28 червня 1996 року о 9 год 18 хв після 24 годин праці Верховна Рада ІІ скликання прийняла і ввела в дію Конституцію.
День Конституції – не просто свято нормативного акту, а день, коли було затверджено права і свободи громадян України.
Конституція України − це нормативно-правовий акт, що володіє найвищою юридичною чинністю. Закони й інші нормативно-правові акти застосовуються на основі Конституції України та повинні їй відповідати. Таким чином, Конституція України є основою чинного законодавства української держави.
Попередники сучасної Конституції:
Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік. Одним із перших конституційних актів були «Пакти і конституції законів і вольностей Війська Запорозького», написані гетьманом Пилипом Орликом, − документ, ухвалений козацькою радою 5 квітня 1710 року.
Основу «Пактів і конституцій» складала угода між гетьманом і козацтвом, що виступало від імені українського народу, про взаємні права й обов'язки. Вперше новообраний гетьман укладав офіційну угоду зі своїми виборцями, чітко визначаючи умови, за яких він одержував владу. Крім того, у документі обумовлювався державний порядок України. Саме тому його вважають першою українською Конституцією. Конституція Пилипа Орлика була першою в світі державною конституцією. Вона не тільки проголошувала незалежну Українську державу, але і закріплювала найпрогресивніші для того часу ідеї державного життя.
Україна має давні конституційні традиції. Конституційним актам передували такі правові документи, як «Руська правда», Магдебурзьке право, Литовські статуси, Березневі статті 1654 року.
Конституція УНР –29 квітня 1918 року.
Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.
Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.
Факти про Конституцію України:
- Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік. Прийняття документа гальмувалося протистояннями між президентом України та парламентом на фоні тривалої соціально-економічної кризи в країні.
- Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного прийняття депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією.
- Міжнародне співтовариство привітало ухвалення Конституції України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
- В 2011 році з’явилася перша мініатюрна Конституція України - книжка розміром 2х3 см. У ній 160 сторінок, на яких вручну було написано понад 9 тис. букв - кожна не більше 1 мм. Але мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Книга важить всього 15 г.
Чи знаєте ви Конституцію України?
Відповідайте на запитання, щоб дізнатися рівень своєї обізнаності зі змістом Конституції
(в правому кутку натисніть на квадратик, щоб розгорнути на повний екран)
Щиро вітаємо всіх із Днем Конституції! Ми пишаємося нашою країною і з гордістю відзначаємо це державне свято!
Немає коментарів:
Дописати коментар