Зараз у всьому світі відбувається глобальний процес вимирання мов. Виною тому глобалізація і міграція населення, особливо гостро проблема стоїть для корінних народів Америки, Африки, Австралії та Індокитаю. Також малі мови витісняють такі «гіганти» як англійська, французська, російська, китайська тощо.
Факти про мови світу
- Найпоширенішою мовою у світі є – мандарин (китайська), далі йде іспанська, потім англійська та хінді. Близько 1,3 млрд. людей спілкуються на китайській (це найбільший показник серед всіх мов світу). Крім того, китайська мова вважається найдавнішою з тих, що нині існують. Загальна кількість ієрогліфів в Китаї перевищує 80 тисяч. Для розуміння 80% тексту досить знати 500 ієрогліфів, 2000 буде досить для його 99% розуміння, а також для перегляду фільмів з субтитрами і читання газет.
- Найбільше мов у Папуа-Новій Гвінеї. Тут спілкуються на понад семистах папуаських і меланезійських мовах та діалектах. Логічно, що домовитися про те, яка з них стане державною, було складно.
- Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української є білоруська мова. На їхнє переконання, починаючи з IX—XI століття обидві мови формувалися на спільній діалектній базі, а обидва народи до XVI століття мали спільну писемну книжну українсько-білоруську мову.
Українська мова має чимало говірок: Степовий говір, Слобожанський, Середньонаддніпрянський, Підляський, Західнополіський, Середньополіський, Східнополіський.
Українська мова є однією із найдавніших на нашому континенті.
- У корінних мешканців острова Бугенвіль є свою власна мова і алфавіт, що складається всього з 11 букв.
- У деяких регіонах В’єтнаму поширена мова під назвою седанг, в алфавіті якої є цілих півсотні голосних літер.
Мови, що зникають
Мансі – наріччі північноамериканських індійців, розмовляє лише двоє осіб, яким понад 70 років.
В Україні під загрозою перебувають понад 10 мов. Караїмська мова на території Кримського півострова вважається зниклою, а у західних областях вона під загрозою зникнення.
У небезпеці також кримськотатарська, ногайська мови, мова маріупольських греків і кримський варіант турецької мови. Русинська мова на Закарпатті має статус «вразливої».
Як рятують мови?У 2009 році вчені Кембриджського університету почали архівувати вимираючі мови і збирати аудіо та відеофайли з народними міфами, легендами та піснями. Отриману інформацію оцифровують, усі охочі можуть отримати до неї доступ.
ЮНЕСКО у свою чергу закликає до збереження мовного різноманіття в світі. Експерти видали спочатку «Червону книгу зникаючих мов» (Red Book of Endangered Languages), а потім «Атлас мов світу, що знаходяться під загрозою зникнення» (Atlas of the World’s Languages in Danger), який має свою онлайн-версію (http://www.unesco.org/languages-atlas/en/atlasmap.html).
Пропонуємо вашій увазі вікторину:
Немає коментарів:
Дописати коментар