Хто на кухні хазяйнує?
Хто каструлями керує
І з ножем працює вправно?
Хто смачні готує страви,
Пиріжки пече рум’яні,
Варить борщ смачний, духмяний,
Не відтягнеш і за вуха?
Хто цей майстер? Звісно, кухар.
Щорічно 20 жовтня кулінари та кухарі всього світу відзначають своє професійне свято, яке було засноване конгресом Всесвітньої асоціації кулінарних співтовариств в 2004 році.
Кухарська справа – одна з найдавніших професій. Щойно люди навчилися добувати вогонь, вони відразу почали готувати на ньому страви. Донині збереглися рецепти Стародавніх Китаю та Єгипту.
У середньовічній Європі кухарів високо цінували. У Німеччині з кінця XIII ст. шеф-кухар вважався однією із найнаближеніших осіб до короля. Перша школа кухарської майстерності з’явилась в Англії у XIX ст.
За часів Київської Русі в літописах зустрічаються назви типів страв: юха (рибні та м'ясні відвари на кшталт бульйону), вариво із зіллям (рідка їжа з додаванням ароматичних приправ та овочів). У цей початковий період формування української кухні склалася схильність до вживання рідких гарячих страв («хльобова»), які базувалися на рослинній сировині.
Повсякденними були різні каші, парені овочі (насамперед ріпа), борщ або капуста з горохом. Кашу вдруге не розігрівали, вважали за краще залити кип'яченим молоком. У XI—XII ст. з Візантії або Кавказу завезено гречку, втім, вона не набула істотного поширення.
Приготування їжі, як певна майстерність виділилось в окрему спеціальність при княжих дворах та монастирях. Уже в ХІ ст. в Києво-Печерському монастирі серед ченців було кілька кухарів. Кухарі були також і в багатих родинах.
Протягом перших десятиліть відновлення незалежності України зберігалися радянські кулінарні традиції. Лише з 2000-х починається відродження української кухні. Цей процес особливо прискорився з 2014 року.
Кулінарні книги📚
«Львівська кухня» автора Ігора Лильо Відомий знавець міста Лева — Ігор Лильо — за допомогою головного редактора журналу «Егоїст», керівника гастрономічних проектів Клубу галицької кухні Всеволода Поліщука поєднав історії з життя відомих людей давнього Львова та Галичини з характерними саме для їхнього характеру рецептами страв. А рецепти ці передавалися у львівських родинах з покоління в покоління, і сучасні господині охоче їх готують і сьогодні.
Зваблення їжею. 70 рецептів, які захочеться готувати» – це книжка авторських рецептів відомого українського шеф-кухаря, блогера, чиї матеріали можна прочитати у рейтингових медіа, ведучого літературно-кулінарного шоу на «UA: Суспільне» та кулінарного експерта програми «Сніданок з 1+1» Євгена Клопотенка.
До книжки входять 70 рецептів, поділених на сім розділів: сніданки, закуски та салати, перші страви, другі страви, страви для дітей, солодкі страви, варення. Корисним доповненням є готові варіанти страв для особливих обідів та вечерь. Ілюструють рецепти яскраві фуд-фото.
«Енеїда» Івана Котляревського – це не лише поема, яка започаткувала нову українську літературу, а й унікальний твір, в якому зберігся опис харчування наших предків.
«Латин по царському звичаю
Енею дари одрядив:
Лубенського шмат короваю,
Корито опішнянських слив,
Горіхів київських смажених,
Полтавських пундиків пряжених
І гусячих п’ять кіп яєць;
Рогатого скота з Лип’янки,
Сивухи відер п’ять з Будянки,
Сто решетилівських овець».
Пундики готували з прісного тіста на яйцях та сироватці. Після того, як тісто відстоїться, його розкачували на тоненькі коржі й підсмажували, а далі складали один на один, перемазуючи засмажкою з цибулі та їли гарячими.
Багато зі страв уже загубилися, серед плину часу, це і зубці (зерна обтовченого ячменю, підсмажені), і путря (ячмінна кутя з солодким квасом), і кваша (солодке тісто), і баба-шарпанина (народна страва із пшеничного тіста, риби, конопляної олії, підсмаженої цибулі), і багато чого іншого.
"Кулінарна книга Гаррі Поттера. Неофіційне ілюстроване видання", Том Ґрімм Від маслопива до курки з паприкою – понад 80 чарівних рецептів!
Їжа та напої відіграють важливу роль у чарівному світі Гаррі Поттера. Згадайте лише «Дірявий казан», кондитерську «Медові руці» чи багато накриті столи Гоґвортсу, на яких подають найпрекрасніші делікатеси. Навіть удома в родини Візлі піч рідко коли встигає охолонути, і подобається вам тітонька Петунія чи ні, про її кулінарні здібності не вийде посперечатися!
Рецепти в цій книзі, починаючи від ситної британської класики й закінчуючи витонченими витребеньками, могли з’явитися прямо з «Трьох мітел» чи хатини Геґріда. Серед них є такі ласощі, як курка з перцем, тартар з м’яса дракона, гарбузові пироги, павучі яйця, розкішний торт місіс Дурслі, тушковані баранячі відбивні, миші з морозива та яблучний штрудель.
Українська кухня. Кращі страви
Борщі і солянки, розсольники, огірочники, капусняки і кулеші, юшки і всілякі супи – ось неповний перелік лише перших страв, і чільне місце серед них посідає справжній український борщ з рум’яними пампушками. Не залишаться поза увагою і відомі українські крученики, завиванці, битки, січеники та інші м’ясні страви.
Сотні перевірених часом та унікальних рецептів лягли в основу цієї книги, і вашим вірним помічником у вдосконаленні кулінарної майстерності. Смачного вам!
500 улюблених страв. Українська кухня Книга «Українська кухня» побудована в дуже зручній формі: вона складається з трьох частин, кожна з яких - окрема тема, але якщо з'єднати ці теми, вийде чудове меню, і не тільки на щодень! А докладний опис і барвисті ілюстрації допоможуть вам без проблем та зайвих турбот приготувати страву.Книга «Українська кухня» допоможе вам зануритися в затишний світ домашнього тепла та смачної їжі. Кулінарні рецепти, зібрані в ній, порадують вас і ваших близьких своєю простотою та водночас вишуканістю. Продукти, використовувані в цих рецептах, доступні родинам із будь-яким статком, що робить книгу ще привабливішою.
Українська кухня Повне зведення рецептів національної кухні XVIII–XXI ст. / Г.О. Дубовіс. - Х. : Фоліо, 2006. - 590 с.
Надзвичайно красива збірка рецептів, що чудово підходить для подарунка.
Також присутні багато секретиків в приготуваннях, що навчить вас будь-яку страву робити неймовірно смачною.
Джеймі Олівер "Смачні страви за 30 хвилин від Джеймі" Кожне з 50-ти меню у цій книзі складене так, щоб ви не гаяли ні секунди. Гасло Джеймі Олівера — швидкість і якість! Усі страви в меню ретельно дібрані та протестовані на сумісність, а рецепти розписані так, щоб їх легко було дотримуватися. Опанувавши запропонований у книзі підхід, ви навчитесь ефективно використовувати свою кухню, свій час і отримувати задоволення від куховарства.
ПЕРША КУЛІНАРНА КНИГА У книзі представлені кулінарні рецепти, обрані особисто Ектором Хіменес-Браво, шеф-кухарем зі світовим іменем, суддею проекту «МастерШеф Україна». Супи, салати, холодні та гарячі закуски, страви з м‘яса, птиці та риби, десерти, приготовані за оригінальною рецептурою, стануть справжньою гастрономічною насолодою.
Також книга знайомить з цікавими епізодами з життя Ектора Хіменес-Браво.
Найсолодші спогади завжди родом з дитинства, а кожна мама, принаймні час від часу, хоче почастувати своїх дітей (незалежно від їхнього віку) чимось абсолютно ексклюзивним – створеним власними руками за якимось незвичайним рецептом. Ця книга буде добрим порадником у такій справі.
Цікаві факти:
- Білі ковпаки на головах кухарів з’явилися в XVIII ст. Після неодноразового виловлювання зі страв волосся та комах, король Англії Георг II зобов’язав весь кухонний персонал одягати спеціальні шапочки.
- Кулінарія — так звали десяту музу — покровительку кухарської справи в Стародавньому Римі.
- У Німеччині кухар вважався однією з чотирьох важливих фігур при дворі, а у Франції кухарями ставали лише знатні люди. Посада головного винороба Франції вважалася дуже почесною, за нею слідував керуючий випічкою хліба, начальник чашників, шеф-кухар, керуючі ресторанів і лише потім йшли маршали і адмірали.
- Першим в історії олімпійським чемпіоном в 776 році до н. е. став кухар з Еліди на ім'я Кореб.
- Основу робочого дня кухаря становить: миття, чистка, нарізки, маринування, відварювання та підготовка продуктів в різний спосіб. Адже 98% будь-якої страви — це заготовки, приготування яких займає години.
- Кухарям доводиться бути на ногах протягом 10 годин без перерв. І це не найскладніша частина роботи.
- Кухарям не залишають чайових. Не можна змусити офіціантів ділитись власними чайовими з працівниками на кухні. Тому кухарі нерідко заробляють значно менше за офіціантів.
Немає коментарів:
Дописати коментар