неділя, 1 травня 2022 р.

Чому 1 травня не підпадає під "дерусифікацію"?


   Сьогодні люди святкують Міжнародний день праці. У деяких виникає питання: чому 1 травня в Україні залишається червоною датою і не підпадає під "дерусифікацію"? Звернемось до історії.

  Святкування є знаком пам'яті про робітничі протести в Чикаго, які почалися 1 травня 1886 року. Того дня сотні тисяч робітників найбільших промислових центрів США вимагали впровадження 8-годинного робочого дня. Протести тривали й у наступні дні. Хоча головною причиною перших страйків у країні була мізерна заробітна плата. Вимогами робітників були також питання коротшого робочого дня та право на створення робітничих організацій. Згодом, в умовах сталого зростання тривалості робочого дня (іноді досягала 15-20 год. на день), вимога його скорочення стала визначальною. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією. У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу, на згадку про виступ робітників Чикаго, ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Довгий час дата 1 травня була символом революції та непримиренної класової боротьби.


Бунт в Чикаго
  Після Жовтневої революції 1917 року свято стало офіційним. У СРСР спочатку він називався «День Інтернаціоналу», пізніше, з 1972 року, він став називатися «День міжнародної солідарності трудящих - Перше Травня» і відзначатися 1 та 2 травня. 1 травня проводилися демонстрації трудящих та військові паради. На другий день свята, як правило, у всій країні проходили «майовки» – масові святкування на природі.
Святкування 1 травня в СРСР
  1 травня 1890 у Львові біля міської ратуші (пл. Ринок) зібралися близько 4 тисяч українських, польських та єврейських робітників і провели першу демонстрацію солідарності трудящих і Віче. Серед присутніх зокрема були Іван Франко та Михайло Павлик. Віче ухвалило резолюцію, в якій вимагало встановлення 8-годинного робочого дня, заборони праці дітей та нічної праці для жінок, запровадження загального виборчого права.
А у східній частині України, це вперше відбулося в 1900 році. 
  У 2017 році Верховна Рада України проголосувала за зміни до статті 73 Кодексу законів про працю, перейменувавши День солідарності трудящих в День праці.


  У нашій країні 1 травня є офіційним вихідним днем. Зазвичай, День праці - яскраве весняне свято з народними гуляннями. Для когось це просто ще один вихідний, коли можна позайматися садово-городніми справами бо український народ - працьовитий народ або провести час із сім’єю.
Немає коментарів:

Дописати коментар

“Українська вишиванка — в ній код народу, його душі.”

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського о...