Місцева демократія визначається, як передача влади державою місцевим або регіональним органам влади, які мають власні демократичні інститути ,тобто регіон, округ, місто і т.д.
Місцева влада є основою демократії. Місцеві органи влади - це установи, які розташовані ближче до громадян та управляють місцевими справами. Це дозволяє демократії відбуватися ефективніше, де участь місцевих громадян є простим способом в реалізації місцевої демократії за принципом більшості.
Необхідною умовою та гарантією для забезпечення ефективного демократичного управління є самостійність установ. На відміну від державної законодавчої влади, місцеві органи влади не розділяють суверенітет держави. Органи місцевого самоврядування надають послуги в таких областях, як планування, культура, житло і освіта. Автономія дозволяє місцевій владі виконувати ці послуги під свою відповідальність та згідно з національними інтересами. Це право захищається Конституцією певної країни. У Конституції України у статті 5 зазначено, що : "Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування" . Автономні установи мають право приймати рішення і виконувати їх без жодного тиску. Ці установи також мають фінансову самостійність.
Основними правовими актами, що регулюють проблеми місцевого самоврядування на міжнародному рівні, є:
1)Європейська хартія місцевого самоврядування.2)Всесвітня декларація місцевого самоврядування.
Як українці можуть впливати на вирішення місцевих питань?
Існує декілька елементів місцевої демократії, які можуть у цьому допомогти:
1) місцева ініціатива;
2) громадські слухання ; (http://solor.gov.ua/info/4)
3) загальні збори (конференції) за місцем проживання; (https://kmr.gov.ua/uk/content/proekt-rishennya-kyyivskoyi-miskoyi-rady-8989)4) звернення та запити на інформаці; (http://solor.gov.ua/department/31)
5 ) органи самоорганізації населення;(http://www.solor.gov.ua/info/4/15742)6) консультації з громадськістю : ( plgrom21.pdf)7) електронні петиції; (https://petition.kyivcity.gov.ua)8) участь у складанні бюджету.
Європейська Хартія регіональної демократії : Науково-практичний коментар / Автори-укладачі Т.М. Безверхнюк та ін. – О. : "ХОББИТ ПЛЮС", 2008. – 186 с. – К-2
У підготовленому науково-практичному коментарі в популярній формі роз’яснюється зміст положень проекту Європейської Хартії регіональної демократії, який в узагальненому вигляді містить європейські стандарти регіонального самоврядування.
Демократія по-українськи : Зб. ст. Вип. 3. – К. : ВБФ "Поступ", 2004. – 164 с. – К-2 [301(С2) / Д31].
Що ж це за феномен, демократія по-українські? На це питання відповідають автори та експерти Інтернет-журналу www.dialogs.org.ua, чиї статті, інтерв'ю та коментарі пропонує читачеві альманах.
Латигіна Н.А. Демократія: реалії versus утопії : Монографія / Н. А. Латигіна. – К. : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2008. – 400 с. – К-2
Монографію присвячено одній з найбільш актуальних проблем сучасної політичної науки - демократії. Дослідження є комплексною спробою системного аналізу теоретико-методологічних засад демократії як політичного феномена. Розкрито поняття демократії, простежено еволюційний шлях демократичних теорій, концепцій та моделей, визначено джерела походження сучасної демократії, проаналізовано передумови, сприятливі чинники, шляхи та структурні фази демократизації.
Невичерпність демократії : Видатні діячі минулого і сучасності про вільне, демократичне суспільство і права людини / Упоряд.: О.І. Терех, Я.Г. Оксюта. – К. : "Український письменник", 1994. – 174 с. – К-2 .
У книзі простежено шлях думок людства пр. демократію, народовладдя. Речники демократичних ідей - у різні часи, за різних обставин, із застереженням і сумнівами - схиляють голови перед суттю народовладдя, перед правами людини.
Місцева демократія в Україні: нові стандарти / М.В. Лациба, І.М. Лукеря, О.Л. Ващук-Огданська; Укр. незалеж. центр політ. дослідж. – К. : Агенство "Україна", 2013. – 236 с. – К-2
У книзі представлено результати дослідження правового регулювання механізмів місцевої демократії у 25 обласних центрах України та місці Севастополь, а саме локальних нормативно-правових актів, що регулюють порядок реалізації права на громадські слухання, місцеві ініціативи, загальні збори громадян за місцем проживання тощо.
Немає коментарів:
Дописати коментар