понеділок, 21 лютого 2022 р.

Наша мова лунає у пісні і в серці дзвенитьСьогодні відзначається свято, що порушує питання важливості та самобутності кожної мови. Мова – це унікальна культурна спадщина кожної окремої національності на планеті. Чим багатша наша культурна спадщина – тим краще для всіх.
Зараз у всьому світі відбувається глобальний процес вимирання мов. Виною тому глобалізація і міграція населення, особливо гостро проблема стоїть для корінних народів Америки, Африки, Австралії та Індокитаю. Також малі мови витісняють такі «гіганти» як англійська, французська, російська, китайська тощо.


Факти про мови світу
  • Найпоширенішою мовою у світі є – мандарин (китайська), далі йде іспанська, потім англійська та хінді. Близько 1,3 млрд. людей спілкуються на китайській (це найбільший показник серед всіх мов світу). Крім того, китайська мова вважається найдавнішою з тих, що нині існують. Загальна кількість ієрогліфів в Китаї перевищує 80 тисяч. Для розуміння 80% тексту досить знати 500 ієрогліфів, 2000 буде досить для його 99% розуміння, а також для перегляду фільмів з субтитрами і читання газет.
  • Найбільше мов у Папуа-Новій Гвінеї. Тут спілкуються на понад семистах папуаських і меланезійських мовах та діалектах. Логічно, що домовитися про те, яка з них стане державною, було складно.
Тому, згідно із конституцією країни, державна мова тут відсутня, а в документації застосовується англійська мова та її місцевий варіант – піджин-інгліш («ток-пісін»).

  • Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української є білоруська мова. На їхнє переконання, починаючи з IX—XI століття обидві мови формувалися на спільній діалектній базі, а обидва народи до XVI століття мали спільну писемну книжну українсько-білоруську мову.
Українська мова – одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу. Філологи кажуть, що все це – через те, що ми маємо досить велику кількість фонем — 48.

Українська мова має чимало говірок: Степовий говір, Слобожанський, Середньонаддніпрянський, Підляський, Західнополіський, Середньополіський, Східнополіський.

Українська мова є однією із найдавніших на нашому континенті.

  • У корінних мешканців острова Бугенвіль є свою власна мова і алфавіт, що складається всього з 11 букв.
  • У деяких регіонах В’єтнаму поширена мова під назвою седанг, в алфавіті якої є цілих півсотні голосних літер.

Мови, що зникають
Мансі – наріччі північноамериканських індійців, розмовляє лише двоє осіб, яким понад 70 років.
В Україні під загрозою перебувають понад 10 мов. Караїмська мова на території Кримського півострова вважається зниклою, а у західних областях вона під загрозою зникнення.

У небезпеці також кримськотатарська, ногайська мови, мова маріупольських греків і кримський варіант турецької мови. Русинська мова на Закарпатті має статус «вразливої».
Як рятують мови?
У 2009 році вчені Кембриджського університету почали архівувати вимираючі мови і збирати аудіо та відеофайли з народними міфами, легендами та піснями. Отриману інформацію оцифровують, усі охочі можуть отримати до неї доступ.

ЮНЕСКО у свою чергу закликає до збереження мовного різноманіття в світі. Експерти видали спочатку «Червону книгу зникаючих мов» (Red Book of Endangered Languages), а потім «Атлас мов світу, що знаходяться під загрозою зникнення» (Atlas of the World’s Languages ​​in Danger), який має свою онлайн-версію (http://www.unesco.org/languages-atlas/en/atlasmap.html).

Пропонуємо вашій увазі вікторину:

Немає коментарів:

Дописати коментар

“Українська вишиванка — в ній код народу, його душі.”

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського о...