В бібліотеці пройшла година пам"яті про події,що сталися в Бабиному Яру.
29 вересня 1941-го – в урочищі Бабин Яр нацисти розпочали масові розстріли єврейського населення Києва. Ця трагедія стала всесвітнім символом Голокосту.
Гітлерівці вбивали євреїв і до Бабиного Яру. Проте саме Київ став першим у Європі містом, де знищили всю єврейську громаду.
Ніхто з киян ще не знав, що двома місяцями раніше, в липні, рейхсмаршал Ґерінґ видав директиву про розроблення заходів щодо "остаточного вирішення єврейського питання в Європі". Йшлося про поголовне винищення єврейського народу. Нікому також не спадало на думку, що саме Києву доведеться першим випробувати на собі оте "вирішення".Формальним приводом для масових розстрілів стали вибухи на Хрещатику 24 вересня, влаштовані радянською диверсійною групою В. Карташова,які нацисти приписали євреям.
.26 вересня окупаційна влада влаштувала нараду, розглянувши заходи з "остаточного вирішення". Визначили місце знищення євреїв – Бабин Яр. Його території вистачить для десятків тисяч трупів, адже має довжину 2,5 кілометрів при глибині до 50 метрів.
Цифрами показані: 1-1 - залізничні колії на Лук'янівку, 2 - Будинок контори Єврейського цвинтаря, 3 - Воїнський цвинтар, 4 - Лук'янівський цвинтар, 5 - місце перехрестя теперішньої Оранжерейної та Дорогожицької вулиць, 6 - галявина, на якій роздягали жертв перед розділом, 7 - відріг яру,де проводилися розстріли.
Топографічний план Києва, 1924
Надрукували понад 2 тисячі листівок трьома мовами – українською, російською та німецькою , які 28 вересня розклеїли по всьому місту. Водночас розпустили чутки, ніби євреїв "евакуйовуватимуть" – імовірно, до Палестини.
"Зі своїх помешкань вони виходили ще затемна, – свідчив у романі-документі "Бабин Яр" письменник Анатолій Кузнєцов, – щоб опинитися раніше біля потягу і зайняти місця".Опинившись у районі, оточеному колючим дротом і поліцією, люди втрачали можливість повернути назад – пастка зачинилася. І навіть коли, просуваючись далі вперед, вони чули гавкіт собак і постріли, порятунку вже не було. "Дорога смерті" починалася від рогу сучасних вулиць Мельникова та Дорогожицької.
29 вересня нацисти розстріляли близько 22 тисяч євреїв. Інших, кого не встигли знищити, запхали на ніч до гаражів танкоремонтного господарства по вулиці Лагерній. Наступного дня їх вбили в Бабиному Яру. Загалом у тій жахливій місцині знайшли свою смерть понад 100 тисяч людей.
Але були люди, які ризикуючи власним життям, а також життям членів своїх родин, переховували в себе євреїв. Це – українці, поляки, білоруси, татари, росіяни, вірмени, греки та німці. Почесне звання "Праведник Бабиного Яру" отримали понад півтисячі людей
Праведники народів світу (гебр. חסידי אומות העולם, «хасидей умот ха-олам») — почесне звання,надаване Ізраїльським Інститутом Катастрофи та героїзму Національного меморіалу Шоа (Голокосту, Катастрофи) та героїзму Яд ва Шем (Єрусалим) з видачею почесного сертифікату та іменної медалі.
Згідно з Талмудом, «той, хто врятував одне життя, – врятував увесь
Пропонуємо відеоогляд книжок, пов"язаних з трагедією в Бабиному Яру, які є в біліотеці https://youtu.be/V-2WhtxcVRs
Пропонуємо відеоогляд книжок, пов"язаних з трагедією в Бабиному Яру, які є в біліотеці https://youtu.be/V-2WhtxcVRs
Немає коментарів:
Дописати коментар