четвер, 27 лютого 2020 р.

"Вслід за зорею циганською"

   В нашій бібліотеці представлена книжкова виставка , де можна довідатись про життя і традиції ромів, ознайомитись  з творами відомих письменників, які писали вірші та твори про ромів.
 Бібліотекарі розповіли багато цікавих фактів:  
 «Цигани» – збірний термін, такий як «слов’яни», «кавказці», «скандинави» або «латиноамериканці». До циганів відносяться кілька десятків народностей.
   У них є національний гімн, прапор і художня культура, в т. ч. література. В Індії ромів не було взагалі, були індуси. За останніми генетичним і лінгвістичним дослідженням, предки циган, група індусів касти «дім» в 1000 приблизно чоловік, покинула Індію десь в VI столітті. Передбачається, що цю групу музикантів і ювелірів індійський правитель подарував перському, як було у звичаї того часу.
    Роми як нація сформувалися в Персії (східна гілка) і Римської Імперії (вона ж Ромео, вона ж Візантія; західна гілка). Взагалі, зазвичай, кажучи про циган, мають на увазі саме західних циган (групи рому і калі).
   Оскільки цигани групи рома – європеоїди і виникли як нація в європейській країні, вони є європейцями, а не «загадковим східним народом».
    Роми – любителі кочового життя. Вважається, що народ цей прийшов колись прямо з Індії в Європу і називався по-іншому – дравіди. У циган свої звичаї і традиції. Жінку в таборі, якщо вона завагітніє, оточують турботою. А при пологах метушиться весь “колектив”. Не гребують цигани і вкрасти дитину, при нагоді, у інших людей, якщо хтось зазівався. А сирота в таборі завжди захищений від образ.

   Поява дитини в сім’ї є особливою подією. Вона забезпечує продовження сімейної лінії і додає родині більшої пошани. Багатодітність притаманна ромам, хоча й не всі вони мають великі сім’ї. 

    Золоті речі для циган – обереги і амулети одночасно. Неважливо, яке вбрання на жінці циганського племені, головне – щоб на ній були золоті прикраси або хоча б золоті зуби. 

      Жінки – годувальниці в таборі. Чоловікам залишається співати та танцювати, вбиратися. Але вони обожнюють коней, займаються їх розведенням і викрадають десь при нагоді.
    Найстрашнішим покаранням для будь-якого цигана є вигнання з табору. Воно застосовується тільки при найскладніших обставинах або після вчинення тяжких злочинів.
   Коротке волосся у жінок – це символ безчестя. Волосся остригали вигнаним і ізольованим. Досі роми уникають зовсім коротких стрижок.
   Ніхто не знає, скільки сьогодні живе циган у всьому світі. Через дискримінацію з якою часто стикаються роми, багато хто з них публічно не реєструються і не ідентифікують себе як цигани. Крім того, з огляду на їх “правову невидимість”, народження дітей без документів і часті переїзди, чимало ромів вважаються зниклими без вести.
  Сережка або кульчик в одному вусі у цигана означає, що він єдиний син у сім’ї.

   Серед видатних ромів є вчені, письменники, поети, композитори, музиканти, співаки, танцівники, актори, режисери, боксери (навіть чемпіони), футболісти, історики, політики, священики, місіонери, художники і скульптори. Наприклад: Марішка Вереш, Дон Войко, Янош Біхарі, Джем Мейс, Матео Максимов, Юл Бріннер, Тоні Гатліф, Боб Хоскінс, Микола Сліченко, Джанго Рейнхардт, Бірелі Лагре, інші менш, але теж можуть похвалитися значними вкладами в циганську культуру.
 З відвідувачами бібліотеки переглянули документальний фільм "Циганська кров"
https://www.youtube.com/watch?v=sZe6M8qEh74

 



Немає коментарів:

Дописати коментар

“За долю України став Майдан”

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасн...

Мітки

8 березня (4) Безпека дитини (8) безпечний Інтернет (11) Великдень (7) Винаходи (5) Виставка картин (4) Виставка робіт (5) виставка художніх робіт (6) Відомі люди (27) Вікторини (21) Всесвітній день авіації і космонавтики (3) Всесвітній день біженців (4) Всесвітній день читання вголос (4) голодомор (6) Голокост (5) День Гідності та Свободи (6) День Державного Прапора України (6) день Європи (5) День захисника України (9) День знань (9) День книги (18) День незалежності України (10) день пам'яті (11) день родини (7) День Соборності (7) День української мови та писемності (10) Екологія (17) Європа (9) здоровий спосіб життя (40) ігрове навчання (14) книги (63) книжкова виставка (24) літературна мандрівка (8) майстер-клас (23) Масляна (5) Математика (3) Мистецтво (22) Музика (8) Небесна Сотня (7) Новий рік (14) Обереги (6) Пам'ятки культури (4) патріотичне виховання (6) Письменники (62) Письменники України (60) Подорожі (5) Різдво (6) Святий Миколай (6) свято (26) Сторінка історії (57) У світі права (10) Україна (156) українська мова (11) українська письменниця (15) українська поетеса (6) український письменник (12) Українські сучасні письменники (14) Урок історії (19) художник (5) художня виставка (5) художня виставка Катерини Баужі (2) Цікавинки (133) Чорнобиль (3)