четвер, 15 травня 2025 р.

Літературна спадщина Тодося Осьмачки


Упродовж 15 травня в бібліотеці №11 було проведено серію інформаційних хвилинок, присвячених 130-річчю з дня народження Тодося Осьмачки — одного з найсамобутніших українських письменників ХХ століття, чиє життя стало прикладом незламності духу, глибокого патріотизму й трагічної долі українського інтелігента. 
 Під час заходів учасники дізналися не лише про основні віхи біографії письменника, а й маловідомі факти, які дозволяють краще зрозуміти глибину його творчості та драматизм особистості.


 Цікаві факти з життя Тодося Осьмачки:
  •  Справжнє ім’я — Теодосій. Народився 16 травня 1895 року в селі Куцівка на Черкащині. Його дитинство минуло в бідній селянській родині, однак з ранніх років він прагнув до знань і самостійно опанував грамоту.
  •  Учасник визвольних змагань, свідомий українець. У 1920-х роках активно друкувався, належав до літературної організації "Плуг", пізніше — до ВАПЛІТЕ. Його поезія вирізнялася філософською глибиною та високим емоційним напруженням.
  •  Перший український письменник, який публічно виступив проти русифікації. Саме через це він зазнав жорстоких переслідувань з боку радянської влади. Його неодноразово арештовували, піддавали психіатричним експертизам, оголошували божевільним — лише за те, що писав українською і говорив правду.
  •  Був змушений залишити Україну. Після Другої світової війни Осьмачка опинився в еміграції — спершу в Німеччині, згодом у США. Там він продовжував писати, працював над перекладами, жив у злиднях, однак не полишав боротьби за українську культуру.
  •  Автор унікальних творів: зокрема, повісті «Старший боярин», роману «План до двору», поезій, що увійшли до золотого фонду української літератури. Його стиль вирізняється символізмом, біблійними образами, глибоким національним змістом.
 Тодось Осьмачка помер у США в 1962 році. Похований на українському цвинтарі в місті Баунд-Брук, штат Нью-Джерсі. Його творчість довгий час замовчувалася, але нині повертається до широкого українського читача.  
                        
 Під час інформаційних хвилинок читачі мали можливість не лише ознайомитися з біографією письменника, але й:
  •  переглянути тематичну виставку літератури;
  •  послухати уривки з його творів, зокрема вірші, що пронизані болем вигнання і тугою за рідною землею;
  •  подискутувати про ціну творчої свободи у тоталітарному режимі.
                       
Ці заходи є важливою частиною просвітницької роботи бібліотеки та черговим кроком до вшанування забутих імен української літератури.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Архітектурні перлини України

 До Дня архітектури України запрошуємо вас у захопливу віртуальну мандрівку найвідомішими та маловідомими архітектурними скарбами нашої кр...

Мітки

8 березня (4) Європа (9) Безпека дитини (8) Великдень (9) Винаходи (6) Виставка картин (6) Виставка робіт (6) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (7) Відомі люди (31) Війна (17) Вікторини (23) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) День Соборності (8) День захисника України (9) День знань (10) День книги (25) День незалежності України (10) День української мови та писемності (12) Екологія (21) Клуби (1) Масляна (5) Математика (5) Мистецтво (29) Музика (9) Небесна Сотня (7) Новий рік (19) Обереги (8) Пам'ятки культури (4) Письменники (69) Письменники України (70) Подорожі (5) Різдво (11) Святий Миколай (6) Сторінка історії (68) У світі права (14) Україна (208) Українські сучасні письменники (15) Урок історії (24) Цікавинки (184) Чорнобиль (4) Шахи (19) безпечний Інтернет (20) виставка художніх робіт (9) голодомор (6) день Європи (5) день пам'яті (11) день родини (7) здоровий спосіб життя (49) книги (90) книжкова виставка (26) літературна мандрівка (14) майстер-клас (34) патріотичне виховання (6) свято (48) українська мова (28) українська письменниця (19) українська поетеса (7) український письменник (15) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) ігрове навчання (49)