Це свято символізує народження літнього сонця – Купала. А от де взялося ім’я Іван у язичницького божества Купала, може відповісти історія християнської церкви. Саме у IV столітті нашої ери. цей день вона проголосила святом народження Івана Хрестителя – предтечі Ісуса Христа.
На території України впродовж багатьох століть купальські звичаї змінювалися, завжди мали локальні відмінності, не скрізь однаково збереглися – найбільше на Поліссі, як одній з архаїчних зон слов’янського світу.
Свято Івана Купала має дуже багато інших назв. В Україні в деяких областях його також називають Купайла або Сонцекрес, за часів Київської Русі свято називали Крес. Згідно зі слов’янськими традиціями головними персонажами свята були Купало — покровитель кохання та продовження роду та Мара — божество, яке символізує зиму і приносить недуги та голод.
Традиційно молоді дівчата та хлопці робили з гілок, квітів та зелені опудала головних персонажів свята і спалювали або топили у воді. Це символізувало перемогу добра над злом. Також одним з основних атрибутів свята є величезне багаття, яке в західнослов’янських народів називалось «соботка».
Хмиз
та різноманітний непотріб для купальського вогнища збирали всім селом, а
відмова в наданні матеріалів для багаття гостро засуджувалась односельцями та
навіть вважалась гріхом. Спалювали в основному старі та поламані знаряддя праці, що,
за повір’ями берегло від злих духів та відьом.
В Україні існує традиція
на Купайла стрибати через вогнище. Молодь, а особливо закохані хлопці та
дівчата, взявшись за руки парами перестрибують через багаття і за повір’ями,
якщо їх руки не розійдуться, на них в майбутньому чекає міцний та щасливий
шлюб.
Магічними властивостями в ніч на Купала також наділялися і трави — їх активно збирали, вірячи в те, що вони мають цілющі властивості. Існує повір'я, що зібрані в ніч на Івана Купала чи вранці з «іванівською» росою лікарські рослини мають особливу, надзвичайну силу. За народними легендами цілющі трави сіють русалки — потоплені дівчата, мавки — душі маленьких нехрещених дітей та інші духи природи. Вони ж доглядають за зіллям і знають, як і коли його вживати.
Дівчата плели з польових квітів вінки, щоб передбачити свою долю. Він виплітався з 12 трав і вони мали бути лікарськими: м'ята, чебрець, любисток, ромашка, деревій, полин та багато інших, залежно від регіону.
Також, залежно від регіональних традицій, вінок після Купала могли посвячувати і використовувати для лікувальних чаїв (Галичина), або пускати на воду декілька вінків, щоб подивитись, чи зійдуться вони у пару (Полісся), або пускати за водою свій, позначений яскравою стрічкою, вінок, щоб він без перешкод виплив до великої води, символізуючи господині добру долю.Про містичних істот, традиції, обряди та магію читайте в книгах:«Вечір проти Івана Купала» Миколи Гоголя — одне з оповідань, що входить до збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки». Петрусь і Пидорка закохані одне в одного. Однак він — наймит, а вона — дочка заможного селянина, хазяїна Петра. Заради коханої Петро здатен на все, і навіть продати душу чорту. Містичні пригоди купальської ночі обертаються трагедією, коли доводиться пролити невинну кров, а золото, здобуте брудною справою, приносить лише нещастя.
Чарівні істоти українського міфу. Духи природи, Дара Корній
Це — книга української письменниці Дари Корній, в якій починається дивовижна подорож до світу української міфології. Духи та істоти постають більш ніж реальними, зі своїми силами, характеристиками, дивовижними місцями перебування та атрибутами. Особливість цієї книги — чудові малюнки, завдяки яким ви просто можете подивитися в очі старенькому лісовичку чи мавці. Наразі до друку готується друга частина Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи, де можна дізнатися про чарівних створінь, які оберігають нашу оселю.
Немає коментарів:
Дописати коментар