допомагають глибше зрозуміти себе і наш час.
“Невеличка драма” Валер’яна Підмогильного (1901—1937) належить до нового для української літератури типу інтелектуального роману. Цей твір — своєрідний психологічний зріз життя людини в Україні в 1920-ті роки. Кажучи словами відомого літературного критика Ю. Шереха, це твір про двох. Головні герої уособлюють у собі не тільки чоловіче й жіноче начала, але й різні світогляди, різне бачення щастя — “щастя розумової величі” і “щастя чуттєвої величі”. Роман читається із захопленням і спонукає читача до роздумів над природою людини, сенсом життя, суперечностями між розумом і почуттям, почуттям і обов’язком.

Дослідники вважають, що у цій повісті відчутний доволі потужний вплив буддизму, зокрема при змалюванні характеру головного героя. Про те говорить вага сфери танатологічного (художнього вияву інстинкту смерті) у формуванні життєвої позиції Шаптали, а також інші прикмети концепції "принципу нірвани".
Немає коментарів:
Дописати коментар