неділя, 23 лютого 2025 р.

Прийди весно з радістю.

Масляна – одне з найдавніших слов’янських свят, яке досі відзначається в останній тиждень перед Великим постом.

В Україні назва «Масляна» походить від слова «масний», тобто містить жир, олію. Адже в останній тиждень перед постом вживали багато жирних страв. Сім днів поспіль було дозволено їсти олію, яйця та молочні продукти.

У святі тісно переплетені елементи язичницької міфології та християнства. Ще за дохристиянських часів Масляна відзначалася на честь весняного рівнодення, яке вважалося початком нового року. З приходом християнства церква зберегла старий звичай зустрічі весни, але приурочила його до початку Великого посту.

Сенс свята зберігався і був загальним всім. У цей час не можна було робити важку домашню роботу — рубати, ткати, прясти, білити, шити і вишивати.

Універсального обряду та способу святкування Масляної для всієї України ніколи не було.

В нашій бібліотеці провели літературно-народознавчі оповідки та пограли в  традиційні ігри. 
Присутні дізналися про походження свята, пограли в народні ігри та забави : різні естафети
 

кидання черевика, метання сніжок та інші забави
 
 
Традиційні страви Масляної.

Українці щодня готували миску вареників із сиром, щедро политих вершковим маслом чи сметаною. Існували приказки: «Чекайте, вареники, прийде й на вас Масниця!», «Давши Бог — Масниці діждали, то вареників ся понаїдали!». Крім вареників з сиром, на свято готували:
мандрики (пампушки, які готували із розчиненого в сметані сиру, пшеничного борошна та яєць);

гречані млинці;

пшеничні налистники із сиром;

сирники;

запіканки із сиром, з яйцями;

запечені молочні каші;

галушки в молоці;

локшину в молоці;

запечені вареники (вареники відварювали, поливали олією та сметаною, а потім запікали в печі)

білий борщ (з додаванням сироватки, вершків, сметани чи молока)

молочний кисіль («крохмаль»);

малаї (хліб невеликих розмірів або коржик з кукурудзяного, горохового або пшоняного борошна)
https://www.bbc.com/ukrainian/features-51614712


 









Шаховий майстер-клас в бібліотеці: стратегії великих гравців

 23 лютого в бібліотеці №11 відбулося чергове шахове заняття для дітей, де юні шахісти поринули у світ стратегій та комбінацій!  
♟ Цього разу учасники:  
Вивчили: атаку Піллсбері – потужну наступальну стратегію в шахах;  
 Провели: аналіз партій Гаррі Піллсбері, розбираючи ходи легендарного гросмейстера;  
 Розв’язували цікаві головоломки на тему "Шах та пат".  



Діти із захопленням опановували нові техніки та тренували тактичне мислення. Шахи – це не лише гра, а й чудовий спосіб розвивати логіку та терпіння!  




📖 Чекаємо всіх на наступних заняттях у нашій бібліотеці!  



пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

Слово до слова - звучить рідна мова (Мовні забавлянки)

 "Українська мова — це музика, яку можна чути очима."

— Володимир Сосюра  

21 лютого ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови – свято, яке вкотре підкреслює важливість збереження та розвитку кожного окремого мовлення. Адже саме мова є душею нації, її культурним надбанням та ідентифікацією.

З нагоди цього свята бібліотека №11 підготувала цікавий та пізнавальний захід – мовні забавлянки «Слово до слова – звучить рідна мова». Участь у заході взяли як діти, так і дорослі.

Гості мали змогу поринути у чарівний світ рідного слова, взявши участь у різноманітних іграх, конкурсах та вікторинах. Бібліотекарі підготували цікаві завдання, що дозволили учасникам не тільки перевірити свої знання з мови, але й дізнатися багато нового та цікавого.



Учасники із задоволенням розгадували мовні головоломки, складали прислів'я та приказки, змагалися у знанні фразеологізмів та багато іншого. Захід пройшов у теплій та дружній атмосфері. Усі присутні отримали не тільки задоволення від участі, але й збагатили свій словниковий запас, відкрили для себе нові грані рідної мови.

Ми впевнені, що такі заходи сприяють популяризації української мови, пробуджують інтерес до її вивчення та спонукають до глибшого розуміння її краси та багатства.

Бібліотека №11 завжди відкрита для вас! Долучайтеся до наших заходів!

середа, 19 лютого 2025 р.

Наш герб -тризуб: це воля, слава, сила!

Наш герб — тризуб,
Це воля, слава й сила;
Наш герб — тризуб.
Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню несемо
Ми людям.


У бібліотеці №11 відбувся пізнавально-патріотичний майстер клас "Наш герб – тризуб: це воля, слава, сила!", до Дня Державного Герба України. До нас завітали допитливі діти, щоб дізнатися більше про один із найважливіших символів нашої держави. 

Діти познайомилися з історією українського герба, його значенням та походженням. Під час інтерактивних ігор і тематичної вікторини школярі закріпили знання про державну символіку та її важливість у житті кожного громадянина.

Захід пройшов у теплій та дружній атмосфері, сповненій любові до України та гордості за її славне минуле. Дякуємо всім учасникам за активність та цікавість до нашої історії!

Дякуємо всім дітям за активну участь, а вчителям та бібліотекарям – за організацію заходу. Разом ми зміцнюємо нашу національну свідомість і любов до рідної країни!



📖 Чекаємо на вас у бібліотеці №11 для нових зустрічей та відкриттів!

вівторок, 18 лютого 2025 р.

Курси «Цифрові навички для активного життя» – урок про конвертацію відео

Сьогодні відбулося чергове заняття наших курсів комп’ютерної грамотності «Цифрові навички для активного життя», і темою стало конвертування відеофайлів. 

Учасники дізналися, що таке формати відео (MP4, AVI, MOV, MKV тощо) та для чого їх змінювати. Ми розглянули популярні програми та онлайн-сервіси для конвертації, серед яких:
  •  Movavi  – Цей інструмент дає змогу перетворювати відео з YouTube у формат WAV. Програма автоматично виявляє пристрої з функцією миттєвого розпізнавання, що дозволяє зді
  • HandBrake – потужний безкоштовний інструмент для зміни формату відео;йснювати конвертацію всього за один клік;
  • Format Factory – універсальна програма для конвертації;
  •  VLC media player – популярний медіаплеєр, який підтримує різноманітні формати медіа-файлів і надає можливості для редагування, включаючи конвертацію файлів. Це робить його ідеальним вибором для відтворення та обробки медіа-контенту.

💡 Практична частина:
Кожен учасник спробував самостійно перетворити відеофайл у різні формати та налаштувати якість. А ще ми розібрали, як правильно зменшити розмір відео без значної втрати якості, за допомогою спеціальних програм онлайн.  

 Головне, що засвоїли наші слухачі:
  • Як обрати оптимальний формат відео для певної мети;
  •  Як користуватися безкоштовними програмами для конвертації;
  • Як зменшити розмір відео без втрати якості.
Дякуємо всім учасникам за активну участь!  Наступного разу розглянемо ще більше цифрових можливостей для вашого комфортного життя. 💙💛

P.S. на прохання учасників розпишемо більш детально, як конвертувати відео через VLC media player:
Крок 1: Запустіть медіаплеєр VLC, перейдіть до розділу "Медіа" та оберіть опцію "Конвертувати / Зберегти".

Крок 2: Відкриється вікно "Відкрити Медіа". Перейдіть на вкладку "Файл", де ви знайдете два розділи. У першому розділі додайте файли, які бажаєте конвертувати, а також за кілька секунд можете активувати файл субтитрів для вбудовування у відеофайл. 
Крок 3: Після того, як ви закінчите два розділи, натисніть кнопку "Конвертувати / Зберегти". Вам потрібно буде вказати папку для збереження, назву відеофайлу та вибрати профіль відео.
Крок 4: Натисніть кнопку "Почати" і розпочніть процес конверсії. VLC player відтворює відеофайли вдвічі швидше за звичайну швидкість, а потім виконує їх перетворення. Після завершення ви отримаєте вихідний файл у необхідному форматі.

неділя, 16 лютого 2025 р.

Відкриваємо світ анаграм та паліндромів

У рамках мовного простору "Мовограй" бібліотека №11 провела цікаве та пізнавальне заняття "Відкриваємо світ анаграм та паліндромів". Учасники мали змогу дізнатися більше про ці цікаві лінгвістичні явища, їх історію виникнення та практичне застосування.


Бібліотекарі розповіли, що таке анаграми та паліндроми, як вони утворюються та які цікаві приклади існують в українській мові. 

Гості заходу дізналися про історію виникнення анаграм та паліндромів, їх використання у літературі та повсякденному житті.



Паліндромні написи зустрічаються на античних амулетах і культових спорудах. Найвідомішими є магічний квадрат SATOR AREPO та напис ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ (“Омий гріхи, а не тільки обличчя”) на асперсоріумі Софійського собору в Константинополі. 
Магічний квадрат з фразою Посівач Арепо ледь тримає колеса (лат. Sator Arepo tenet opera rotas), читається в усіх напрямках


Після теоретичної частини учасники мали змогу попрактикуватися у розгадуванні мовних головоломок, анаграм та паліндромів. Це стало чудовою нагодою застосувати отримані знання на практиці та перевірити свою кмітливість.


Заняття пройшло у теплій та дружній атмосфері. Учасники активно долучалися до обговорення, ділилися своїми враженнями та відкриттями. Захід став ще одним кроком на шляху до популяризації та вдосконалення української мови, розвитку мовного інтелекту та креативного мислення.


Бібліотека №11 запрошує всіх бажаючих на наступні заходи мовного простору "Мовограй". Слідкуйте за анонсами та долучайтеся до цікавих та пізнавальних подій! 




Морські ссавці

19 лютого відзначають Всесвітній день морських савців. Всесвітній день захисту морських ссавців (або захисту китів) був заснований 19 лютого 1986 року, коли Міжнародна Китобійна Комісія заборонила промислове полювання на китів та продаж китового м’яса по всьому світу. 

Сьогодні бібліотекарі разом із маленькими читачами поринули у захопливий світ морських ссавців! 
 Під час літературного читання діти дізналися про життя китів, дельфінів, морських котиків та інших мешканців океану. До морських ссавців належать не лише ластоногі (тюлені, морські леви, морські котики, моржі), китоподібні (кити, дельфіни, морські свині) та сирени (дюгоні, ламантини), але й морські видри та білі ведмеді. Наявність цих тварин є важливим чинником підтримання рівноваги морських екосистем, регулювання запасів риби та впливу на зміни клімату, які, своєю чергою, позначаються на житті людей. Однак через діяльність людини багато видів перебувають під загрозою зникнення. Морські ссавці страждають від надмірного вилову, браконьєрства, попадання в риболовні сіті, активного судноплавства та забруднення вод.
Ця проблема є актуальною і для України. У територіальних водах країни мешкають три види морських ссавців – дельфін афаліна, дельфін звичайний і морська свиня. Усіх трьох представників занесено до Червоної книги України через критичну загрозу зникнення. Вони перебувають під особливим захистом, а їхній вилов та використання в комерційних цілях заборонено законом.

А на майстер-класі кожен зміг створити аплікацію морського ссавця в техніці коллажу – з паперу. 

 Дитяча фантазія не знала меж!  Всі учасники забрали з собою не лише чудові поробки, а й нові знання про важливість збереження морських екосистем.

Цікаві факти:
  Синій кит є найбільшою твариною на планеті, досягаючи ваги 150 тонн і довжини 33 метри. Його язик важить до 4 тонн і може вмістити близько 50 людей. Серце синього кита є найбільшим у світі, важачи близько тонни. Кити покладаються на слух, оскільки у них немає нюху і слабкий зір, використовуючи звуки для орієнтації, спілкування та харчування. Синій кит може жити 80-90 років, вдихаючи до 2000 літрів повітря за секунду, з загальною ємністю легень до 14 кубометрів. Вони можуть не спати до трьох місяців, не їсти до восьми, і не дихати до двох годин, долаючи великі відстані. При видиху утворюється фонтан висотою 9-10 метрів, а самки більші за самців.

Дельфіни вважаються найрозумнішими китоподібними.
Дельфіни є найрозумнішими китоподібними тваринами, здатними рятувати людей і лікувати хвороби через спілкування. У світі існує близько 40 видів дельфінів, більшість з яких мешкає в тропічних і помірних водах, а деякі — в річках. Вони м'ясоїдні, споживаючи рибу, кальмарів і ракоподібних, і можуть з'їдати до 33 фунтів риби на день. Дельфіни живуть у великих соціальних групах, що можуть налічувати понад 1000 особин.

Морські котики, хоча й незграбні на суші, у воді можуть розвивати швидкість до 20 км/год. Вони мають чудовий зір, що дозволяє їм бачити здобич на великих глибинах, і можуть пірнати на глибину до 150-200 метрів під час полювання.


пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

YouTube: платформа, що змінила світ

   14 лютого 2005 року троє колишніх працівників PayPal - Чад Герлі, Стівен Чен та Джавед Карім, заснували платформу, яка назавжди змінила інтернет — YouTube. Спочатку це був простий сервіс для обміну відео та обговорення, але вже за кілька років він перетворився на глобального гіганта контенту.



Сьогодні YouTube — це:

📌 Друге за популярністю місце у світі після Google для пошуку інформації.

📌 Мільярди годин відео переглядаються щодня.

📌 Платформа для освітнього, розважального та бізнес-контенту.

📌 Кар’єрні можливості для блогерів та творців контенту.



Згадайте своє перше відео на YouTube або улюблений канал! Чи уявляли ви тоді, що ця платформа стане частиною нашого життя?

YouTube канал бібліотеки №11: YouTube




четвер, 13 лютого 2025 р.

Теплі історії кохання

У бібліотеці №11 напередодні дня Святого Валентина, відбулося особливе романтичне свято для молоді – «Bibdating: Теплі історії кохання»! Це були незвичайні швидкі побачення, де замість випадкових знайомств із людьми учасники знайомилися з книгами. 
Кожен мав змогу «побачитися» з кількома книжками, прочитати уривки, відчути їхній характер і обрати ту, яка зачепила серце. 
 А після – поділитися враженнями, обговорити історії кохання та знайти однодумців серед інших учасників.
«Це було незвично, цікаво, справжнє занурення у світ літератури та емоцій! Я відкрила для себе нові книги, які тепер точно хочу прочитати», – поділилася одна із гостей заходу.
Теплі історії та затишна атмосфера зробили цей день незабутнім!  Якщо ви не встигли приєднатися цього разу – слідкуйте за анонсами бібліотеки №11, попереду ще багато цікавого!




 А яка книга про кохання вас вразила найбільше? 
Діліться в коментарях! 

"Подаруй бібліотеці книгу" - акції

До Міжнародного дня дарування книг, який щороку відзначається 14 лютого, у бібліотеці №11 відбулася благодійна акція “Даруйте книги з любов’ю”. Усі охочі мали змогу зробити гарний вчинок – подарувати книгу бібліотеці, щоб інші могли її прочитати.

Завдяки небайдужим читачам бібліотечний фонд поповнився цікавими виданнями: художніми творами, дитячими книгами, пізнавальною літературою. Ми щиро вдячні кожному, хто долучився до цієї чудової ініціативи!


📖 Книга, подарована від душі, приносить радість не лише тим, хто її читає, а й тим, хто дарує!


Долучайтеся до акцій бібліотеки та діліться книголюбством разом із нами! 💙💛

Шахи для всіх

"Шахи для всіх" у бібліотеці №11: граємо, вчимося, розвиваємося. 13 квітня у бібліотеці №11 пройшла захоплива пізнавальна година «...

Мітки

8 березня (4) Європа (9) Безпека дитини (8) Великдень (7) Винаходи (6) Виставка картин (5) Виставка робіт (5) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (6) Відомі люди (30) Війна (17) Вікторини (21) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) День Соборності (8) День захисника України (9) День знань (10) День книги (21) День незалежності України (10) День української мови та писемності (11) Екологія (19) Клуби (1) Масляна (5) Математика (5) Мистецтво (25) Музика (9) Небесна Сотня (7) Новий рік (19) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) Письменники (66) Письменники України (65) Подорожі (5) Різдво (11) Святий Миколай (6) Сторінка історії (64) У світі права (14) Україна (195) Українські сучасні письменники (15) Урок історії (21) Цікавинки (167) Чорнобиль (3) Шахи (13) безпечний Інтернет (18) виставка художніх робіт (8) голодомор (6) день Європи (5) день пам'яті (11) день родини (7) здоровий спосіб життя (45) книги (78) книжкова виставка (25) літературна мандрівка (10) майстер-клас (29) патріотичне виховання (6) свято (37) українська мова (24) українська письменниця (17) українська поетеса (7) український письменник (15) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) ігрове навчання (39)