неділя, 12 червня 2022 р.

“Трійця, зелена неділенько…”
Трійця - одне із великих християнських свят, яке прославляє Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого.

За християнськими віруваннями, Трійцю вперше почали святкувати апостоли — учні Ісуса. У цей день, п’ятдесятий від Великодня, на них зійшов Святий Дух. Офіційним християнським святом цей день став у 381 році. Його затвердили в Константинополі на соборі всіх вірян.


На території Київської Русі святкувати таку дату почали значно пізніше, аж через 300 років після прийняття християнства. До того часу Зелені свята були періодом завершення весняного календарного циклу й початком літнього. У цей час величали дерева та всю рослинність, закликали майбутній врожай. Саме цим можна пояснити традиції озеленення осель під час свят.

Напередодні зеленої неділі — ретельно прибирали всю оселю. Кімнати та, навіть подвір’я прикрашали зеленими гілками. Брали гілки клену та верби, липи та акації, а також ясені, горіха та дуба. А от осика вважається забороненою рослиною, адже за легендою на ній повісився Юда. Свіжу зелень розставляли в горщиках, прикрашали нею вікна, двері, ікони. А підлогу будинку застеляли ароматними рослинами: любистком та м’ятою, татарським зіллям.

Для хлопців Зелені свята вважали раніше чудовим часом, щоби посвататись. Мовляв, шлюб буде вдалим і довгим. А в дівчат заведено на Трійцю ворожити на судженого. Також ходити в ліс збирати цілющі трави та кидати русалками сплетені з зелені вінки. Русалки нібито натомість пришлють заможних наречених.

 Що святять у церкві

За народною традицією прийнято святити в храмі трави і букети польових квітів, а потім покласти їх в будинку біля ікон. Вважалося, що Троїцькі освячені трави бережуть будинок від пожежі, не дають завестися в будинку нечисті. Зібрані на Трійцю трави сушили і використовували при лікуванні хвороб: вважалося, що сила лікарських рослин в ці дні посилюється.


Прикмети на Зелені свята

Якщо на Зелені свята йде дрібний дощ, а потім одразу виходить сонце — чекайте на щедрий врожай цього року.

Потрапити під дощ – слід очікувати добра і здійснення мрій.

Якщо вмитися ранковою росою, то можна надовго зберегти свіжість і красу.
Побачена цього дня веселка обіцяє здоров'я та багатство у майбутньому році.

Сира погода на Трійцю – до бабиного літа.

Спека на Трійцю – до посухи.


Що не можна робити на Трійцю

Вважається, що на Трійцю не варто призначати весілля – нібито нічого хорошого таку сім’ю не чекає.
Шити, пекти і працювати на городі, як і на інші великі християнські свята, на Трійцю не можна.

У давнину, коли зірки сходили на небо, господині виносили на вулицю, чи ставили біля відчиненого вікна, різну випічку. Бублики, булки, коржі, печиво — усе це було частуванням для померлих родичів. А ті, натомість, мали попросити в природи принести цього року гарний врожай.

Немає коментарів:

Дописати коментар

День архітектора України

               День архітектури України     День архітектури України відзначається 1 липня. Засновано у відповідності до Указу Президента в ...