неділя, 17 листопада 2024 р.

Ділова мова. Звертання .

Сьогодні в нашій бібліотеці в рамках мовного простору "Мовограй" пройшло заняття з української мови присвячене діловій мові,а саме - звертанню.

Відвідувачі мали змогу ознайомитись з новими правилами правопису, переглянути відео,

виконали дидактичні вправи




В українській мові існує багато форм звертань, найпоширенішими з яких є :

пане (пані, панове),добродію (добродійко, добродії),брате (сестро),козаче,друзі,колеги. Товариш, товаришко ,товариство, громадо, а також утворені з двох слів пане-брате, друже-козаче...

Вони можуть супроводжуватися означеннями :

дорогий,рідний,ласкавий, шановний,шляхетний, вельмишановний, високоповажний. 

При виконанні службових обов'язків до послів звертаються Ваша Високоповажносте. Цей титул у порядку ввічливості використовують, звертаючись до президентів, прем'єр-міністрів, спікерів парламентів, міністрів, послів, зокрема й колишніх. У деяких країнах (Франції, Польщі, США) так титулують лише іноземних послів і державних діячів. високодостойний,(Британія),глибокоповажний, які підкреслюють достоїнства особи, до якої ми звертаємось.

 Також українці часто вживають пестливі форми звертань:братоньку,сестронько, товаришеньку, пануню, козаченьку, 

ріднесенький, милесенький,голубоньку...

Ще є жінко, жіночко,чоловіче.

Сьогодні популярним є звертання пане (пані, панове), яке поєднується з прізвищем, ім’ям або назвою особи за фахом чи видом діяльності. Ці слова вживають: з назвами посад: Шановний пане Президенте!, Шановна пані Голово! Ці звертання найбільш офіційні, їх вживаються стосовно високопосадовців.

 Воно може також поєднуватись з іншим словом-звертанням: пане-добродію, пане-брате, пане-товаришу...

Зауважимо, що це звертання вживалось в українській мові не менш як сім століть (!) і, на думку науковців, було праслов'янським запозиченням з іранської мови, яке мало первинне значення охоронець, захисник. Слово-регулятив пан присутнє в усіх західнослов'янських мовах і в етикетному застосуванні є засвідченням поваги до адресата.

Звертання добродію (добродійко, добродії) вважається давньою почесною назвою особи, яка чинить добро. Воно є шляхетним і зручним, бо можемо так звертатися як до знайомих, так і малознайомих людей.

Традиційним українським звертанням є й товаришу (товаришко, товариші, товариство). Як свідчить народна творчість, це звертання вживали козаки, січові стрільці, чумаки, виявляючи тим свою повагу, довір’я, дружбу. Проте у радянський час воно набуло дещо негативного відтінку і сьогодні втратило популярність.

Усі слова звертання вживаємо в кличному відмінку: пане Богдане, панно Софіє, друже Анатолію.

Отож, звертання чоловічого роду твердої групи у кличному відмінку мають закінчення брате, пане, козаче, друже.

Звертання чоловічого роду м’якої та мішаної груп – -у, -ю: добродію, товаришу. Закінчення -ю мають іменники м'якої групи (основа закінчується на м'який приголосний і деякі іменники з основою, що закінчується на -р): Юрію, Василю, Валерію, Григорію, Сергію, Дунаю, краю, князю, володарю, гаю, бійцю, знавцю, каменю, кобзарю, лікарю.

Згідно з новою редакцією правопису до чоловіків з іменами Ігор, Лазар правильно звертатися Ігорю, Лазарю, бо це іменники м'якої групи, які в кличному відмінку мають закінчення - ю. Порівняйте: лікар — лікарю, Ігор — Ігорю. (за аналогією до іменників кобзар, секретар, косар

Чоловіче ім'я по батькові від Ігор — Ігорьович, а не «Ігорович».

  В імені Олег правильними є дві форми звертання: «Пане Олеже!» та «Вельмишановний Олегу Олеговичу!» 

Звертання жіночого та чоловічого роду твердої групи – панно, сестро, колего.

Найпоширеніша помилка трапляється під час привітання. Часто у листах виникає питання яку форму обрати «Добрий день» чи «Доброго дня». Сучасні мовознавці рекомендують вживати: «Добрий день, Олено Петрівно», «Добрий вечір, Ірино Миколаївно», а форму «доброго» вживати з іменником «ранку»: «Доброго ранку, колеги»

Найпоширеніша форма звертання – за допомогою імені та по батькові, які вживаємо у кличному відмінку. Тоді змінюються закінчення і в імені, і у по батькові. Як правило, до них додається присудок ввічливості «шановний» або «шановна», «пан» або «пані»:

«Шановна Ліліє Олександрівно!», «Пані Олено!»,

«Шановний Сергію Миколайовичу!», «Пане Юрію!» .

Всередині звертання в жодному разі не потрібна кома, вона ставиться лише після нього.

 В імені Олег правильними є дві форми звертання:

«Пане Олеже!» та «Вельмишановний Олегу Олеговичу!»

Етикетні формули звертання, вітання і прощання  відрізнятимуться. Обираючи, пам’ятайте: ввічливість породжує і викликає ввічливість

Кожне з наведених звертань є українським. Перевагу надаємо тому, яке нам до душі та відповідає особі, до якої звертаємось.

До речі: вислів Спасибі! є східнослов'янським явищем, яке виникло після прийняття християнства. Первинно це двослівна мовна формула вдячності Сьпаси богь з вихідним значенням побажання спасіння богом того, кому дякували. Цікаво, що в західнослов'янському аналогічному побажанні закладена ідея „Хай Бог заплатить тому, кому дякували".

 







Немає коментарів:

Дописати коментар

Кумедні історії від Джеремі Стронґа.

Джеремі Стронґ — один із найулюбленіших британських дитячих письменників, який вміє перетворити будь-який вигляд на справжню пригоду, сповне...

Мітки

8 березня (4) Безпека дитини (8) безпечний Інтернет (11) Великдень (7) Винаходи (5) Виставка картин (4) Виставка робіт (5) виставка художніх робіт (6) Відомі люди (27) Вікторини (21) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (4) голодомор (5) Голокост (5) День Гідності та Свободи (5) День Державного Прапора України (6) день Європи (5) День захисника України (9) День знань (9) День книги (18) День незалежності України (10) день пам'яті (11) день родини (7) День Соборності (7) День української мови та писемності (10) Екологія (17) Європа (9) здоровий спосіб життя (40) ігрове навчання (14) книги (63) книжкова виставка (24) літературна мандрівка (8) майстер-клас (23) Масляна (5) Математика (3) Мистецтво (22) Музика (8) Небесна Сотня (7) Новий рік (14) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) патріотичне виховання (6) Письменники (62) Письменники України (60) Подорожі (5) Різдво (6) Святий Миколай (6) свято (26) Сторінка історії (57) У світі права (10) Україна (154) українська мова (11) українська письменниця (15) українська поетеса (6) український письменник (12) Українські сучасні письменники (14) Урок історії (19) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) Цікавинки (133) Чорнобиль (3)