понеділок, 10 лютого 2025 р.

Домовик - чарівник кличе на гостину


З незапам'ятних часів і по сьогодні людей хвилює питання, хто ж такий Домовик. Згідно з повір'ями, це дух, який мешкає в будинку, він не має фізичного втілення, а являє собою щось на кшталт концентрації енергії.
Домовик вважається покровителем будинку та його мешканців, який оберігає будинок від різних нещасть, очищає житло від негативної енергетики, стежить за порядком та допомагає в домашніх справах.

В бібліотеці пройшли літературні читання та майстерка до Дня домовика.



Домовик, або, як його ще називають, Домовий, ще з тієї сивої давнини став для людей богом хатнього вогню й печі, і зовсім він не дідько, про якого трапляється тільки й чути, що робить лише капость у хаті: одчиняє двері, вікна, грюкає на горищі, душить та б’є сонних людей ломакою, лякає дітей, шпурляє посудою, а коли хто подасть йому солону страву, перекидає її, а то і забирається геть, беручи з собою щастя господаря.

Частіше чути про нього, що він годованець та щасливець, помічник у господарстві, впливає на добробут сім’ї, охоронець не тільки хати, але, власне, і всіх, хто живе в ній. Допомагає жінкам прясти, мити посуд, заколихує малу дитину, рубає дрова... Зло домовик робить лише тоді, коли хтось робить йому зло, або ж коли в хаті робиться що—небудь не так, як би йому хотілось. То в стайні шкодить часом, заплітає чудернацьким способом гриви, що звуться чортовим узлом, та любить їздити на конях. Улюбленому коневі підкладає свіжого сіна. Щоб не ганяв Домовий інших коней, господар тримає у стайнях цапа, підвішує ворон і сорок, бо він їх дуже не любить. Часом Домовик буває примхливим, бо любить, щоб скотина була тільки любої йому масті, скотину іншого кольору мордує. Хатнього дідька можна бачити при запаленій страсній свічці. Домовик невидимий, але іноді він показується маленьким дітям. Якої він масті — такої масті повинна бути і худобина.

Кажуть що у багатія Домовик ніби волохатий, а у бідака — голий, бо там одні злидні та нещастя. Домовик любить багатим допомагати, стереже їхнє добро від злодіїв, будить їх, як трапиться у дворі пожежа, бо хто став господарем знає ой як не просто задобути його прихильність. То не проста річ, щоб появився в домі Домовик.

Домовик, на відміну від Лісовика, любить самотність та спокій. Живе в печі, під піччю чи в запічку, а то і на горищі або під порогом хати. Іноді має свою господиню, яку ласкаво називає Доманею, Домасею, Домахою або Домцею.

Для господині піч — то вівтар, бо вона добре знає, що саме тут живуть хатні боги родинного вогнища, біля яких живуть батьки й діди, народжуються діти та онуки. Вогонь у печі, це той незгасимий живий вогонь, який приніс з неба та подарував його людям на землі бог Сварог, а тому наші батьки—діди його свято шанують, бо він як цар, як ангел — слуга Божий. Коли немає шани до святині дому, вогонь мстивий. Завжди насторожі його є Чур — бог домашнього тепла і затишку. Дуже не люблять Домовик і Чур, коли випікають хліб у печі, а хтось на ній лежить, зате коли господиня розмальовує її чудовими візерунками, то тоді їм дуже любо, бо нечиста зла сила, задивившись на цей розпис забуває про своє лихе діло. Піч дуже поважають. Недаремно кажуть у приказках: «Сказав би, та піч V хаті», її свято шанують при сватанні, тоді просять поради і заступництва у Домовика, бо коли молода входить до хати молодого, вона має стати сторожем хатнього вогню. Щоб задобрити Домовика, бо він дуже вороже ставиться до інших родів, приносять йому в жертву чорну курку, яку впускають під піч.

Ось кілька цікавих фактів про Домовика, яких ви раніше не чули.
  • Якщо останнім часом вам щоночі сняться віщі сни, Домовик намагається застерегти від вчинення неправильних дій.
  • Домовик любить тишу та атмосферу кохання. Якщо в сім'ї все навпаки, домовик починає злитися і пакостити всіма способами.
  • Домовики можуть залишатися у квартирі від старих мешканців, не переїжджаючи разом зі своїми господарями.
  • Домовик ненавидить свист у будинку. «Не свистіть, грошей не буде» — погана прикмета, і щоб вона не збувалася Домовик робитиме все, щоб ви не свистіли.
  • Домовики люблять подарунки. Ви можете подарувати йому прикраси. З ласощів він воліє молоко, пироги та печиво.
  • Домовик розподіляє енергію між членами родини, вміє розпізнавати, кому зараз потрібно більше сил та позитивних емоцій.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Слово до слова - звучить рідна мова (Мовні забавлянки)

 "Українська мова — це музика, яку можна чути очима." — Володимир Сосюра   21 лютого ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови –...

Мітки

8 березня (4) Європа (9) Безпека дитини (8) Великдень (7) Винаходи (6) Виставка картин (4) Виставка робіт (5) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (5) Відомі люди (28) Війна (16) Вікторини (21) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) День Соборності (8) День захисника України (9) День знань (9) День книги (20) День незалежності України (10) День української мови та писемності (10) Екологія (17) Клуби (1) Масляна (5) Математика (3) Мистецтво (23) Музика (8) Небесна Сотня (7) Новий рік (19) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) Письменники (64) Письменники України (62) Подорожі (5) Різдво (11) Святий Миколай (6) Сторінка історії (61) У світі права (14) Україна (184) Українські сучасні письменники (15) Урок історії (20) Цікавинки (156) Чорнобиль (3) Шахи (5) безпечний Інтернет (17) виставка художніх робіт (6) голодомор (6) день Європи (5) день пам'яті (11) день родини (7) здоровий спосіб життя (41) книги (69) книжкова виставка (25) літературна мандрівка (8) майстер-клас (26) патріотичне виховання (6) свято (35) українська мова (19) українська письменниця (16) українська поетеса (6) український письменник (13) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) ігрове навчання (26)