середа, 27 листопада 2024 р.

Розпізнай насильство, зупини його.

   У рамках Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства", що триває з 25 листопада до 10 грудня, бібліотекарі організували вуличну акцію під назвою “Розпізнай насильство, зупини його”. Вони розповіли про способи виявлення насильства, його різновиди, а також про те, куди звертатися у випадку його проявів, і чому ця акція проводиться саме в зазначений період.
Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства» має на меті привернути увагу суспільства до проблеми подолання насильства в сім'ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. Дати початку та завершення акції обрані не випадково: вони формують символічний ланцюг, поєднуючи заходи проти насильства з діями на захист прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства є порушенням прав людини.
Період кампанії «16 днів проти насильства» охоплює наступні важливі дати:
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
5 грудня – Міжнародний день волонтера;
6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
10 грудня – Міжнародний день прав людини.





Чоловік постійно критикує. Що робити?
Якщо між подружжям виникло непорозуміння, перш за все потрібно розібратися в причинах невдоволення партнера, а потім діяти.
Ось деякі з можливих причин постійної критики з боку чоловіка:
      1. Модель батьківської сім'ї.
Можливо, він виріс в сім'ї, де критикувати один одного було нормою. І він не знає, як вести себе по-іншому.
Тоді говорите саме про це, запропонувавши змінити модель взаємин.

      2. Несповнена потреба бути важливим для вас і коханим
Наприклад, ваш чоловік ненавидить безлад у домі. Він багато разів просив вас підтримувати порядок, але в оселі маленькі діти, і ідеального порядку немає. Його потреба бути почутим не задоволена. І він починає злитися вже не через безлад, а через те, що його словам не надають значення.
Скажіть, що ви його чуєте, розумієте його роздратування, але у вас не виходить робити те, що він просить, тому що... (поясніть вашу причину).

    3. Накопичені образи
Це відбувається, коли в стосунках багато нерозуміння і невдоволення. Тоді в парі у кожного "своя біль", яка шукає виходу.
В цьому випадку потрібно не боротися з критикою, а знижувати "градус ворожості" в парі, відновлювати теплі відносини.

    4. Він – перфекціоніст
Коли ми ставимо собі жорсткі рамки, ми ставимо їх і іншим. Можна спробувати допомогти партнеру усвідомити це: "Ти занадто суворий до себе і до нас. Іноді дуже важко бути з тобою поруч". Якщо не вийде, шукайте професійної допомоги у психолога.

   5. Емоційне насильство
Критика, образи, приниження, контроль – це ознаки аб’юзу (залежні, принизливі відносини, в яких одна людина порушує особисті кордони іншої). Якщо це ваша ситуація, мені дуже шкода. Що б ви не зробили, як би ви не старалися, це не змінить домашнього тирана.
Будь ласка, не залишайтеся один на один з такою ситуацією. Шукайте професійної допомоги у психолога або психотерапевта! 

      Як утриматися від насильства під час сварки.
-Якою б гарною не була ваша сім'я, але сварок і конфліктів між подружжям не уникнути. Однак можна уникнути насильства при з'ясувати ваших відносин. Ці ж рекомендації будуть корисні вам також в спілкуванні з вашою дитиною.
 Не застосовувати насильство під час конфліктних ситуацій, вам допоможе дотримання таких правил вираження ваших зауважень або точки зору:

  1. Візьміть паузу і не приступайте до розмови до тих пір, поки емоції всіх учасників розмови не заспокояться. Для цього можна вийти в іншу кімнату, умитися холодною водою, прогулятися на вулиці, прийняти душ, глибоко подихати, зробити кілька спортивних вправ.
   2. Не починайте розмову в стані втоми, пізно ввечері або вночі.
  3. Починаючи розмову, не використовуйте ні активну, ні пасивну агресію. Будь-яка агресія сприймається як напад, а значить друга сторона зосередиться на своєму захисті або буде нападати у відповідь, і, як наслідок, не зможе почути ваших аргументів. До пасивної агресії відносяться: деструктивна критика, знецінення, ігнорування, "багатозначне мовчання", маніпуляції, звинувачення, присоромлення, газлайтінг
  4. Для вираження своєї точки зору або претензій до вашого чоловіка/дружини або дитини використовуйте таку схему: (1) опис ситуації в «Я»-повідомленнях – (2) мої почуття – (3) конкретне прохання.

Коли людина говорить про себе і свої почуття, вона знаходиться "на своїй території". У такому випадку ваш співрозмовник не відчуває, що на нього нападають (немає загрози для "його території"), а значить з'являється шанс, що він почує вас.

Коли людина просить, а не вимагає, то ймовірність виконання прохання підвищується в багато разів, у той час як вимоги та накази зазвичай ігноруються. Прохання передбачає, що інша людина є вільною та може відмовити, а тому набагато краще сприймається вашим співрозмовником.

Давайте на конкретних прикладах подивимося, як ця схема неагресивного вираження ваших претензій працює на практиці.

Ситуація 1

Не правильно: «Знову ти розкидав речі! Нормальні люди так не роблять! Скільки можна мені це терпіти?»

Правильно: «Коли я бачу розкидані речі, я засмучуюся, злюся, мій настрій псується, тому що для мене дуже важливий порядок. Будь ласка, коли заходиш додому, складай речі на полиці».

Ситуація 2

Не правильно: «Я скоро збожеволію від цього дому, від цих дітей, від тебе! Скільки я всього роблю, а нікому діла немає! Пощастило ж Марічці! Її чоловік для неї найняв помічницю по хатніх справах!»

Правильно: «Коли я займаюся дітьми і хатніми справами з ранку до вечора щодня, я дуже втомлююся, відчуваю себе загнаною, в розпачі, починаю дратуватися через дрібниці. Будь ласка, давай домовимося, що ти будеш гуляти з дітьми після роботи 1 годину, щоб я могла відпочити, прийняти ванну, подбати про себе.»

Ситуація 3

Не правильно: «Знову ти на своїй хвилі! Тобі плювати на мене! Ні слова тепер від мене не почуєш!»

Правильно: «Коли я важко працюю, роблю це, а мої зусилля не знаходять підтримки і знецінюються, я спантеличений, відчуваю образу, сум, розчарування, свою непотрібність. Будь ласка, підтримай мене словами, скажи мені: чи важливий/важлива я для тебе і мій внесок в сім'ю?»

    Крик не допоможе! Як же випустити агресію?
Поговоримо про помилкові способи звільнення від негативних емоцій.
  Існує МІФ, що треба звільняти себе від негативних емоцій, нібито необхідно випускати агресію, і що це розряджає і дуже допомагає. Скільки б ви не кричали в лісі – це не допомагає. Скільки б ви не рвали папір – це не вирішує вашу задачу. Скільки б ви не били посуд з ідеєю звільнити себе від агресії – це лише створить ілюзію самодопомоги.

Якщо ви не розумієте адресата агресії, і які ваші потреби за нею стоять, якщо ви не відчуваєте ЩО глибше, чого ви боїтеся, всі ваші старання знизити напругу криком, спортом, стрільбою – не допоможуть!

Існують дослідження, що такі способи, навпаки, можуть посилити агресію, з якою ви не зустрілися, не розібралися, і яку ви не розумієте.

Єдине, що допомагає – УСВІДОМЛЕННЯ себе: помічати свої потреби (дефіцити), говорити про свої почуття з іншими і шукати шляхи вирішення тих завдань, які провокують агресію. І з повагою ставиться до непростих почуттів, які при уважному вивченні себе, допоможуть налагодити ваше життя.
Якщо пасивна агресія діє на рівні страху, то альтернативою такої поведінки є відносини побудовані на любові, довірі, прийнятті, взаємопідтримки. 

Булінг.
Булінг - це небажана агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей шкільного віку по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.
небажана агресивна поведінка дітей шкільного віку, яка призводить до цькування дитини іншою дитиною або групою дітей з метою приниження, залякування та демонстрації сили.

Причин — безліч, а жертвою може стати кожен, хто не вписався у рамки того чи іншого колективу.
40% жертв ні з ким не діляться проблемою,навіть з батьками.
67% дітей стикалися з випадками булінгу за останні 2-3 місяці.
Соромязливі та закриті до спілкування діти стають жертвами булінгу в 2 рази частіше.
Більшість дітей булять інших дітей за те, що вони виглядають, говорять, думають не так, як більшість дітей що їх оточує.
24% українських школярів зараховують себе до числа жертв булінгу
44% школярів - спостерігачів ігнорували булінг, тому що їм було страшно за себе.

вівторок, 26 листопада 2024 р.

Основні принципи обробки фотографії.


26 листопада у бібліотеці №11 відбулось цікаве заняття з комп’ютерної грамотності!  Ми розглянули основні принципи обробки фотографій та ознайомились з різноманітністю цифрових редакторів. 

Що таке обробка фотографії?

Обробка фотографії – це процес вдосконалення зображень за допомогою спеціального програмного забезпечення. Вона дозволяє виправити недоліки, підкреслити сильні сторони знімка та створити унікальний візуальний образ.

Основні принципи обробки:

 Корекція експозиції: Виправлення занадто темних або світлих ділянок зображення.

 Баланс білого: Налаштування колірної температури для досягнення природних відтінків.

 Контраст: Підсилення або послаблення різниці між світлими та темними областями.

 Насиченість: Зміна яскравості кольорів.

 Різкість: Посилення чіткості деталей.

 Виправлення дефектів: Усунення шуму, пилу, подряпин та інших недосконалостей.

 Творчі ефекти: Додавання фільтрів, текстур, рамок та інших елементів для створення унікального стилю.



Редагуючи фотографії, будьте готові до корекцій! Іноді потрібно повернутися назад і підправити експозицію чи контрастність після зміни кольорів. На завершальному етапі не забудьте підвищити різкість знімка. 
💥Зупиніться вчасно: збільшіть деталі до 100%, щоб оцінити ефект!
Ми також ознайомилися з різноманіттям цифрових редакторів — від простих онлайн-інструментів для початківців до потужних програм. Це дало можливість кожному знайти підходящий інструмент відповідно до своїх потреб і рівня підготовки.

Види цифрових редакторів:

 Професійні: Adobe Photoshop, Affinity Photo – потужні інструменти з широкими можливостями для детальної обробки.
  •  Аматорські: GIMP, Paint.NET – безкоштовні редактори з простим інтерфейсом, підходять для початківців.
  •  Онлайн-сервіси: Pixlr, CanvaPhotoroom– зручні для швидкої обробки та створення колажів.
  •  Мобільні додатки: Snapseed, VSCO, Photoroom – дозволяють обробляти фотографії прямо на смартфоні.

Корисні посилання:

Щоб відкрити та перейти за посиланням натисніть на синій або сірий текст
Avidemux — безкоштовний редактор відео, розроблений для простого монтажу і конвертації відео.

Заняття пройшло в атмосфері співпраці та відкриття нових можливостей. Дякуємо всім учасникам за активність і цікаві запитання! 

Пам'ятайте: обробка фотографії – це творчий процес. Не бійтеся експериментувати та шукати свій власний стиль!
Приєднуйтесь до наших занять і розвивайте свої навички!




понеділок, 25 листопада 2024 р.

В житті цінуймо кожну мить!

У бібліотеці №11 відбулися інформаційні хвилинки "В житті цінуймо кожну мить" присвячені Всесвітній кампанії 16 днів проти насильства. Щороку з 25 листопада по 10 грудня в Україні проходить Всеукраїнська акція "16 днів проти насильства". Її головна мета – привернути увагу до проблеми насильства в суспільстві та закликати кожного з нас не залишатися осторонь.
Бібліотекарі звернули увагу на актуальну проблему насильства під час війни.  Відвідувачам було роз'яснено, як виявити насильство, які його форми існують, їх наслідки та способи подолання, а також куди звертатися за допомогою і як підтримати жертв. 

В Україні 90% осіб, які постраждали від гендерного та домашнього насильства, - це жінки, причому кожна п'ята жінка віком 15-49 років зазнавала насильства з боку партнера в шлюбі. 
Ми разом обговорили важливість поваги, підтримки та безпеки у нашому житті.
Бібліотекарі бібліотеки №11 закликають кожного з нас долучитися до боротьби з насильством та створити безпечний простір для всіх. 
Приєднуйтесь до нас у боротьбі з насильством! 


неділя, 24 листопада 2024 р.

Знайомтеся, шахи.

У неділю у нашій бібліотеці №11 відбулося захоплююче заняття гуртка "Знайомтесь, шахи", яке провів досвідчений наставник – Косінцев Іван Георгійович.

На цій зустрічі діти мали можливість не лише побачити, як виглядає шахова дошка та фігури, але й дізнатися про захопливу історію цієї гри. Пан Іван розповів, що шахи з’явилися понад півтори тисячі років тому в Індії, де ця гра спочатку називалася "чатуранга". Поступово вона поширилася світом і стала відомою в сучасному вигляді, а назва "шахи" походить від перського слова "шах" – король.

Заняття не обмежувалося лише теорією: діти також навчалися базовим правилам гри, як правильно розставляти фігури на дошці та розуміти їхню роль у грі. Вони з цікавістю слухали про особливості кожної фігури – від сміливого короля до хитрої королеви.

Наприкінці заняття всі присутні спробували свої сили в простих шахових партіях, отримали цінні поради від Івана Георгійовича та домовилися зустрітися на наступному занятті.

Дякуємо Косенцеву Івану Георгійовичу за цікаву розповідь та надихаючі уроки! Запрошуємо всіх, хто хоче познайомитися з грою в шахи ближче, приєднуватися до нашого гуртка. Шахи – це не лише гра, а й чудовий спосіб розвивати логіку, мислення та терпіння.

Слідкуйте за нашими новинами та приходьте на наступні заходи в бібліотеку №11!

Ім'я найвірніший супутник людини. Мовний простір.

 Щонеділі у стінах нашої бібліотеки №11 ми запрошуємо вас на захоплюючу подорож українським мовним простором. І цього разу ми зосередилися на особливій темі – імені як найвірнішого супутника людини.

Чому ім'я так важливе?

Ім'я – це не просто набір звуків, а цілий світ значень та символів. Воно супроводжує нас від народження до останніх днів, формуючи нашу особистість та впливаючи на взаємини з оточуючими.

На занятті ми обговорили:

 Історію українських імен: від давніх часів до сучасності.

Значення імен: як обирали імена в минулому, які значення вони несли.

Сучасні тенденції в іменознавстві: популярні імена, їхні походження та символи.

У багатьох культурах існує віра в те, що ім'я пов'язане з долею людини. Імена часто обирають згідно з астрологічними прогнозами, сімейними традиціями або релігійними віруваннями. 

Якщо розглянути питання зі сторони нумерології - ця система вірувань стверджує, що кожна буква алфавіту має своє числове значення, а отже, і своє вібраційне значення. Ім'я, як сукупність букв, створює певну вібрацію, яка впливає на характер і долю людини.

Багато людей змінюють свої імена, але їхнє життя не змінюється кардинально. 




Що ж насправді впливає на нашу долю?

На нашу долю впливає безліч факторів: генетика, виховання, соціальне оточення, випадкові події тощо. Ім'я може відігравати певну роль у формуванні нашої особистості, але воно не є визначальним фактором.



Питання про вплив імені на долю залишається відкритим. Можливо, ім'я дійсно має певний вплив, але він є дуже незначним і залежить від багатьох інших факторів. Головне – це те, як ми самі сприймаємо своє ім'я і як воно впливає на наше самооцінку і самосвідомість.

Як ви думаєте, чи змінилося б ваше життя, якби вас звали інакше?

Долучайтесь до нашої спільноти!

Разом ми створимо особливий простір для обговорення важливих питань, пов'язаних з українською мовою та культурою.


четвер, 21 листопада 2024 р.

“За долю України став Майдан”

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го. За ці роки Україна пройшла величезний шлях, розпочала не одну реформу та посилила свої позиції у світі.

В рамках пам'ятних заходів, присвячених Дню Гідності та Свободи в нашій бібліотеці проходить тематична виставка книг. Відвідувачі можуть ознайомитись із спогадами людей,яким пощастило опинитись у вирі подій.

Спроба перетворити Україну на проросійську диктатуру – саме те, проти чого повстало українське суспільство у 2013-2014 роках. Помстою за цей вибір українців стала агресія Росії, яка триває досі. Але, попри окупацію частини території, жахливі людські жертви та величезні матеріальні втрати, Україна не лише не зламалася. Вона пройшла вражаючий шлях перетворень у різних галузях.

Не всі сподівання та прагнення, з якими люди виходили на Майдан, вдалося реалізувати. І все ж самовідчуття українців свідчить про глибокі, докорінні зміни: якщо у 2012 році лише трохи більш як 40% громадян пишалися своєю приналежністю до України, у 2021 році таких уже понад 70%. Зростання цього значення різко пішло вгору саме з 2013 року.

Десять знакових здобутків, які стали можливими завдяки Революції Гідності.


ПОВЕРНЕННЯ ДО ДЕМОКРАТІЇ

Сучасна Україна, навіть за всіх обмежень, які накладає на неї необхідність відбиття ворожої агресії, демонструє сталий демократичний поступ. За підсумками 2023 року Україна зайняла 91 сходинку з показником у 5.1 пункта (проти 5.4 у 2022 році). Аналітики стверджують, що війна в Україні послаблює її й без того крихкі демократичні інститути. що все ще залишає її серед країн з «гібридним режимом»

ПОСИЛЕННЯ РОЛІ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА.

Серед успіхів варто окремо виділити формування сильного громадянського суспільства, яке було учасником або навіть ініціатором позитивних змін за останні роки. Воно впливає на порядок денний держави, контролює діяльність влади, а також формує власні пропозиції реформ. Ще дуже важливо, що громадянське суспільство знизу створює більш комфортне середовище існування для всіх. Що має стати фундаментом сильної у європейському сенсі цього слова держави.

«Зберігається відчуття взаємопідтримки, готовність допомогти, включитись у ситуацію, виручити. Попри втому та розчарування, попри непросту ситуацію, пов'язану з війною, суспільство не здається, навпаки – складається враження, що воно формується під цим пресом, стає міцнішим і разом із тим – людянішим», – зазначив поет та громадський діяч Сергій Жадан.

ЗМІЦНЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ

На шляху до євроінтеграції Україна не втрачає своєї національної ідентичності, а навпаки – посилює її.

Як свідчать дані соціологічного дослідження, 73% українців вважають українську мову рідною. Спілкуються вдома переважно українською 53%, російською – 29% громадян України. 66% українців вважають, що держава має сприяти подальшому втіленню закону про мову в усіх сферах. Підтримка закону про мову переважає в усіх регіонах України – від 88% на заході до 53% на півдні. 2/3 українців вважають, що частка української мови на телебаченні має становити не менше 75%.

ЗДАТНІСТЬ ЗАХИЩАТИСЯ

Не з власної волі Україні доводиться відстоювати свій цивілізаційний вибір, зокрема зі зброєю в руках. І вона вміє це робити. Після багаторічних руйнівних процесів, а також втрати значної кількості техніки в окупованому Криму й під час війни на Донбасі, українська армія підвищила рівень бойової підготовки, отримала озброєння українського та західного виробництва і 25 місце у світовому рейтингу військової сили.

ВПРОВАДЖЕННЯ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ

Реформа децентралізації була спрямована на зміну цієї системи, надаючи місцевій владі більше фінансової автономії та більше відповідальності за щоденні проблеми своїх громад. Як наслідок, повинна була зрости відповідальність місцевих керівних органів перед громадськістю. Нова система ProZoro зменшила можливості для корупції з боку уряду. Підприємства отримали кращий доступ до державних тендерів. Реформа створила інструменти, за допомогою яких громадянське суспільство та бізнес можуть утримувати підзвітність державних закупівель. Система електронних тендерних закупівель ProZorro визнана однією з найкращих у світі й стала прикладом для багатьох держав. Щороку вона дозволяє економити десятки мільярдів гривень бюджетних коштів.





ВІДКРИТІСТЬ ДАНИХ

Електронні декларації про майно й доходи посадовців, вільний доступ до реєстрів майна та нерухомості, відкритість архівів радянських органів безпеки, поіменні голосування в місцевих радах, єдиний портал державних фінансів, де кожен може бачити всі бюджетні транзакції, зробили Україну одним зі світових лідерів за відкритістю даних.

ПОВЕРНЕННЯ НА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ШЛЯХ

Україна уклала Угоду про Асоціацію з ЄС, яка визначила цивілізаційний вибір і відкрила для українських товарів найбільший у світі ринок. Відмовившись від позаблокового статусу, Україна закріпила курс на вступ до ЄС і НАТО в Конституції. Для країни в цілому перехід від російського поля тяжіння до європейського став доконаним і незворотним.

УКРАЇНА ЗАЙНЯЛА ПОЧЕСНЕ МІСЦЕ У СВІТІ

Україна опинилася на передовій війни Путіна проти всього цивілізованого світу. І завдяки тому, що вона вистояла, змогла дати йому відсіч, різко збільшилося її міжнародне значення. Україна почала реально впливати на міжнародну політику. Бути її суб'єктом, а не тільки об'єктом. Про це свідчить рівень міжнародної підтримки нашої країни, високе місце України в порядку денному Європейського Союзу та США.

УКРАЇНСЬКИЙ ПАСПОРТ СТАВ СИЛЬНИМ

Сила паспорта оцінюється за кількістю безвізових режимів між тими чи іншими державами. Підписання угоди про безвізовий режим України з ЄС відбулося у Страсбурзі 17 травня 2017 року. Ця подія миттєво позначилася на рейтингових позиціях України, й вже у 2018-му кількість країн, до яких українці могли в’їхати без віз, збільшилася одразу на 46 напрямків і становила 128. На сьогодні паспорт для виїзду за кордон дозволяє громадянам України відвідувати без візи або з візою після прибуття 136 країн світу. Загалом, за 10 років Україна збільшила показник безвізових напрямків майже удвічі.

РЕВОЛЮЦІЯ ГІДНОСТІ – ЦІНА ЗА ДЕМОКРАТІЮ І СВОБОДУ

Верховна Рада ухвалила постанову, що визначила Революцію Гідності одним із ключових моментів державотворення України та виразником національної ідеї свободи. Європейські цінності, за які віддали свої життя Герої Небесної Сотні, – гідність, демократія, рівність та верховенство права, – необхідні для нормального функціонування суспільства. Рада послідовно стоїть і стоятиме на позиціях утвердження цих цінностей в усіх сферах суспільного життя.

“Не знищені 1933-го - непереможні сьогодні”

 До Дня пам’яті жертв голодоморів

Сьогодні в нашій бібліотеці був проведений інформативний день до Дня памяті жертв голодоморів та присвячена виставка - реквієм.




Хлібний потенціал України приваблював західних політиків, котрі розуміли, що дешеве збіжжя тут можна буде вирощувати вдосталь, коли українські хлібороби стануть вільними землевласниками. Але тодішня західна демократія не підтримала молоду Українську державу, яка була потоплена в крові.

1933 рік для України став часом національної катастрофи, яка поставила націю на межу зникнення. Цей голод не був наслідком стихійного лиха, засухи або неврожаю, а став результатом цілеспрямованої політики комуністичного тоталітарного режиму. Насильницьким вилученням продовольства, блокадою сіл і цілих районів, забороною виїзду за межі України, згортанням сільської торгівлі та репресіями комуністи створили для українців умови, несумісні з життям, і тим самим здійснили масове вбивство голодом. 

Причини Голодомору

Внаслідок окупації комуністичним режимом Української Народної Республіки значна частина України на початку 1920-х років опинилась у складі союзу. Для утримання влади комуністичний режим був змушений погодитись на створення квазідержавного утворення – Української Соціалістичної Радянської Республіки. У 1920-х роках комуністичний режим для зміцнення своїх позицій у національних регіонах і, зокрема, в Україні розпочинає політику «коренізації», тобто «вкорінення» партії у ці регіони, що передбачало й заохочення розвитку місцевих культур. В Україні 1920-х відбувався культурний ренесанс європейського зразка й формувалися відмінні від російських культурні традиції, які орієнтувалися на Європу під гаслом «Геть від Москви» (письменник Микола Хвильовий), створювалася національна система освіти, обґрунтовувалася економічна концепція України як автономного економічного організму (економіст Михайло Волобуєв).

Наприкінці 1920-х років усю повноту влади в СРСР захопив Йосип Сталін, який почав встановлювати тоталітарний контроль над суспільством. Це викликало посилення антивладних настроїв і відкритих протестів у різних регіонах і республіках . І в Україні, що мала історичний досвід власної державності, цей спротив був найактивніший. 

У 1930 році Україною прокочується масштабна хвиля масових протестів і збройних виступів проти насильної колективізації селянських господарств. Того року в Україні було зафіксовано понад 4 тисячі масових протестних виступів, у яких брало участь до 1,2 мільйона селян.

Цей спротив і суспільні настрої сформували в комуністичного керівництва фобії щодо хисткості становища в Україні й загрози національного виступу. Тож комуністична влада сприймала українських інтелектуалів, економічно незалежне та національно свідоме селянство як реальну загрозу існуванню союзу.

Нова хвиля масових протестів в Україні почала підійматись у 1932 році. Ці протести були спричинені голодом, який охопив Україну весною того року внаслідок надмірного вилучення зернових у селянських господарствах. Адже на виконання хлібозаготівель  1931 року в селян забрали майже весь вирощений урожай. 

У критичній ситуації, що склалася в Україні навесні 1932 року, цивілізована альтернатива виходу з кризи полягала у кардинальному перегляді надмірних планів хлібозаготівель, оголошенні районів голодування зонами гуманітарного лиха та наданні їм термінової широкомасштабної допомоги. Замість цього тоталітарний режим не тільки не відмовився від реалізації надмірних планів хлібозаготівель, але й застосував до українців безпрецедентні репресії, спрямовані на позбавлення їх харчових продуктів.

Головною причиною критичної ситуації, що склалася в Україні на той час, була неефективна колгоспна система. Селяни, котрі працювали за умовні трудодні, не мали жодного зацікавлення виконувати роботу якісно. А керівництво колгоспів, що рекрутувалось переважно з партійних активістів, часто виявлялось некомпетентним та неефективним. Але в усьому цьому комуністичне керівництво бачило злий умисел і саботаж українців. Отож їх вирішено було покарати та «перевиховати».

Комуністична влада злочинно замовчувала факт голоду. Жодної офіційної згадки про цю жахливу трагедію не було. Навіть у власному діловому листуванні державні й партійні функціонери, описуючи опухання десятків і сотень тисяч сімей, не згадують голод, а лише «продовольчі труднощі». У книгах реєстрації смертності на позначення смерті з голоду з’являються нові терміни, як, наприклад, «безбілковий набряк».

Жертви Голодомору обчислюються мільйонами. Страшні обставини злочину роблять неможливим встановлення і точної кількості викликаних голодом смертей невинних людей, і вичерпного поіменного списку. 

Проблема підрахунків кількості жертв Голодомору має тривалу історію, і спричинена недостатньою базою даних, на основі яких здійснювалися та здійснюються такі підрахунки (через загальну слабкість статистичної роботи в СРСР, недооблік і численні маніпуляції статистичними даними у той період). Унаслідок застосування різних методологій, врахування чи неврахування певних чинників і даних, дослідники, які займалися такими підрахунками, приходили до різних висновків. Оцінки втрат коливаються від 3 до 7 мільйонів жертв. Називаються й більші цифри.

середа, 20 листопада 2024 р.

Йдемо в майбутнє разом із старшим поколінням.

У нашій бібліотеці №11 ЦБС Солом'янського району, відбулося чергове заняття з комп’ютерної грамотності, яке зібрало всіх охочих розширити свої цифрові знання. Цього разу ми обговорили важливі питання, які допоможуть користувачам зробити свої смартфони більш безпечними та функціональними.  

1. Встановлення антивірусної програми на телефон
Перше, на чому ми зосередили увагу, — це захист даних на смартфоні. Учасники дізналися, як вибрати надійний антивірус, завантажити його з офіційного магазину додатків (Google Play або App Store) та налаштувати регулярне сканування. Ми також нагадали, що захист особистої інформації — це важлива складова цифрової грамотності.  

2. Завантаження та реєстрація в застосунку "Дія"  
Наступний етап заняття присвятили популярному українському додатку "Дія". Разом із учасниками ми розібрали кроки завантаження застосунку, створення акаунту та підключення необхідних документів. Особливу увагу звернули на безпеку під час реєстрації, використання складних паролів та функцію двофакторної автентифікації.  
3. Навчання на платформі "Дія.Освіта"  
Бібліотекарі познайомили відвідувачів із освітньою платформою "Дія. Освіта", яка пропонує безліч онлайн-курсів для розвитку цифрових навичок. Учасники дізналися, як зареєструватися на платформі, знайти курси за своїми інтересами та почати навчання. Було приємно побачити зацікавленість у саморозвитку та вдосконаленні цифрових компетенцій.  
Заняття було насиченим та інформативним, а учасники отримали багато корисної інформації для подальшого використання. Запрошуємо всіх охочих приєднуватися до наших занять і робити свої цифрові кроки впевненішими!  

До зустрічі в бібліотеці!

вівторок, 19 листопада 2024 р.

1000 днів: Україна – форпост свободи.

24 лютого 2022 року змінило життя кожного українця. Минуло вже 1000 днів незламності, і наша бібліотека організувала спеціальну книжкову виставку "1000 днів: Україна – форпост свободи.", щоб вшанувати пам'ять героїв та поділитися історіями свідків.
На виставці представлені книги різних жанрів: документалістика, художня література, дитячі книжки. Автори діляться своїми враженнями про війну, розповідають про життя на фронті та в тилу, про героїзм українців та їхню незламну віру в перемогу.
Тисяча днів – це не просто цифра, а величезний проміжок часу, що змінив життя мільйонів українців. 24 лютого 2022 року стало початком нової ери в історії нашої країни – ери повномасштабної війни, розв'язаної Росією. 

 

Ці 1000 днів – це тисячі історій про відвагу та мужність українських захисників, про героїзм рятувальників, про самопожертву волонтерів і стійкість цивільних осіб. Це тисячі зруйнованих домівок, тисячі розлучених родин і тисячі втрачених життів. Але водночас це й тисячі проявів людської доброти, солідарності та незламного духу.

Що принесли ці тисяча днів? 
💪 Героїчний спротив: Українські Збройні Сили та всі, хто захищає Батьківщину, показали світові, що ми – незламний народ!

🏚️ Гуманітарна катастрофа: Окупанти завдали величезних руйнувань нашій інфраструктурі, житловим будинкам та культурним пам’яткам.

🌍 Світова підтримка: Україна отримала безпрецедентну допомогу від міжнародної спільноти – зброю, гуманітарну допомогу та політичну підтримку.

🤝 Зміцнення національної єдності: Війна об’єднала нас як ніколи раніше, зміцнивши наш патріотичний дух.

⚡ Нові виклики: Окрім військових дій, ми зіштовхнулися з енергетичною кризою, продовольчою безпекою та іншими труднощами.

1000 днів війни – це не лише про біль і втрати. Це також про надію, віру в майбутнє та прагнення до перемоги. Ми пам’ятаємо кожного, хто віддав життя за Україну, і шануємо їхню пам’ять. Дякуємо всім, хто підтримує нашу країну в цей складний час! 

неділя, 17 листопада 2024 р.

Кумедні історії від Джеремі Стронґа.

Джеремі Стронґ — один із найулюбленіших британських дитячих письменників, який вміє перетворити будь-який вигляд на справжню пригоду, сповнені гумору та несподіваних поворотів. Його популярні книжки не лише у Великій Британії, але й далеко за її межами. У чому ж секрет цього автора, і чому діти так люблять його історію?
 В бібліотеці №11 відбулося захоплююче знайомство з талановитим автором! 

Джеремі Стронґ народився 18 листопада 1949 року в невеликому містечку Сідкап, Англія. Він любив читати та вигадувати власні історії з дитинства. У 8 років Джеремі почав писати оповідання для своєї сестри. Цей ранній досвід творчості, можливо, став першим кроком на шляху до письменництва.
Перш ніж стати талановитим письменником, він працював пекарем, начиняючи пиріжки джемом. Після закінчення Йоркського університету викладав у початковій школі. З 1991 року у нього нарешті з’явилося достатньо часу, щоб зафіксувати всі кумедні історії, які з ним траплялися. І, звісно, жодних вигадок, адже вікінги в ліжку, безлад у школі та чотирилапі ракети — це те, що часто трапляється спостережливим людям.

Бібліотекарі поділилися цікавими фактами з його життя та читали уривки з творів "Мій тато і зелений алігатор" та "Ракета на чотирьох лапах". Особливо вразили історії про Ракету! Прослухавши історії, разом малювали героїв творів Джеремі Стронґа.  

Його гумор — універсальний! Наприклад, серіал про «Суперсобаку» (The Hundred-Mile-An-Hour Dog) розповідає про неймовірно швидкого пса, який не дає спокою своєму власнику. Ці веселі історії здатні розсмішити навіть найбільш серйозного читача. Сам Джеремі Стронґ часто жартував, що його книжки пишуться з єдиного призначення — щоб змусити дітей і дорослих сміятися в голос.
 Джеремі Стронґ — майстер легкого та проникливого письма! Його герої завжди справжні та щирі, надихаючи нас жити на повну, втілювати сміливі ідеї та не перейматися думкою інших. 


Автор понад 100 книг, Стронґ дарує читачам унікальний гумор та дивацькі пригоди. У 1997 році він отримав престижну премію "The Children's Book Award" за "Суперсобаку". 

В Україні його твори з 2005 року видає львівське Видавництво Старого Лева, яке спеціалізується на дитячій літературі. 

Книги Джеремі Стронга перетворюють світ дитинства на місце сміху та фантазії, вчать бачити позитив навіть у складних ситуаціях і, що найголовніше, любити читання. 

Якщо ви шукаєте книжку, яка не тільки розважить, а й змусить сміятися, обов’язково зверніть увагу на творчість Джеремі Стронга! 
Запрошуємо всіх приєднатися до наших бібліотечних заходів!

Ділова мова. Звертання .

Сьогодні в нашій бібліотеці в рамках мовного простору "Мовограй" пройшло заняття з української мови присвячене діловій мові,а саме - звертанню.

Відвідувачі мали змогу ознайомитись з новими правилами правопису, переглянути відео,

виконали дидактичні вправи




В українській мові існує багато форм звертань, найпоширенішими з яких є :

пане (пані, панове),добродію (добродійко, добродії),брате (сестро),козаче,друзі,колеги. Товариш, товаришко ,товариство, громадо, а також утворені з двох слів пане-брате, друже-козаче...

Вони можуть супроводжуватися означеннями :

дорогий,рідний,ласкавий, шановний,шляхетний, вельмишановний, високоповажний. 

При виконанні службових обов'язків до послів звертаються Ваша Високоповажносте. Цей титул у порядку ввічливості використовують, звертаючись до президентів, прем'єр-міністрів, спікерів парламентів, міністрів, послів, зокрема й колишніх. У деяких країнах (Франції, Польщі, США) так титулують лише іноземних послів і державних діячів. високодостойний,(Британія),глибокоповажний, які підкреслюють достоїнства особи, до якої ми звертаємось.

 Також українці часто вживають пестливі форми звертань:братоньку,сестронько, товаришеньку, пануню, козаченьку, 

ріднесенький, милесенький,голубоньку...

Ще є жінко, жіночко,чоловіче.

Сьогодні популярним є звертання пане (пані, панове), яке поєднується з прізвищем, ім’ям або назвою особи за фахом чи видом діяльності. Ці слова вживають: з назвами посад: Шановний пане Президенте!, Шановна пані Голово! Ці звертання найбільш офіційні, їх вживаються стосовно високопосадовців.

 Воно може також поєднуватись з іншим словом-звертанням: пане-добродію, пане-брате, пане-товаришу...

Зауважимо, що це звертання вживалось в українській мові не менш як сім століть (!) і, на думку науковців, було праслов'янським запозиченням з іранської мови, яке мало первинне значення охоронець, захисник. Слово-регулятив пан присутнє в усіх західнослов'янських мовах і в етикетному застосуванні є засвідченням поваги до адресата.

Звертання добродію (добродійко, добродії) вважається давньою почесною назвою особи, яка чинить добро. Воно є шляхетним і зручним, бо можемо так звертатися як до знайомих, так і малознайомих людей.

Традиційним українським звертанням є й товаришу (товаришко, товариші, товариство). Як свідчить народна творчість, це звертання вживали козаки, січові стрільці, чумаки, виявляючи тим свою повагу, довір’я, дружбу. Проте у радянський час воно набуло дещо негативного відтінку і сьогодні втратило популярність.

Усі слова звертання вживаємо в кличному відмінку: пане Богдане, панно Софіє, друже Анатолію.

Отож, звертання чоловічого роду твердої групи у кличному відмінку мають закінчення брате, пане, козаче, друже.

Звертання чоловічого роду м’якої та мішаної груп – -у, -ю: добродію, товаришу. Закінчення -ю мають іменники м'якої групи (основа закінчується на м'який приголосний і деякі іменники з основою, що закінчується на -р): Юрію, Василю, Валерію, Григорію, Сергію, Дунаю, краю, князю, володарю, гаю, бійцю, знавцю, каменю, кобзарю, лікарю.

Згідно з новою редакцією правопису до чоловіків з іменами Ігор, Лазар правильно звертатися Ігорю, Лазарю, бо це іменники м'якої групи, які в кличному відмінку мають закінчення - ю. Порівняйте: лікар — лікарю, Ігор — Ігорю. (за аналогією до іменників кобзар, секретар, косар

Чоловіче ім'я по батькові від Ігор — Ігорьович, а не «Ігорович».

  В імені Олег правильними є дві форми звертання: «Пане Олеже!» та «Вельмишановний Олегу Олеговичу!» 

Звертання жіночого та чоловічого роду твердої групи – панно, сестро, колего.

Найпоширеніша помилка трапляється під час привітання. Часто у листах виникає питання яку форму обрати «Добрий день» чи «Доброго дня». Сучасні мовознавці рекомендують вживати: «Добрий день, Олено Петрівно», «Добрий вечір, Ірино Миколаївно», а форму «доброго» вживати з іменником «ранку»: «Доброго ранку, колеги»

Найпоширеніша форма звертання – за допомогою імені та по батькові, які вживаємо у кличному відмінку. Тоді змінюються закінчення і в імені, і у по батькові. Як правило, до них додається присудок ввічливості «шановний» або «шановна», «пан» або «пані»:

«Шановна Ліліє Олександрівно!», «Пані Олено!»,

«Шановний Сергію Миколайовичу!», «Пане Юрію!» .

Всередині звертання в жодному разі не потрібна кома, вона ставиться лише після нього.

 В імені Олег правильними є дві форми звертання:

«Пане Олеже!» та «Вельмишановний Олегу Олеговичу!»

Етикетні формули звертання, вітання і прощання  відрізнятимуться. Обираючи, пам’ятайте: ввічливість породжує і викликає ввічливість

Кожне з наведених звертань є українським. Перевагу надаємо тому, яке нам до душі та відповідає особі, до якої звертаємось.

До речі: вислів Спасибі! є східнослов'янським явищем, яке виникло після прийняття християнства. Первинно це двослівна мовна формула вдячності Сьпаси богь з вихідним значенням побажання спасіння богом того, кому дякували. Цікаво, що в західнослов'янському аналогічному побажанні закладена ідея „Хай Бог заплатить тому, кому дякували".

 







Пернаті герої

Сьогодні, 1 квітня, ми святкуємо Міжнародний день птахів! Цей день відзначається в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і приурочений...

Мітки

8 березня (4) Європа (9) Безпека дитини (8) Великдень (7) Винаходи (6) Виставка картин (5) Виставка робіт (5) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (6) Відомі люди (30) Війна (17) Вікторини (21) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) День Соборності (8) День захисника України (9) День знань (10) День книги (21) День незалежності України (10) День української мови та писемності (11) Екологія (19) Клуби (1) Масляна (5) Математика (5) Мистецтво (25) Музика (8) Небесна Сотня (7) Новий рік (19) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) Письменники (66) Письменники України (65) Подорожі (5) Різдво (11) Святий Миколай (6) Сторінка історії (63) У світі права (14) Україна (193) Українські сучасні письменники (15) Урок історії (20) Цікавинки (164) Чорнобиль (3) Шахи (11) безпечний Інтернет (18) виставка художніх робіт (8) голодомор (6) день Європи (5) день пам'яті (11) день родини (7) здоровий спосіб життя (43) книги (78) книжкова виставка (25) літературна мандрівка (9) майстер-клас (29) патріотичне виховання (6) свято (37) українська мова (22) українська письменниця (17) українська поетеса (7) український письменник (15) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) ігрове навчання (35)