Автономна Республіка Крим розташована на Кримському півострові. Вона є найпівденнішим регіоном України. На заході і півдні її омиває Чорне море, на сході - Азовське.
Територія Криму протягом своєї історії перебувала під контролем різних держав та народів. Кіммерійці, греки, скіфи, готи, гуни, булгари, хозари, держава Київська Русь, візантійські греки, кипчаки, османські турки, татари Золотої Орди і монголи контролювали Крим протягом раннього періоду його історії. У 13-му столітті помітний вплив (особливо у Південному Криму) мали венеційці і ґенуезці. З середини XIV до кінця XVIII ст. входив до складу Кримського ханства й Османської імперії, а з кінця XVIII до 1917 року Російською імперією. Після Громадянської війни ввійшов до складу РРФСР, а у 1954 році був переданий УРСР. З 1991 року автономія у складі України.
Подорожуючи півостровом можна побачити старовинні базиліки - залишки грецьких міст-держав, оборонні споруди генуезьких колонізаторів, витончені класичні маєтки, палаци романтичного, готичного, модерного, еклектичного стилів російської доби, ханські палаци, мусульманські мечеті та християнські храми.
Крим додавав творчої наснаги практично усім письменникам, які або мешкали в ньому, або приїжджали на відпочинок. Тут Михайло Коцюбинський написав свої відомі оповідання «На камені», «Під мінаретами», нарис «У путах шайтана». Польський поет Адам Міцкевич створив славнозвісні «Кримські сонети». Таврида надихала на плідну творчість і Олександра Пушкіна. Плідно працювали тут Євген Плужник, Микола Бажан, Михась Семенко, Ігор Муратов, Леонід Вишеславський, Максим Рильський, Павло Тичина, Максиміліан Волошин, Олекса Влизько, Леонід Первомайський, Михайло Драй-Хмара та інші.
Крим полонив і сучасних письменників. Серед них Володимир Базилевський, Наталя Більченко, Олександр Бобошко, Анатолій Глущак, Світлана Йовенко, Юрій Ковалів, Олесь Лупій, Наталка Поклад, Вячеслав Романовський та багато-багато інших.
Цікаві факти
Кримські татари разом з українцями є одним з корінних народів України. На території нашої держави мешкає приблизно 250 000 представників цього народу. Самоназвою кримських татар є киримли – що можна перекласти як «кримці». Вони спілкуються на кримськотатарській мові, що належить до тюркської мовної сім’ї та сповідують іслам.
Кримські татари є нащадками половецьких племен, які ввібрали в себе та асимілювали монгольські елементи та, частково, греків, італійців, готів, та представників інших народів, які мешкали тоді на півострові.
У 16 – 18 ст. до Криму мігрували також споріднені з кримськими татарами племена ногаїв, які займали в основному степову зону. Зараз серед кримських татар можна зустріти як людей з європеоїдною зовнішністю, так і тих, хто має монголоїдні риси – нащадків ногайців.
З 1441 р. кримські татари мали власну національну державу – Кримське ханство.
1. Великий кримський каньйон глибиною 250-320 м. вважається одним з найбільших у Європі.
2. За кількістю сонячних днів Крим не поступається середземноморським курортам Європи. Наприклад, над Ялтою сонце сяє протягом 2250 годин на рік. Це більше ніж на кавказькому узбережжі, зокрема на 100 годин більше, ніж у Сочі.
3. Популярна група Кіно була заснована в Криму в селищі Морське. Сталося це в далекому 1981-му році.
4. Перша згадка про Крим у світовій літературі – поема “Одіссей” давньогрецького поета Гомера, яка наукою датується від IX до XII століть до н. е. «Там киммериян сумна область покрита вічно Вологим туманом і млою хмар, Ніколи не являє Оку людей особи сонцесяйного Геліос…»
5. В Малореченському знімалися кінофільми “Острів скарбів” та “Прощання слов’янки”, а в околицях Демерджі – легендарна “Кавказька полонянка”.
Немає коментарів:
Дописати коментар