"Життя таке коротке. Поспішайте творити добро."
Олександр Довженко
10 вересня – 130 років від дня народження Олександра Петровича Довженка.


Олександр Довженко народився 10 вересня 1894 року в селянській родині, с. В’юнище на Чернігівщині. Його творчість, що охоплює жанр кіноповісті, відзначається глибиною думки та красою мови.
«Слово – це зброя. Воно може вбити і воскресити», – зазначав Довженко. І дійсно, його слова мають велику силу і здатні зворушити кожного.
Кожен фільм Довженка – це філософське полотно, яке змушує задуматися про сенс життя, про місце людини у світі.
У своїх творах Довженко часто порушував теми кохання, природи та історії свого народу. Його герої – це живі, багатогранні особистості, які прагнуть свободи і щастя.
"Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу."
У роки війни Олександр Довженко виявив свій талант як письменник, надихнувшись героїзмом українського народу. Він написав «Повість полум’яних літ» та ряд нарисів, які публікувалися у фронтових газетах. Його роботи, такі як «Стій, смерть, зупинись!», «Воля до життя» та «Мати», стали важливими внесками в українську та світову новелістику.
Довженко сприймав трагічну воєнну реальність України через призму її історії. Він писав: «Знову перечитав історію України. Боже, яка ж вона сумна і безрадісна. Яка ж невдала і безнадійна. Не можна приховувати правду: ми погані і нещасливі. Більш нещасливі, ніж погані...»
31 січня 1945 року Довженко зафіксував: «Сьогодні річниця моєї смерті... Я тримався рік і впав. Моє серце не витримало тягаря неправди й зла...»
Після війни Довженкові, як «затятому націоналісту», заборонили жити в Україні. Партійне керівництво України виступило проти його повернення.
Також зіткнувся з обмеженнями у кінематографі, де його творчий підхід не знаходив підтримки, зокрема у фільмі «Мічурін», де його задум було суттєво змінено. В результаті, його діяльність зосередилася на написанні сценаріїв. Він задумав створити серію романів та повістей, присвячених маловідомим етапам української історії, і вирішив повністю віддатися літературі.
Чарівність таврійського краю вразила кіномайстра, який у своєму щоденнику відкриває свої почуття:
"Я люблю Нову Каховку. Люблю Дніпро – велику річку мого народу, чисте ласкаве повітря, ясне небо і широту у всьому. І стриманість в пейзажі, і величавий спокій. І ніде мені не хотілося би так жити, як тут, на чудесному березі, ніде і ніколи я не пройнявся так любов’ю до людей, як тут. Каховка, де колись, у минулому столітті, батракував ще молодий мій батько, стала Батьківщиною мого серця, вітчизною найдорожчих моїх почуттів."
Автор реалізував лише повість «Зачарована Десна» з цього амбітного плану, яка залишається унікальним твором, що не отримав належної оцінки від критиків.
Зовні він виглядав спокійним і привітним, завжди охоче відгукувався на прохання про допомогу. Йому подобалося творити добро і красу. Сучасники згадували, як Довженко розбив сад на пустирі: сам зорав землю, привіз саджанці і посадив їх. Ніхто не здогадувався, що кожна образа і несправедливість залишають шрам на його серці. І одного разу його серце не витримало... У 1956 році Довженка не стало.
У бібліотеці №11 доступні такі твори Олександра Довженка:
- кіноповість «Зачарована Десна» - автобіографічна лірико-філософська оповідь про становлення людини на зламі XIX - XX століть;
- кіноповість «Земля» (сценарій втрачено) - визнаний шедевр світового кіномистецтва, поетична кінооповідь про колективізацію в Україні наприкінці 1920-х років;
- кіноповість «Повість полум’яних літ» - визначальна тема цього епосу - народ у війні;
- Нащадки запорожців (драматична поема)
- кіноповість «Україна в огні» - присвячена подіям Другої світової війни на території України, долі сільської родини та простих селян;
- кіноповість «Поема про море» - розповідає про те, як будівництво Каховської ГЕС вплинуло на життя людей, про любов Довженка до Нової Каховки та драму колективізму;
- кіноповість «Арсенал» - про придушення військами Центральної Ради більшовицького повстання на київському заводі «Арсенал»;
- «Щоденник» (1941-1956) - документ епохи середини ХХ століття, філософське осмислення подій і часу;
- оповідання «Мати», «Ніч перед боєм» та інші оповідання.
Немає коментарів:
Дописати коментар